cestování s dětmi autem

Jak na nevolnost v autě? Praktické rady!

Pokud vaše děti trpí během cesty v autě nevolností, prakticky vždy raději saháte po dávce Kinedrylu a usedáte do auta s igelitovým pytlíkem v ruce, zkuste vyzkoušet i naše rady proti nevolnosti v autě. S kinetózou bojuje mnoho dětí a sklon k nevolnosti při jízdě se také dědí. V každém případě s nevolností se obtížně cestuje s malým dítětem i se školákem. I malý výlet po Česku nebo na vzdálenější místa umí díky nevolnosti potrápit maminky i děti.

Nechte děti koukat na cestu

Dítě, které vidí během jízdy na cestu, má menší pravděpodobnost, že se mu bude dělat špatně. Mozek dostává během jízdy rozporuplné signály, proto je dobré, když dítě vidí, kam jede. Svět kolem se totiž rychle pohybuje a přitom se ocitáme v nehybném prostoru auta či autobusu a tělo se nepohybuje. Jakmile dítě vidí dopředu a do dálky, autosedačka je umístěna po směru jízdy, snížíte rizika vzniku nevolnosti. Jezděte také ohleduplně. Plynulou a rovnoměrnou jízdou bez prudkého zatáčení, brzdění a rozjíždění se vyhnete zvracení.

Zabavte a rozptylte děti během jízdy

Mnoho rodin během jízdy zpívá nebo hraje slovní kopanou. Děti se zabaví, pořádně dýchají, otevírají pusu a mají výbornou prevenci nevolnosti. Nachystejte si oblíbené písničky do auta a hrajte různé hry. Nedoporučujeme ale nechat si dítě číst nebo hrát videohry. Při tom se totiž dětem během cesty dělá často ještě více nevolno. Nestresujte dítě už před cestou slovy, že mu bude jistě zase špatně. Psychika je obtížná a citlivá věc. Snažte se odvést pozornost. Na delší cestu autem můžete zvážit cestu přes noc. Menší děti hravě usnou v autosedačce.

cestování s dětmi autem2

Jídlo, pití a sladkosti

Děti by měli jíst během cesty malé porce lehkého jídla a neměly by hladovět. Smažené řízky a hranolky zaplácnuté smetanovou zmrzlinou jsou zcela nevhodné. Vyhýbejte se velkým porcím, tučným a kořeněným jídlům, jako je fast food. Připravte dětem lehkou svačinu, třeba dietní tousty se šunkou. Když na jídlo zastavíte a necháte je najíst na odpočívadle, vyhnete se zápachu v autě. Děti se protáhnou a nadýchají čerstvého vzduchu. V případě nouze je dobré dát dětem v autě sušenky bez náplně, suchý rohlík, tyčinky, suchary nebo nakrájené ovoce, které není moc kyselé. Proti nevolnosti zaberou v menší míře cucavé bonbóny a žvýkačky, které mohou být i z lékárny, pro utišení nevolnosti. Dětem dávejte pít chladnou vodu z termosky po malých doušcích a vyhněte se sladkým nápojům. Na žaludek je dobrý slabý černý, mátový nebo zázvorový čaj.

Klimatizace v autě a ochrana proti slunci

V autě dostatečně větrejte, nebo pusťte klimatizaci. Ta by ale neměla být o moc chladnější než je venkovní vzduch. Čerstvý vzduch všeobecně pomáhá proti nevolnosti. Některé děti i dospělí jsou ale na klimatizaci alergičtí. Vyvolává alergie a časté nachlazení. Jde totiž o dost velké semeniště roztočů. Filtr po každém po užití nikdo nečistí. Kvůli prudkému slunečnímu záření, pořiďte dětem sluneční zástěrky na okna. Nevolnost z přehřátí kombinovaná s kinetózou je velkým náporem na zdraví dětí.

Co vyžadovat v lékárně

Kinedryl je stále asi jediný lék na nevolnost určený i pro děti. Dítě se po něm uklidní a většinou také usne. Na nevolnost osvědčeně účinkuje a před delší cestou jej stačí podat asi půl hodiny před cestou. I když účinky během cesty vyprchají, další dávku děti již obvykle už nepotřebují. Mozek si díky němu časem na jízdu lépe zvykne. Trošku odlišnou účinnou látku obsahují žvýkačky Travel-Gum 20. Jsou určené pro osoby, kterým je více než 15 let. Dětem v lékárně doporučí polovinu žvýkačky. Výhodou je rychlý nástup účinku, který nastupuje za 15 minut.

Jak na kratší výlety

Oba uvedené přípravky ale způsobují malátnost a únavu, což se vám na výletě vždy úplně nehodí. Při cestě kratší než jsou 2 hodiny, sáhněte po jiné alternativě. Z přírodních prostředků to může být zázvor nebo máta ve formě čaje, dále pak bonbóny nebo lízátka. Můžete vyzkoušet i homeopatika. Na nevolnost v autě se užívá přípravek Cocculus 9CH nebo homeopatické tablety Cocculine.

2 komentáře to “Jak na nevolnost v autě? Praktické rady!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek