Cestování do zahraničí s dětmi

Tipy a rady jak na cestování s dětmi do zahraničí

Čeká vás cestování s dětmi do zahraničí? Nebývá to nic jednoduchého, už od pořízení cestovních dokladů, sjednání si cestovního pojištění, balení věcí do kufru, ale také výběru destinace, která bude pro celou vaši rodinu nejvhodnější. Další výzvou je i to, pokud se s dětmi rozhodnete na dovolenou letět letadlem. V tomto článku jsme si pro vás připravili nejdůležitější informace o cestování do zahraničí s dětmi. Na co si dát pozor? Které destinace jsou nejvhodnější s dětmi, a kterým se raději vyhnout? 

Cestovní doklady pro děti

Při zařizování je nutné dětem zařídit cestovní doklady. Při cestování do zahraničí platí to, že každý občan České republiky včetně nezletilých dětí a také novorozenců musí mít s sebou při cestách do zahraničí svůj vlastní platný cestovní doklad, buďto cestovní pas nebo občanský průkaz. V tomto případě si dejte pozor na to, že rodný list dítěte není cestovním dokladem!

Občanský průkaz platí:

 • v rámci zemích Evropské unie, na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Albánii, Makedonii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Srbsku.

Cestovní pas platí:

 • univerzálně kdekoliv.

Cestování dítěte do zahraničí bez rodičů

Pokud vaše dítě cestuje s jedním rodičem, který nemá stejné příjmení nebo cestuje vaše dítě s prarodiči nebo jinou osobou blízkou do zahraničí, tak je nutné, aby vaše dítě sebou mělo dokument s názvem Souhlas rodičů s vycestováním dítěte do zahraničí. Dokument je určen pro dítě nebo nezletilou osobu mladší 18 let. Tento souhlas slouží k tomu, že vaše dítě cestuje do zahraničí bez rodičů dobrovolně a se souhlasem rodiče nebo rodičů. 

Cestování letadlem s dětmi

Čeká vás cesta letadlem s dětmi? Cestování může být náročné a vyčerpávající. Avšak pokud budete připraveni na různé scénáře, může to být o to snazší. Nejdůležitější je bezchybná příprava. Děti musíte připravit na to, čím poletí a do jaké destinace. Poté se důkladně připravte na samotnou cestu v letadle. Většinou malá miminka cestu prospí, avšak větší děti je nutné zabavit. Připravte jim zásobu pohádek, písniček, časopisů, knížek nebo jejich oblíbených hraček.

Nezapomeňte také děti připravit na nepříjemný pocit během vzletu a přistání a také v průběhu turbulence. Přetlak se dá zmírnit například bonbónem nebo žvýkačkou. Malá miminka je vhodné nakojit, dá jim napít z láhve nebo použít dudlík. 

Jaké jsou všeobecné podmínky pro létání s dětmi?

Většina leteckých společností umožňuje přepravu kojenců starších 14 dnů. Avšak se to nedoporučuje. Ideálně počkat až do 3 měsíců věku miminka. Je to z důvodu zvýšené citlivosti na tlakové změny a také na náchylnost k různým infekcím.

Děti do 2 let mohou cestovat na klíně svého rodiče. Všeobecně platí, že dítě do 2 let věku bez nároku na sedadlo může letět zdarma. Děti, které jsou starší, pak mají letenku buď za speciální dětský tarif nebo za plnou cenu.

Děti do dvou let věku většinou nemají nárok na další zavazadlo, naopak starší děti mohou mít nárok na stejné zavadlo jako dospělí. V případě speciálního dětského tarifu mohou mít nárok pouze na menší a lehčí zavazadlo. 

Co se týká létání s kočárkem, vždy si předem ověřte u konkrétní letecké společnosti, zdali je možné kočárek do letadla vzít s sebou, popřípadě jaké jsou možnosti a pravidla. Nejideálnější je vzít s sebou kočárek skládací, neboli golfky.

