Cestování vlakem s dětmi a kočárkem

 

Určitě si mnozí zvykli na cestování s dětmi v autě. A přijali všechna potřebná opatření v případě nevolnosti, nudy, hladu a žízně. Jenže. Může nastat situace, kdy rodič není z různých důvodů připraven. Nikdo z nás navíc není dokonalý. V přeplněném silničním provozu vyvede další sdělení: „Mami, papa“, deset minut od začátku cesty z koncentrace i protřelého jedince. Na scénu proto vstupuje kreativní a romantické řešení. Cestujte s dětmi vlakem.

Jízdenky

Pro cestování u přepravce ČD platí pro děti do 6 let jízdné zdarma. Tu můžete získat bez problémů i u průvodčího. Děti od 6 do 15 roků hradí jízdné poloviční. Pro děti od 10 do 15 roků platí povinnost prokázat svůj věk jakoukoli oficiální průkazkou s uvedeným věkem a fotografií. Pokud dítě takovou průkazku nemá, kupte mu In kartu bez zákaznických aplikací, jen s elektronickou peněženkou, za 100,-Kč s platností na 6 let. Tuto Inkartu, zkráceně EPIK, koupíte i v e-shopu ČD. Celá vaše rodina může také cestovat na jízdenku skupinovou. Ta platí pro dva dospělé a až tři děti do 15 let.

Pokud nechcete řešit koupi jízdenek na poslední chvíli nebo to, kde si je vytisknout, použijte aplikaci Můj vlak a budete je mít tak stále k dispozici.

ČD také pravidelně vyhlašují speciální nabídky. Většinou pro dopravu na festivaly, výstavy a akce podobné.  Pro rodiny s dětmi bude jistě užitečné tyto nabídky sledovat. A nebo rovnou využít stálice v této oblasti – nabídky vlak a zoo při dopravě do pražské zoologické zahrady.

Další výhody nabízí Integrovaný systém Jihomoravského kraje. Celodenní víkendová jízdenka vás vyjde levněji a počtem pasažérů pro ni platí stejná pravidla jako pro jízdenku skupinovou.

Kočárek

Cestování vlakem s dětmi a kočárky se stává čím dál snazší. ČD přepraví kočárek pro spolucestující dítě zdarma. Kočárek cestuje buď jako spoluzavazadlo, což v praxi znamená, že si ve všech vlacích kočárek naložíte do označeného prostoru. Některé vagony jsou označeny symbolem kufru. Takto označený vůz nabízí službu úschova během přepravy. S pomocí průvodčího zde naložíte kočárek do zvláštního prostoru, který je po celou dobu pod dohledem průvodčího. Při přestupu na navazující spoj si ale musíte překládku kočárku zajistit sami.

Kočárky mají přednost při současném nástupu před přepravou dalších spoluzavazadel – např. jízdních kol. Vozy vhodné pro přepravu kočárků jsou označeny symbolem jízdního kola (symbol pro spoluzavazadlo).

Novinky

Cestování s dětmi doznalo mnohých změn a dopravci se musely přizpůsobit zvyšujícím se požadavkům cestujících. ČD nabízí v soupravách Railjet dětská kina. Společnost Regiojet vybavila některé vlaky v tarifu standard dětskými vozy. Ty připomínají dětskou hernu.

Zábava

Posledním úkolem pro všechny rodiče je tak jako vždy, jak děti během cesty zabavit. U vlaků nehrozí riziko nevolnosti tak, jako při cestování autem. Proto jim můžete vzít pastelky, omalovánky nebo dokonce knížku ke čtení. Děti zabaví už samotná cesta a pozorování okolí z okna. Určitě si s nimi o místech, kterými projíždíte, povídejte. Pokud cestujete na delší vzdálenosti, určitě se vám budou hodit karty nebo deskové hry. Ke slovu se dostane i tablet nebo telefon. Předem stažené pohádky, písničky vaše děti zabaví na dlouhou dobu. Ti snaživí se mohou ve vlaku učit. Na závěr můžete využít naši nabídky her do auta a strávit tak ve vlaku s vašimi dětmi příjemný výlet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek