cestovní doklady pro děti

Cestovní doklady pro děti, na které nezapomeňte

Díky Evropské unii je v současné době cestování po Evropě mnohem snadnější. Cestovní pas už není nezbytností a do okolních zemí cestujeme jen na občanský průkaz.

Zejména do některých oblíbených dovolenkových destinací budete potřebovat ještě stále nejen cestovní pas, ale často navíc i vízum. Jinde vás opět mohou překvapit hraniční kontroly. Víte, s jakými doklady pojedete letos na dovolenou? Pro blízké země, zejména členské státy EU a některé další stačí už jen platný občanský průkaz. Do vzdálenějších destinací budete potřebovat cestovní pas se strojově čitelnými údaji a biometrickými daty. Do některých zemí tedy ještě navíc potřebujete i vízum nebo vyplněný registrační formulář. Pro děti potřebujete cestovní pas vždy, pokud nemá občanský průkaz, je tedy mladší 15. let. Cestovní doklady pro děti jsou dnes nutností.

Cestovní doklady na Slovensko

Cestovní doklad v rámci Schengenského prostoru platí v podobě platného občanského průkazu. Bez cestovního pasu se ve většině případů tedy obejdete. Mnozí při cestách na Slovensko zapomínají na své děti. V zákoně je definováno, že občan ČR může na Slovensko cestovat jen s platným cestovním dokladem, což je v tomto občanský průkaz. Občan České republiky obdrží občanský průkaz až po dovršení věku 15 let. Když je vašemu dítěti méně, máte dvě řešení. Své dítě máte zapsané ve svém cestovním pasu, kdy do 1. září 2006 zde mohlo být zapsáno dítě až do věku 15. let a od 1. března 2008 pouze do 10 let. Musíte mít ale cestovní pas při cestách na Slovensko při sobě a nestačí vám jen občanský průkaz. Druhou možností pak je, že svému dítěti zařídíte vlastní cestovní pas, který při cestě na Slovensko je třeba mít u sebe. Užijte si dovolenou s dětmi na Slovensku.

Cestovní doklady do Chorvatska

Chorvatsko je již členem Evropské unie i Evropského hospodářského prostoru a platí pro něj stejná pravidla pro cestování jako pro členské země EU. Do Chorvatska můžete cestovat jen s občanským průkazem. Chorvatsko ale není členem Schengenského prostoru, proto vás čeká kontrola na hranicích. S uprchlickou krizí od dubna 2017 Maďarsko a Slovinsko zavedli důkladné kontroly při vstupu i výstupu do Schengenu.

Cestovní doklady do Itálie, Francie, Španělska

Vstupem České republiky do Evropské unie se značně zjednodušilo cestování do zemí EU. Pokud se v létě chystáte ke Středozemnímu moři, do Francie či Itálie, nebudete potřebovat cestovní pas. Pro přejezd přes Německo a Rakousko do jižních států Evropy vám stačí jen občanský průkaz. Občanský průkaz vám jako cestovní doklad stačí i při cestování do zámořských území Francie, jako jsou zámořské departementy: Guadeloupe, Guyana, Martinik, Réunion, Saint-Pierre-et-Miquelon, Mayotte a zámořská území: Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie, Wallis-et-Futuna. Vzhledem ke vzdálenosti a často nutnosti přestupu se v tomto případě doporučuje cestovat i s cestovním pasem.

Cestovní doklady do Švýcarska

Švýcarsko není členem Evropské unie ani Evropského hospodářského prostoru. Speciálním protokolem ale přistoupilo k dohodám o Schengenském prostoru a pro návštěvu vám bude stačit občanský průkaz.

Cestovní doklady do Německa, Polska, Skandinávie a Beneluxu

Pro uvedené státy Evropské unie platí stejná pravidla jako pro Francii či Itálii. Pro návštěvu Baltského nebo Severního moře vám stačí jen občanský průkaz. S tím vás pustí i do Norska nebo na Island, které nejsou členy Evropské unie, ale současně jsou součástí Schengenského prostoru.

