Jaké cestovní doklady pro děti nesmíte zapomenout? Vyhněte se problémům

Při cestě s dětmi do zahraničí, jsou jednou z nejdůležitějších věcí jejich platné cestovní doklady. Dnes i ta nejmenší miminka musí mít svoje vlastní doklady s aktuálním fotem.

Pas nebo občanský průkaz

Zatímco dříve měli rodiče své děti zapsané ve vlastním pasu, dnešní děti už musí mít svůj cestovní doklad. Je na rodičích, jestli jim pořídí i cestovní pas, nebo jen občanský průkaz. Ten může být od roku 2012 vydáván i osobám mladším 15 let.

Za zhotovení občanky zaplatíte 50 korun a za pas 100 korun. Záleží na tom, do kterých zemí chcete vycestovat. Doba platnosti obou průkazů je 5 let.

Podmínkou je, že držitel dokladu výrazně nezměnil svůj vzhled, což je u malých dětí největší problém. Na zhotovení pasu či OP mají úřady ze zákona 30 dní. Zrychlená verze stojí 2 000 korun a doklad má krátkou platnost.

  • Občanský průkaz platí v zemích Evropské unie, na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Albánii, Makedonii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Srbsku.
  • Cestovní pas je platný univerzálně kdekoli.

Cestování v rámci EU

Pokud malému miminku pořídíte pas či občanský průkaz a do zahraničí jezdíte každoročně, musíte pořizovat nový doklad i každý rok. Jinak riskujete, že při kontrole příliš pečlivý úředník pas se starším fotem neuzná. V rámci Evropské unie a ostatních evropských států s výjimkou to můžete risknout a doklady neřešit. Oficiálně už totiž žádné hraniční kontroly mezi zeměmi EU neexistují. Namátkové ovšem probíhají pořád, zvláště v posledních letech v souvislosti s migrační otázkou. Pokud rodič nepředloží doklad, který by potvrzoval, že jde opravdu o jeho dítě, bude mu ale dítě odebráno, dokud se situace nevysvětlí.

Pořízení občanského průkazu pro dítě mladší 15 let

K jeho pořízení se musíte i s dítětem dostavit na kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností a v hlavním městě na úřad jakékoli městské části Prahy 1 až 22. To znamená, už nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště dítěte. Potřebujete rodný list dítěte a vlastní občanský průkaz.

Pořízení cestovního pasu pro dítě

Pořízení cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji pro dítě mladší 15 let lez nahradit zrychlenou variantou, pokud potřebujete vycestovat rychleji. Jde o pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Ten vám vydají do 6 dnů, platnost má 5 let a zaplatíte 2 000 korun. Opět jdete s dítětem a stejnými dokumenty na obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Další nutné doklady

Kromě cestovních dokladů určitě nezapomeňte na průkaz pojištěnce a sjednejte si cestovní pojištění přímo pro danou cestu. Důležité je i to, kdo s dítětem cestuje.

Dítě cestující s prarodiči

Některé země vyžadují písemný souhlas rodičů s cestou, pokud potomky doprovází někdo jiný, většinou babička a dědeček. Někde požadují i písemný souhlas jednoho rodiče, a to ať už jde o manžele nebo bývalé partnery, pokud s dítětem jede do ciziny ten druhý rodič.

Potvrzení s identifikačními údaje o dítěti i doprovázejících osobách je navít třeba nechat ověřit u notáře. Myslete na to proto s dostatečným s předstihem. Informace, do kterých států je toto potvrzení a jaké přesně potřeba, najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.