Jak zařídit dětský pokoj pro kluka? 5 tipů

Pokud zařizujete dětský pokoj pro kluka, nebo renovujete ten stávající, poradíme vám, jak ho zařídit, aby se v něm cítil dobře. Zkuste ho rozdělit na části, aby byl maximálně praktický a funkční.

1. Zvolte 3 základní zóny

Při zařizování dětského pokoje pro malého kluka myslete na rozdělení pokoje na 3 základní zóny, tedy pracovní kout, místo pro hraní a relaxaci a klidné místo na spaní. Doplňte dostatečné osvětlení, které tvoří centrální světlo doplněné o zdroje světla u psacího stolu a vedle postele. Nejen výběr umístění světla ale i volba správné žárovky jsou důležité. Dnes můžete vybírat z široké škály žárovek, LED žárovky patří k těm nejúspornějším. EMOS, přední český dodavatel drobného elektra, vám na svém webu poradí jak si vybrat tu správnou žárovku.

2. Co patří do dětského pokojíčku pro chlapce

Kromě modré dejte šanci neutrálním odstínům, jako je béžová, šedá, světle hnědá nebo světle žlutá či zelená. Skvěle se kombinují s dalšími dekoracemi. Prostor zútulní obrázky, fototapety a samolepky se zvířátky a kreslenými postavičkami. Pro malé chlapečky je nutná dětská postýlka, přebalovací pult, hrací prostor a dostatek úložných prostor, kam můžete dát krabice a regály na hračky pro kluky. S nástupem do školy nesmí chybět prostor s psacím stolem a ergonomickou židlí pro učení.

3. Oddělte zóny na spaní, hraní i učení

Dítě ve školním věku už potřebuje do života vnést řád, který mu pomůže při soustředění a učení. Pokoj zařiďte spíše neutrálně. Výrazné barvy a vzory odvádí pozornost od učení a zbytečně dítě rozptylují. Stále se snažte zachovat v dětském pokoji oddělenou zónu na spaní, hraní a učení. Na dětský psací stůl musí dopadat dostatek přirozeného světla a nezapomeňte na stolní lampičku. Pracovní stůl může být výškově nastavitelný, který poroste společně s dítětem. U židle dbejte na ergonomii, která podpoří správné držení těla i vývoj.

4. Barvy do dětského pokoje pro kluky

Teplé barvy působí vesele a povzbudivě, místnost opticky rozšíří a oživí. Studené barvy vedou spíše k pasivitě. Tmavé odstíny uklidňují, působí elegantně, ale zužují a zmenšují prostor. Světle žlutá podporuje schopnost učení a koncentrace, je zdrojem inspirace, zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Světle oranžová je barva úspěchu, sebevědomí a kreativity, dodává energii, povzbuzuje myšlení a schopnost učení. Zelenáregenerační a zklidňující účinky a posiluje vyčerpané nervy. Modrá uklidňuje, dodává trpělivost, podporuje soustředění, uměleckou tvořivost a inspiraci. Fialová podporuje tvořivost, kreativitu a je zdrojem inspirace.

5. Dostatek úložných prostor a prostor na hraní i tvoření

Aby si dítě v dětském pokoji mohlo udržovat pořádek, vyžaduje dostatek úložných prostor, do kterých schováte vše, co se běžně povaluje nejen na zemi. Na podlahu v dětském pokoji dejte menší kobereček tam, kde si dítě nejvíc hraje nebo relaxuje. Vytvořte pro kluka speciální hrací koutek, kde si bude moci hrát, kreslit i modelovat. Dekorace a doplňky do pokoje pro kluky můžete v průběhu let snadno obměňovat. Díky tomu dokážete udržet krok s dobou a pokoj bude vyhovovat věku chlapce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.