Cestování dětí bez rodičů do zahraničí

Cestování dětí bez rodičů do zahraničí – Kdy mohou děti cestovat sami?

Čeká vaše dítě cesta do zahraničí? Ať už bude dítě cestovat bez rodičů s blízkou, odpovědnou osobou nebo bude cestovat do zahraničí samo bez doprovodu, je to možné, avšak mu musíte připravit platné doklady, dokumenty související s jeho cestou a také vybrat aerolinku, která je schopna zajistit službu s názvem nedoprovázené děti. V našem článku vám poskytneme informace, o cestování dětí do zahraničí bez doprovodu a také s doprovodem.

Cestování do zahraničí má určitá pravidla a cestování je možné za určitých podmínek. Každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad, a to buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Občanský průkaz může platí v rámci zemí EU, naopak cestovní doklad je univerzální a platí kdekoliv. 

Cestování dětí v doprovodu dospělé osoby

Pokud dítě cestuje v doprovodu jiné dospělé osoby je nutné společně s cestovními doklady připravit platný souhlas rodičů s vycestováním dítěte do zahraničí

Souhlas je určen pro dítě neboli nezletilou osobu mladší 18 let bez rodičů. Formulář můžete využít, když vaše dítě jede do zahraničí s příbuznými nebo s jinou blízkou osobou. Tento souhlas slouží pro zjištění zahraničních úřadů, že dítě cestuje s doprovodem dobrovolně a rodiče s touto cestou souhlasí. Protože pokud by souhlas nebyl součástí, předpokládá se, že se jedná o únos dítěte. 

U velmi malých dětí se ještě doporučuje společně s cestovními doklady a platným souhlasem mít fotokopii rodného listu dítěte

Obecně v rámci cestování EU není většinou tento souhlas třeba, protože další země tento souhlas nevyžadují, avšak Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje, aby každé dítě mělo při každé cestě do zahraničí vždy tento dokument pro jistotu sebou.

Problematiku cestování dětí bez rodičů s doprovodem, včetně souhlasu s vycestováním a samotný vzor ke stáhnutí jsme detailně řešili v našem článku, který najdete zde

Cestování dětí bez doprovodu – Kdy mohou děti cestovat sami do zahraničí?

Pokud dítě cestuje do zahraničí samo bez rodičů, například za příbuznými nebo za jedním z rozvedených rodičů, tak o něj může být postaráno v rámci služeb aerolinek.  

Nedoprovázené děti neboli Unaccompanied Minor (UM) je služba, kterou poskytují aerolinky po celém světě a je o tuto službu čím dál větší zájem. Tato služba je poskytována dětem, které letí sami do zahraničí sami bez jakéhokoliv doprovodu. 

Služba je vhodná pro děti v kategorii od 5 do 11 let. Děti do 5 let nesmí cestovat sami, a naopak děti starší 12 let, to znamená od 12 do 17 let mohou tuto službu také využívat, avšak je dobrovolná.

Výjimkou mohou být některé země, které neumožňují dítěti opustit zemi bez doprovodu, když je například dítěti 17 let. 

Cestování dětmi bez rodičů v letadle

Nedoprovázené děti – Jak to celé funguje?

Nízkonákladový dopravci většinou tuto službu neposkytují. Velké aerolinky službu poskytují a za speciální poplatek navíc. Nejprve kontaktujte svou aerolinku, zdali je takováto služba u nich možná.

A jak to celé funguje? 

Rodič dítě odveze na letiště, kde jej vyzvedla asistent aerolinky. Dítě dostane na krk speciální kartičku Unaccompanied Minor (UM), kde jsou uvedeny specifikační údaje dítěte (jméno, věk, jazyky, kterými je možné na dítě mluvit nebo také číslo letu). Asistent je po celou dobu s ním a provede jej pasovou a bezpečnostní kontrolou až ke dveřím letadla. Dítě si pak převezme letuška, která se o něj stará během celého letu. Po příletu na konečnou destinaci jej opět převezme další asistent, který dítě předá osobě, která na něj bude po domluvě čekat na letišti. Tato osoba, která převezme dítě, musí být identifikována prostřednictvím dokladů, fotografie a také musí podepsat předávací protokol. 

Nejčastější dotazy

Může dítě cestovat samo do zahraničí bez doprovodu?

Pokud dítě cestuje do zahraničí samo bez doprovodu blízké osoby můžete být o něj postaráno v rámci služeb aerolinek. Služba nedoprovázené děti neboli Unaccompanied Minor (UM) poskytují aerolinky po celém světě. Tato služba je poskytována dětem, které letí sami do zahraničí sami bez jakéhokoliv doprovodu. 

V kolik letech může dítě cestovat samo do zahraničí?

Služba nedoprovázené děti je vhodná pro děti v kategorii od 5 do 11 let. Děti od 12 do 17 let mohou tuto službu také využívat, avšak je dobrovolná.

Co je potřeba na cestování dítěte v doprovodu dospělé osoby?

Pokud dítě cestuje v doprovodu jiné dospělé osoby je nutné společně s cestovními doklady připravit platný souhlas rodičů s vycestováním dítěte do zahraničí. Je to souhlas, který slouží pro zjištění zahraničních úřadů, že dítě cestuje s doprovodem dobrovolně a rodiče s touto cestou souhlasí. 

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.