Dětský pokoj podle Montessori

Zařizujete dětský pokojíček a hledáte vhodnou inspiraci? Zkuste to podle konceptu inspirovaného filozofií Montessori. Podle tohoto přístupu by měly mít děti matraci na zemi, v pokoji jen velmi málo nábytku a měly by na úplně všechno dosáhnout.

Princip Montessori děti už od malička vede k samostatnosti a soběstačnosti, ale současně klade důraz na bezpečí. Děti odmalička spí na matraci, ze které samy vyskočí, dosáhnou na všechny své hračky, knížky i oblečení. Vytvořte tak dětský pokoj pro jedno, pokoj pro dvě děti i pro více dětí.

Jak dbá Montessori na bezpečnost

Dětský pokoj by měl být i podle Montessori co nejbezpečnější. Neměl by zahrnovat žádné ostré hrany, ale zaoblené rohy s bezpečnými nátěry na dětském nábytku, přístupné elektrické zásuvky a nebezpečné předměty. Dětská bezpečnost je prostě to nejdůležitější. Promyslete proto každý povrch, zákoutí i škvíry a omezte rizika.

Dejte dětem místo postele matraci na zem

Dětské postýlky jsou podle Montessori tak trochu přežitek. Jsou moc vysoko a mají mříže. Většinou v nich děti nejsou moc šťastné. Proto v nich často miminka pláčou a hodně batolat se je snaží přelézt. Podle konceptu Montessori by mělo mít dítě jen matraci na zemi nebo jen velmi nízkou postel, aby se od malička mohlo svobodně pohybovat, vstát a lehnout si kdykoliv cítí potřebu. Nemusíte se obávat ani pádu.

Zrcadlo pověste hodně nízko

Už malá batolata milují zrcadla. Děti se od malička rády prohlížejí v zrcadle. Umí u něj strávit dlouhý čas, pozorovat se, nakrucovat, mávat nebo pusinkovat svůj odraz v zrcadle. Navíc to patří ke zdravému vývoji malých dětí. Díky tomu přirozeně zkoumají své tělo, pohyby i výrazy tváře, což je pro vývoj velmi důležité. Podle konceptu Montessori zrcadlo připevněte hodně nízko u podložky, kde si děti hrají. Podle výzkumů se díky němu nejméně do 14 měsíců zabaví na dost dlouhou dobu.

Dejte jim dostupné hračky a knížky

Kromě spánku a jídla je pro děti velmi důležitá hra pro jejich správný vývoj. Díky ní se učí koordinaci pohybů, rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, poznávat tvary, barvy, povrchy a reakce lidí na zbořenou věž nebo hození balonem. Podle přístupu Montessori by měly děti dosáhnout na své hračky i knížky. Dejte jim do pokojíčku nízké otevřené police, odkud si mohou hračky brát a zase je tam vracet. Malé děti mají dobrý smysl pro pořádek a budou věci dávat na své místo i v rámci hry.

Volte nízký nábytek

V dětském pokojíčku doplňte nízké police i ostatním nábytkem odpovídajícím svou velikostí. Volte nízký a snadno dostupný nábytek. Děti rády napodobují rodiče, proto ocení zmenšeniny židlí, stolků, křesílek i pohovky. Podle principu Montessori je však žádoucí méně nábytku. Stačí tedy maximálně 2 skříňky a v nich co nejméně věcí. Je to přehledné, snadno se to uklízí a dítě si snáz hračku vybere.  

Dbejte na vhodné umístění hraček, knížek i obrazů na zdi

Knížky vystavte na poličky titulní stranou dopředu. Obrázky zavěšujte je podle velikosti dětí 1 až 1,5 metru nad zem, aby je děti dobře viděly, prostě stejně jako zrcadla, do dostupné výšky. Ať už děláte pokoj pro kluka, anebo pro pokoj pro holku, zkuste si zahrát na dítě. Dřepněte si nebo lehněte a dívejte se na dětský na pokoj dětskýma očima.

Zapojte hmatové plochy

Pokoje inspirované Montessori přístupem mají obsahovat co nejvíce materiálů, které mohou děti poznávat a objevovat. Nechte je objevit hmat a možnost dotyku. Děti totiž díky tomuto smyslu perfektně prozkoumají spoustu materiálů a povrchů. Do pokoje pro děti použijte přehozy z ovčí kůže, háčkované a pletené dečky, drhané koberečky i tkané koberce, měkké deky, korkové podložky a masivní dřevo. Využijte smyslové koše a hrací deky, ať mohou poznávat různé materiály.

Dopřejte dětem kreativní prostor

Dejte dětem volnost, ať rozvíjejí svoji fantazii i osobnost. Nechte je dělat nepořádek a chaos, ale mějte je stále pod kontrolou. Vytvořte jim dětský koutek, kde budou mít třeba mazací i magnetickou tabuli, role či čtvrtky papíru, různé kreslicí pomůcky, jako jsou křídy, pastelky, fixy, barvy i štětce, houby a další nástroje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.