kondenzator_PR_1

Kondenzátor

Víte, co je kondenzátor, jak funguje a kde všude se dá použít? Kondenzátory mají parazitní vlastnosti, jako je indukčnost a odpor. Kondenzátor je pasivní elektrotechnická součástka a jeho charakteristickou vlastností je hlavně kapacita.

Co je to kondenzátor 

Kondenzátor patří k nejdůležitějším elektrickým součástkám, které jsou v elektronických i elektrických obvodech. Najdeme je v digitálních zařízeních. Generováním elektrického pole mají schopnost akumulovat elektrickou energii

Jak funguje kondenzátor

Kondenzátory jsou složeny ze dvou kovových plechů oddělených elektrickým nebo dielektrickým izolátorem. Jakmile kondenzátor přijme náboj elektrické energie, jeden z listů je nabit elektrony – částicemi nabitými zápornou energií, zatímco druhý tuto energii uvolňuje a ponechává v ní kladný náboj.

Jakmile je zdroj energie odstraněn, kondenzátory jsou stále nabity energií, protože ji ukládají jako nouzové napájení. Listy se navzájem přitahují a drží náboj, i když už energii nepřijímají z elektrického zdroje. Izolační materiál udržuje plechy blízko u sebe, ale současně kontaktem mezi nimi zabraňuje jejich neutralizaci.

Funkčnost kondenzátoru

Pokud chcete prověřit funkčnost kondenzátoru, použijte multimetr, který měří elektrické frekvence elektrických zařízení a umí ověřit, zda mají elektrický náboj, přestože jsou odpojeny. Pokud se ozve pípnutí a po chvíli se vypne, kondenzátor je funkční. Jestliže pípnutí stále zní nebo nezní, kondenzátor již ztratil funkčnost. 

Keramický kondenzátor

Keramické kondenzátory používají jako izolační materiál keramiku. Jejich nosnost je sice velmi nízká, ale vyrovnávají to značně vysokými elektrickými frekvencemi.

Polyesterový kondenzátor

Polyesterové kondenzátory používají pro izolaci polyester a hliník. Mají dobrý účinek a ztráta zátěže je velmi nízká. Bez potíží odolají vysokofrekvenčním výkyvům. Tyto kondenzátory jsou vyrobené z polykarbonátu a polypropylenu.

Elektrolytický kondenzátor

Elektrolytické kondenzátory používají iontovou kapalinu. Tato kapalná sloučenina se skládá z iontů – elektricky nabitých částic. Tato elektrolytická složka se používá jako elektrický vodič jedné z desek, která je nabitá elektrony. Podle armatury a použitého elektrolytu se dále dělí na:

  • Hliníkové kondenzátory
  • Tantalové kondenzátory
  • Bipolární kondenzátory

Kondenzátory se používají v elektrickém obvodu. Pro vysokou úložnou kapacitu se používají v obvodech, které pracují s velkým množstvím proudu, ale s nízkou frekvencí. Širokou škálu kondenzátorů a dalších součástek najdete v nabídce polské společnosti TME Czech Republic, s.r.o. neboli Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

K čemu se kondenzátor používá

Kondenzátory najdeme v analogových i digitálních elektronických obvodech, kde se využívají k ochraně součástí zařízení, aby elektrické proudy nepoškodily elektrické obvody. Kondenzátory slouží k ukládání energie, generování signálůblokování stejnosměrného proudu, filtrování i vyhlazení napětí po usměrnění. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.