cestování s dětmi letadlem

Cestování s dětmi letadlem – vše co potřebujete vědět

Nejpohodlnějším způsobem dopravy s dětmi na delší vzdálenost je létání. Letadlo je statisticky nejbezpečnější dopravní prostředek, je nejrychlejší, velmi pohodlný a dnes už není ani tak finančně náročný. Cestování letadlem s dětmi má svá úskalí i pravidla. Vyplatí se vám pečlivá příprava. Výhodou pražských občanů je fakt, že většina letů startuje právě z Prahy. Maminky s dětmi do 12 let mohou díky našim instrukcím cestovat letadlem velmi pohodlně.

Lety s dítětem

Podmínky pro cestování letadlem se liší podle věku dítěte. Dítě do 2 let věku, je tzv. infant. Další kategorie je mezi 2 až 12 lety. Letecké společnosti poskytují speciální tarify i služby podle věku dítěte. S dětmi můžete letět přes noc, kdy je dítě zvyklé spát. Přesto se pro děti nedoporučují dlouhé lety, tedy delší lety než 4 hodiny, neboť se díky časovému posunu naruší denní režim. U účasti dítěte na letu informujte cestovní kancelář či prodejce letenek již při rezervaci. Vyberte si místo v první řadě nebo u okénka. V současnosti musí mít každé dítě i miminko vlastní pas, do některých destinací, jako států EU, stačí občanský průkaz.

Letíme s miminkem

Některé letecké společnosti nepřepravují novorozence mladší 14 dnů a létání kojencům do 3 měsíců věku není doporučováno ani pediatry, zejména kvůli tlakovým změnám po čas letu. Starším miminkům tlakové výkyvy nevadí. Určitě nelétejte dříve, než po ukončení šestinedělí. Malé děti mají oslabený organismus a vyšší náchylnost k infekcím a tromboembolickým příhodám. Miminka lze při vzletu a přistání kojit nebo jim dát dudlík, aby neplakala. Hodit se vám bude teplá deka. Na palubě letadla lze ohřát kojeneckou stravu v láhvi. Je ale možné, že vám při odbavení dají stravu ochutnat. Tekutiny musí být v balení do maximálního objemu 100 ml, v průsvitném uzavíratelném plastovém sáčku a o maximálním objemu 1 litr.

Lety s dětmi od 2 do 5 let

Děti do 5 let věku mohou cestovat jen v doprovodu zletilé osoby. Podmínky leteckých společností se liší, informujte se na ně raději před odletem. Děti do 2 let cestují buď na klíně dospělého nebo na vlastním sedadle. Vlastní sedadlo může mít miminko od 6. měsíce věku. Ceny letenky jsou dle společností se slevou, které se liší. Některé letecké společnosti mají omezení počtu přepravovaných dětí jednou osobou, většinou nejvýše 2 děti mladší 2 let, kdy to druhé musí mít potvrzenou rezervaci místa a autosedačku.

Autosedačky a kočárek

V době vzletu a přistání musí být dítko připoutáno spolu s dospělým bezpečnostním pásem, nebo v autosedačce vlastní s certifikací pro použití v letadle, se štítkem ECE R44/03 nebo nápisem This restraint is certified for use in motor and aircraft. Autosedačku lze na letišti zapůjčit a rezervovat při objednání letenek, stejně jako dětské menu. Dítě do 2 let věku může odbavit jedno zavazadlo do 10 kg a kočárek. Ten je u letadla označen štítkem a uložen v nákladním prostoru letadla. Po příletu vám jej připraví u výstupu.

Cesta letadlem s dětmi mezi 2 až 12 lety

Dítě má vlastní sedadlo a platí letenku v plné výši, nebo ve speciálním tarifu pro děti. Tyto děti mají stejný nárok na přepravu zavazadel jako dospělí. Vezměte dětem na palubu knížku či hru. Mobilní telefon na palubě letadla používat děti nesmí a musí se vypnout. Starším dětem dejte při vzletu a přistání bonbón nebo žvýkačku, což zmírní nepříjemné pocity tlaku.

Dítě jako samostatný cestující – Nedoprovázené děti

Jde o službu Nedoprovázené děti určenou dětem od 5 do 11 let a od 12 do 17 let. Dítě tak lze odeslat na palubu letadla, kde jej převezmou letušky a personál až do doby jeho předání v cílové destinaci. Tato služba je placená, poplatek je povětšinou násobek úseku letu. Dítě musí mít u sebe vlastní doklady, tedy cestovní pas, víza či zdravotní průkaz. Dítě při odbavení obdrží na krk kartičku Unaccompanied Minor – UM, s číslem letu, jménem, věkem dítěte a jazykem, kterým hovoří.

One Response to “Cestování s dětmi letadlem – vše co potřebujete vědět”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek