S kočárkem do letadla: Na co se připravit?

Pokud plánujete dovolenou s miminkem a přemýšlíte, jak přečkáte dobu před odletem letadla, klidně můžete mít po tuto dobu v letištní hale kočárek u sebe.

Jaký typ kočárku je do letadla vhodný

Ideálnější je jednoduchý skládací golfový kočárek, který po složení zabírá málo místa. U bezpečnostní kontroly se vejde do rentgenového rámu. Pokud je širší, například hluboký kočár, necháte jej zkontrolovat ručním scannerem. Kočárek, na kterém si hodně zakládáte, nechte raději doma a vezměte starší typ, na kterém vám nějaký ten škrábanec či ušpinění nebude vadit.

Půjčený kočárek pro cestu letadlem

Pokud se rozhodnete cestovat bez kočárku, můžete využít nabídky mnoha letišť, která vám zdarma kočárek zapůjčí na celou dobu, kterou na letišti strávíte. Tuto možnost u nás nabízí třeba Letiště Václava Havla v Praze. Předem se informujte, zda dané letiště službu nabízí a předem si jej také zarezervujte.

Odbavení zavazadel a kočárků při letecké dopravě

Velkou výhodou je, že rodiny s dětmi bývají odbavovány přednostně. Nemusíte se obávat nekonečných front a dlouhého čekání. Kočárek při odbavování zavazadel nahlásíte. V cizině se běžně používá výraz „buggy“. Vždy připojte informaci, zda je kočárek složený z jednoho nebo dvou dílů.

Personál jej stejně jako ostatní zavazadla označí páskou, tendvoudílný dvěma páskami, ale kočárek vám na rozdíl od nich zůstane k dispozici po celou dobu vašeho pobytu na letišti. Pokud je vaše dítě už větší a domníváte se, že dobu do odletu zvládne i bez kočárku, můžete kočárek odevzdat již při odbavení společně s ostatními zavazadly.

Přeprava kočárku letadlem

Kočárek do letadla ve většině případů kvůli nedostatku prostoru vzít nemůžete, vždy ale záleží na domluvě s konkrétní leteckou společností. S kočárkem dojedete až k letadlu, kde jej personál letecké společnosti bezpečně uloží do zavazadlového prostoru. Tato služba je na letištích obvykle zdarma. Po přistání kočárek vyjede na pásu s ostatními zavazadly. Některá letiště používají pro kočárky speciální pásy. Proto si tuto informaci ověřte. Vždy jsou poblíž informace, kde vám velmi rádi poradí.

Pozor na mezipřistání a přestupy

V případě, že vás čeká opravdu dlouhý let s jedním nebo více přestupy, přibalte si do příručního zavazadla nosítko nebo šátek. Při pobytu na letišti vám totiž při mezipřistání nikdo kočárek ze zavazadlového prostoru nevydá, proto se tyto pomůcky mohou stát zcela nepostradatelnými. Větší komfort a pohodlí při čekání na navazující let oceníte vy i vaše dítě. Nenechte nic náhodě.

Ověřte si předem informace o přepravě kočárku u letecké společnosti

Přepravní podmínky různých leteckých společností se v některých bodech opravdu dost výrazně liší, proto si informace ohledně přepravy kočárku vždy důkladně ověřte předem přímo u dané letecké společnosti, se kterou máte v plánu let absolvovat. Informace většinou bývají uveřejněny přímo na webu dané letecké společnosti na internetu, a to většinou v sekci Odbavení zavazadel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.