Cesta autem do Chorvatska s dětmi

Delší cestování s dětmi je tak trochu adrenalinová disciplína sama. Rozdíl je, pokud se chystáte na svou první cestu s jedním dítětem, se dvěma či se třemi. Jinak také zvládáte cestu, pokud jste navíc v pokročilém stupni těhotenství, nebo máte nové či starší auto. Jak své děti udržet v autosedačce a jak je po cestě zabavit?

Při cestování to chce notnou dávku odvahy a trpělivosti, ale i schopnost improvizace a flexibility. Musíte se připravit na bojové podmínky a nebát se své děti přebalit třeba na kapotě auta. S heslem, když nejde o život, jde prakticky o houby, se dá vše zvládnout. Snažte si cestu především užít.

Příprava auta

Základem spokojené cesty jsou správně nabalené věci na cestu. Rozdělte je na ty, co potřebujete mít po ruce během jízdy a na ty, co budete potřebovat hned po příjezdu. Zbytek těch, co budete potřebovat, až se ubytujete, může zůstat na dně kufru. Vaše cesta k moři s dětmi bude mnohem snazší.

Pokud máte více dětí a jedete na delší dobu, pořiďte si nebo si pučte střešní box, i kdyby nebyl zcela plný. V kufru vám zbude dostatek prostoru na to vše naskládat a zorganizovat a nemuset na poslední chvíli řešit, kam nacpat tašky, které se tam prostě nevejdou. V autě využijte organizéry, koše, přihrádky na sedadle, aby bylo co nejméně volných věcí uvnitř vozu.

U věcí, které potřebujete během jízdy, pečlivě zvažte, aby byly skladné a dobře se vám během cesty hledaly. Použijte různé sáčky a taštičky na vaše doklady a cestovní doklady pro děti či hygienické potřeby. Dětem nabalte batůžek, ve kterém budou mít lehké hračky, malou svačinu, bonbony a kapesníčky, abyste se k nim nemuseli za jízdy stále otáčet a něco jim opakovaně podávat.

Co musíte mít po ruce

Kromě pití, svačiny a dokladů mějte vždy po ruce léky na nevolnost v autě, horečku, trávení nebo třeba kapky do nosu, vlhčené ubrousky, sáčky, tašku s oblečením na převlečení, ručníkem a základními hygienickými potřebami.

Připravte si jídlo a pití

Kamkoliv jedete s dětmi, nutností je svačinka. Je důležité, aby z jídla dětem nebylo špatně a aby neobsahovalo nadbytek cukru. Nadměrná energie při sezení v autosedačkách znepříjemní cestování. Do auta dejte dětem na pití vodu nebo neslazený čaj. Slazené čaje, sirupy a džusy v teple kvasí a bublinky z limonád děti tlačí v břiše. Jako jídlo na dovolenou nedávejte dětem sladké a slané věci, po kterých jim bude špatně a budou mít žízeň. Ideální svačina na cesty je ovoce, zelenina, ovocné kapsičky, sušené maso, neslazené a neslané křupky a tyčinky.

Zábava hraní při cestování

Nejnáročnější disciplínou na cestách je umět děti zabavit. Málokteré dítě vydrží dlouhé hodiny sedět v autosedačce, aniž by se nenudilo. Aktivity a hry do auta promyslete. Musí být skladné a nesmí jich být moc. Čím víc věcí, tím větší zmatek v autě. Pozornost dítěte je přetížená. Zkuste okénkovou knížku s obrázky, sešity se samolepkami, magnetickou tabulku na kreslení, 2 postavičky nebo autíčka a hudbu do uší. Vyzbrojte se různými slovními hrami, existují i knížky a kvízy do auta.

Odpočinek a spánek

Pokud na dovolenou do Chorvatska vyrážíte v noci, děti většinu cesty prospí. Navíc jim není v kolonách takové horko. Nenarušujte dětem režim. Ať už se odjezd trefí do denního nebo nočního spánku, nechte je usnout ještě doma, ať nastupují do auta s dobrou náladou, nejsou protivné a nevyspané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *