Cesta autem do Chorvatska s dětmi

Delší cestování s dětmi je tak trochu adrenalinová disciplína sama. Rozdíl je, pokud se chystáte na svou první cestu s jedním dítětem, se dvěma či se třemi. Jinak také zvládáte cestu, pokud jste navíc v pokročilém stupni těhotenství, nebo máte nové či starší auto. Jak své děti udržet v autosedačce a jak je po cestě zabavit?

Při cestování to chce notnou dávku odvahy a trpělivosti, ale i schopnost improvizace a flexibility. Musíte se připravit na bojové podmínky a nebát se své děti přebalit třeba na kapotě auta. S heslem, když nejde o život, jde prakticky o houby, se dá vše zvládnout. Snažte si cestu především užít.

V jakém věku vzít děti k moři

Mnoho lidí vyráží k moři i s miminkem po šestinedělí. Pokud chcete navštívit Chorvatsko s dětmi s malými novorozenci a dětmi, dbejte na to, aby bylo dítě řádně očkované. Malá miminka a batolata do 2 let by neměla být vystavována přímému slunci, což u moře zvládnete těžko. Odborníci tvrdí, že kouzlo moře a dovolené u něj si dítě užije až od 3 let. Konečné rozhodnutí o věku dítěte je ale na vás.

Počítejte s tím, že cesta trvá 6 hodin a více

Většina rodin s dětmi se snaží ušetřit náklady tím, že jede do Chorvatska vlastním autem, které vám zajistí i větší pohodlí, přizpůsobíte si přestávky a přizpůsobíte se provozu. Často se jezdí přes Rakousko a Slovinsko. Pokud cestujete do jižnějších částí, můžete jet přes Maďarsko a strávit tam jeden den, kde si děti trošku odpočinou. I z hlediska nákladů je cesta přes Maďarsko výhodnější díky nižším poplatkům za dálniční známku. Při cestě přes Chorvatsko počítejte s mýtem na vybraných úsecích. V době prázdnin se vyplatí cestovat mimo víkendy, vyrazit v neděli večer nebo v týdnu.

Ubytování si vždy raději zajistěte předem

S dětmi nedoporučujeme cestovat naslepo. Neriskujte a myslete na to, že si děti potřebují po náročné cestě odpočinout a v hlavní sezóně se nelze spolehnout na dostatek volných míst. V současné době máte k dispozici internet, jehož prostřednictvím si lze předem vyhledat požadovanou lokalitu a najít vhodné ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud máte menší děti, doporučujeme penziony s kuchyňkou. Můžete jim vařit to, co jim vyhovuje. Nemusíte pak spoléhat na výběr pokrmů v restauracích. Vybírejte místa atrakcemi pro děti, ať mají bohatý program.

Ideální chorvatské lokality pro rodiny s dětmi

Mezi oblíbené lokality pro dovolenou s dětmi patří například ostrov Pag. Speciální pláž Planjka má velmi mírný vstup do moře a písečná pláž, která je ideální i na dětské hry. Istrie je zase blízko od Slovenska. Lokalita je však rušnější a je vhodnější pro odrostlejší děti. V Baške Vodě jsou spíše kamenité pláže, ale spousta hotelů přizpůsobených pro děti se spoustou atrakcí pro děti.

Příprava auta

Základem spokojené cesty jsou správně nabalené věci na cestu. Rozdělte je na ty, co potřebujete mít po ruce během jízdy a na ty, co budete potřebovat hned po příjezdu. Zbytek těch, co budete potřebovat, až se ubytujete, může zůstat na dně kufru. Vaše cesta k moři s dětmi bude mnohem snazší.

Pokud máte více dětí a jedete na delší dobu, pořiďte si nebo si pučte střešní box, i kdyby nebyl zcela plný. V kufru vám zbude dostatek prostoru na to vše naskládat a zorganizovat a nemuset na poslední chvíli řešit, kam nacpat tašky, které se tam prostě nevejdou. V autě využijte organizéry, koše, přihrádky na sedadle, aby bylo co nejméně volných věcí uvnitř vozu.

U věcí, které potřebujete během jízdy, pečlivě zvažte, aby byly skladné a dobře se vám během cesty hledaly. Použijte různé sáčky a taštičky na vaše doklady a cestovní doklady pro děti či hygienické potřeby. Dětem nabalte batůžek, ve kterém budou mít lehké hračky, malou svačinu, bonbony a kapesníčky, abyste se k nim nemuseli za jízdy stále otáčet a něco jim opakovaně podávat.

Co musíte mít po ruce

Kromě pití, svačiny a dokladů mějte vždy po ruce léky na nevolnost v autě, horečku, trávení nebo třeba kapky do nosu, vlhčené ubrousky, sáčky, tašku s oblečením na převlečení, ručníkem a základními hygienickými potřebami.

Připravte si jídlo a pití

Kamkoliv jedete s dětmi, nutností je svačinka. Je důležité, aby z jídla dětem nebylo špatně a aby neobsahovalo nadbytek cukru. Nadměrná energie při sezení v autosedačkách znepříjemní cestování. Do auta dejte dětem na pití vodu nebo neslazený čaj. Slazené čaje, sirupy a džusy v teple kvasí a bublinky z limonád děti tlačí v břiše. Jako jídlo na dovolenou nedávejte dětem sladké a slané věci, po kterých jim bude špatně a budou mít žízeň. Ideální svačina na cesty je ovoce, zelenina, ovocné kapsičky, sušené maso, neslazené a neslané křupky a tyčinky.

Zábava hraní při cestování

Nejnáročnější disciplínou na cestách je umět děti zabavit. Málokteré dítě vydrží dlouhé hodiny sedět v autosedačce, aniž by se nenudilo. Aktivity a hry do auta promyslete. Musí být skladné a nesmí jich být moc. Čím víc věcí, tím větší zmatek v autě. Pozornost dítěte je přetížená. Zkuste okénkovou knížku s obrázky, sešity se samolepkami, magnetickou tabulku na kreslení, 2 postavičky nebo autíčka a hudbu do uší. Vyzbrojte se různými slovními hrami, existují i knížky a kvízy do auta.

Odpočinek a spánek

Pokud na dovolenou do Chorvatska vyrážíte v noci, děti většinu cesty prospí. Navíc jim není v kolonách takové horko. Nenarušujte dětem režim. Ať už se odjezd trefí do denního nebo nočního spánku, nechte je usnout ještě doma, ať nastupují do auta s dobrou náladou, nejsou protivné a nevyspané.

Nejčastější otázky

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska?

Při cestě do Chorvatska autem je nutné zakoupit příslušné dálniční známky a uhradit mýtné. Pokud cestujete s dětmi do 5 let, je pro ně povinná dětská autosedačka. V Chorvatsku smíte usadit dítě na přední sedadlo až od 12 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.