Při cestování letadlem s malými dětmi nezapomeňte také na základní vybavení, které se bude hodit:

 • Teplá deka a teplé ponožky (chladný vzduch z klimatizace).
 • Hry, hračky a oblíbený plyšák, popřípadě mobil, tablet, sluchátka, nabíječka a podobně.
 • Plenky, vlhčené ubrousky a igelitové sáčky na použité pleny či špinavé oblečení.
 • Náhradní oblečení.
 • Láhev s vodou, dudlík a dětskou stravu.

Pokud je vaše miminko zvyklé na kojeneckou stravu, tak je možné tyto potřeby vzít na palubu letadla s sebou, protože se na tyto potřeby nevztahují žádná pravidla na zakázaných věcí. Jedná se o mateřské mléko, sušené kojenecké mléko, sterilizovanou vodu v kojenecké láhvi, ale také dětské kaše a příkrmy.

Konkrétní podmínky a pravidla se liší u leteckých společností, takže je vhodné si ověřovat informace předem!

Cestování letadlem do zahraničí s dětmi

Cestování s dětmi do zahraničí – co zabalit?

Cestování s dětmi je náročnější, ale dá se to zvládnout. Nejdůležitějším pomocníkem je pečlivá příprava a připravený seznam věcí, které bude třeba zabalit. Při sestavování seznamu, také budete muset brát v potaz, zdali na cestu do zahraničí pojedete autem po své vlastní ose nebo poletíte letadlem. Seznam se také bude lišit, podle destinace a také podle věku a zvyklostí vašeho dítěte. 

Vzorový seznam, co zabalit dítěti na dovolenou:

 • Cestovní doklady (občanský průkaz nebo cestovní pas a také průkaz pojištěnce).
 • Oblečení a boty s přihlédnutím k ročnímu období. Kompletní sadu náhradního oblečení přibalte dítěti do příručního zavazadla.
 • Dětská kosmetika (zubní kartáček, sprchový gel a další nezbytnosti, ale také nezapomeňte na opalovací krémy nebo na krémy na spáleniny od sluníčka).
 • Lékárnička s pravidelně užívanými léky a také další základní léky pro případné komplikace a onemocnění (léky na snížení horečky, průjmová onemocnění, náplasti, teploměr, léky na nachlazení, léky na bolest, dezinfekce a podobně).
 • Vlhčené ubrousky, papírové kapesníky.
 • Elektronika (mobil, tablet, sluchátka, nabíječka a podobně).
 • Hry, hračky a oblíbený plyšák (přibalte jak oblíbené knížky, hračky, tak i nové, které dítě nezná a bude je bavit. Nezapomeňte na oblíbeného plyšáka či jinou věc, kterou má doma velmi oblíbenou, bude se tak díky tomu cítit bezpečně).
 • Batoh, krabička se svačinou, vodu na pití.
 • Výbava k vodě
 • Ochrana proti slunci (plážový stan, sluneční brýle a podobně).

Pokud máte velmi malé děti nezapomeňte pak na tyto nezbytnosti:

 • Zásoba plenek, vlhčených ubrousků, podložka na přebalování.
 • Bryndáčky, dudlíky, látkové pleny.
 • Příprava kojenecké výživy (kojenecké mléko, kojeneckou vodu, termosku, ale také lahvičku pro krmení).
 • Noční nebo dětské prkénko na WC.
 • Šátek, nosítko, kočárek nebo golfky, cestovní postýlka, chůvička. 

Cestování s dětmi do zahraničí: autem, letadlem, autobusem nebo vlakem?

Cestování autem je ideální způsob, protože cestování máte ve své vlastní režii a také cestování můžete přizpůsobit dítěti a jeho potřebám. Nevýhodou je možné uvíznutí v zácpě. Vybírejte destinace, které jsou blízko a dojezdová vzdálenost bude pro vás a vaše dítě optimální.

Cestování letadlem je velmi pohodlné a asi nejrychlejší způsob, než kdybyste strávili několik hodin v autě nebo v autobuse. Vzlety, přílety a turbulenci je nutné zmírnit například bonbónem nebo žvýkačkou a je třeba na to dítě připravit.

Cestování autobusem je asi nejméně pohodlným způsobem cestování. Při jízdě je třeba sedět na své sedačce kvůli bezpečnosti. Další nevýhodou je málo prostoru a většinou je v autobuse chladno nebo horší vzduch. 

Cestování vlakem je obvykle levnější, než když budete platit benzín či naftu. Výhodou je také to, že máte nad dětmi lepší dohled. Nevýhodou je možné nepohodlí a také sociální zařízení nejsou nejčistší a nejkomfortnější. 

Cestování k moři autem

Jaké destinace v zahraničí jsou pro děti nejvhodnější?

Jak vybrat ideální místo na dovolenou s dětmi? Cestování k moři bude pravděpodobně tou nejčastější možností. Vyberte blízkou a bezpečnou destinaci s ohledem také na preferovaný typ dopravy a také co nejkratší možný čas strávený na cestě. Při výběru destinace také nezapomeňte na to, aby zdravotní péče byla dostupná a v dobré kvalitě. Pokud chcete k moři, tak nezapomeňte také na písečné pláže a pozvolný vstup do moře. 

Pokud se rozhodnete dopravit letecky, doporučujeme destinace jako jsou Řecko, Bulharsko, Egypt, Tunis, Španělsko či Turecko, nebo další podobné destinace, které trvají jen pár hodin letu.

Naopak pokud se rozhodnete cestovat po své vlastní ose a automobilem, doporučujeme destinaci jako je Chorvatsko. Chorvatsko s dětmi je tou nejlepší lokalitou. Lokality v Chorvatsku nabízí krásná místa, oblázkové a písečné pláže s křišťálovou čistou vodou a také pozvolným vstupem do moře. Další lokality, které jsou vhodné pro cestu autem jsou Itálie, Španělsko, Francie, Polsko a Německo.

Jakým destinacím se v zahraničí s dětmi vyhnout? 

Obecně destinace na kontinentech mimo Evropu vám a vašemu dítěti nemusí vyhovovat a mohou být nebezpečné. Je to především z hlediska tzv. odlišných druhů bakterií, které mohou vyvolat žaludeční potíže (zvracení a průjmové onemocnění) a další zdravotní komplikace.

Obecně se doporučuje, že děti do 2 let by neměli vůbec exotické destinace navštěvovat. Děti do 5 let by se měli vyhnout tzv. oblastem, kde se vyskytuje nemoc malárie a také lokalitám arboviróz. Děti od 6 až 8 let věku mohou letět téměř kamkoliv. Avšak vždy s přihlédnutím, dítěte a také bezpečnosti destinace. 

Nejčastější dotazy

Jaké cestovní doklady potřebuje dítě pro cestování do zahraničí?

Občan ČR včetně nezletilých dětí a také novorozenců musí mít s sebou při cestách do zahraničí svůj vlastní platný cestovní doklad, buďto cestovní pas nebo občanský průkaz. V tomto případě si dejte pozor na to, že rodný list dítěte není cestovním dokladem.

Co vzít malému dítěti do letadla?

Teplou deku a ponožky, hry, hračky, oblíbeného plyšáka. Nezapomeňte také na náhradní oblečení, pleny, vlhčené ubrousky a také dětskou kojeneckou stravu, jelikož se na nic pravidla zákazu nevztahuje.

Jaké destinace v zahraničí jsou pro děti nejvhodnější?

Vybírejte blízkou a bezpečnou destinaci s ohledem také na preferovaný typ dopravy a také co nejkratší možný čas strávený na cestě. Při výběru destinace také nezapomeňte na to, aby zdravotní péče byla dostupná a v dobré kvalitě. Autem je nejvhodnější Chorvatsko, Itálie, Španělsko, Francie, Polsko a Německo.

Jakým destinacím se v zahraničí s dětmi vyhnout?

Obecně destinace na kontinentech mimo Evropu vám a vašemu dítěti nemusí vyhovovat a mohou být nebezpečné. je to především z hlediska tzv. odlišných druhů bakterií, které mohou vyvolat žaludeční potíže (zvracení a průjmové onemocnění).

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.