Cestovní doklady do Velká Británie a Irska

Pokud cestujete za kanál La Manche do Anglie, do Skotska nebo do Irska, směrem na jih na Kanárské ostrovy či Azory, vystačíte si s občanským průkazem. Minimálně to platí do té doby, než Velká Británie dokončí Brexit a pak se uvidí.

Cesta přes oceán do USA a Kanady

Při delších cestách za oceán už cestovní pas potřebovat budete. Budou se vám hodit i informace cestování s dětmi letadlem. Navíc je třeba pas se strojově čitelnými a biometrickými údaji. Pokud plánuje dovolenou v zámoří v severní Americe, ověřte si, že máte platné doklady. Cestovní pas musí mít platnost nejméně ještě 6 měsíců od vstupu. Navíc je nutné se před cestou ještě navíc registrovat v elektronickém systému. V případě USA jde o systém ESTA a v Kanadě systém eTa.

Cesta do Rumunska, Bulharska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Albánie, Makedonie a Moldavska

Pro návštěvu Rumunska a Bulharska vám stačí občanský průkaz. Na Balkáně navíc můžete na základě mezinárodních úmluv bez cestovního pasu navštívit i Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii, Makedonii a Moldavsko. Před cestou si ale raději vždy zkontrolujte na stránkách MZV, zda uvedené údaje stále platí.

Cesta do Řecka, Turecka, Egypta, Maroka a Tunisu

Řecko je členem Evropské unie a pro jeho návštěvu vám stačí občanský průkaz. Pro návštěvu dalších středomořských států potřebujete ale platný cestovní pas. Velmi často je nutné splnit i další náležitosti. Pro návštěvu Egypta je třeba vízum, které lze získat na letišti při příletu či na velvyslanectví. Vízum potřebujete i do Alžírska nebo Libye, není třeba pro krátkodobé pobyty v Maroku nebo Tunisku.

Pas nebo dětský občanský průkaz

V prostoru Evropské unie postačí dětem vystavit dětský občanský průkaz platný 5 let. Pokud ale pojedete mimo EU, je potřeba dětem vyřídit cestovní pas. Zapisování dětí do cestovního pasu či občanského průkazu už není možné. S sebou vezměte rodný list dítěte. Pas musí mít i čerstvě narozené miminko. Je důležité hlídat, jak miminko roste a mění se, aby si na fotografii bylo podobné. Fotografie bude pořízena na místě. Pak může dovolená s dětmi 2018 začít.

Co mýt na paměti při cestování s dětmi

Pokud cestujete s dětmi, musí mít vždy vlastní cestovní doklad, tedy občanský průkaz nebo vlastní cestovní pas. Pokud děti cestují bez rodičů, třeba s prarodiči, přibalte jim písemný souhlas rodičů s vycestováním ve vhodném jazyce. Nový cestovní pas již automaticky získáte se strojově čitelnými údaji, jde o tvrdou stránku vzadu v pasu. Cestovní pasy bez strojově čitelných údajů a nosiče dat s biometrickými údaji se už nevydávají. Pasy se zhotovují do 30 dnů, nebo ve zrychleném vydání do 6 dnů za poplatek 4 000 korun.

3 komentáře to “Cestovní doklady pro děti, na které nezapomeňte”

 1. Josef

  Jak by měl vypadat ten písemný souhlas rodičú s vycestováním. A jestli musí mít ověřený podpis. Děkuji

  Odpovědět
 2. Jitka Krulichová

  Dobrý den, budeme cestovat s vnučkou do Bulharska a zde jsem se dočetla o písemném souhlasu rodičů. Můžete mi prosím poslat vzor, jak má takový souhlas vypadat? A v jakém jazyce je to třeba do Bulharska napsat?
  Dále vnuččce bude 7 let, vlastní od r. 2018 občanský průkaz, stačí jí tento doklad nebo musí mít cestovní pas?

  Moc děkuji, Jitka Krulichová

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek