Jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti?

Pokud máte dvě děti a jej jeden dětský pokoj, pokuste se jej zařídit tak, aby obě měly srovnatelný životní prostor a ani jedno se necítilo vůči tomu druhému znevýhodněno. Máme pro vás pár snadných zásad, díky kterým to hravě zvládnete.

Udělejte dvě oddělené zóny v jednom pokoji

Když už se děti dělí o jeden pokoj, nenechte je dělit se o svůj prostor nebo základní věci. Určitě je přirozené, aby se děti naučily o mnoho věcí dělit, ale každé z nich by zároveň mělo mít k dispozici svůj vlastní prostor. Vždy dejte jejich soukromí v dětském pokoji na první místo, ať se necítí znevýhodněné. Každé dítě by mělo mít v pokoji koutek rozdělený knihovnou či paravánem. Děti milují i domečky a stany.

Dětský pokoj pro dvě děti

Oddělený psací stůl a židle

Skříň může být společná a každé dítě v ní může mít polovinu. Pořiďte však každému dítěti vlastní psací stůl a židli. Pro kreslení, malování a plnění domácích úkolů vyžadující soustředěnou činnost jim dopřejte klid. V každém dětském pokoji navíc oddělte pracovní a kreativní zóny tak, aby se při práci vzájemně nerušily. Prostor na spaní a odpočinek by měl tvořit třetí klidovou zónu. Úložné prostory volte tak, aby se snadno uklízely a aby jich byl dostatek. Tak dětem zpříjemníte domácí práce.

Dostatek světla

Dbejte na to, aby šlo do pokoje co nejvíc denního světla. Pokud je místnost tmavá, zvolte dobré stropní světlo a doplňte noční lampičky i kvalitní stolní lampy na pracovní stoly. Psací stoly je třeba umístit co nejblíže k oknu. Pokud je dítě pravák, mělo by světlo ze stolní lampy na stůl dopadat zleva. Pokud je levák, pak by mělo světlo dopadat naopak zprava. Dbejte na vhodnou velikost stolu, ať mají děti dostatečný prostor pro všechny věci i dobré pohodlí. Zvolte ergonomické židle a nastavitelnou polohu plochy stolu. Nejlepší je nábytek, který s dětmi poroste.

Zapomeňte na palandy

Místo společné postele či palandy zvolte jiné řešení. U patrových postelí se děti často nedohodnou, kdo bude spát nahoře a dole. Navíc není moc bezpečná a v horním patře je nekvalitní, vydýchaný vzduch a při nemoci je dost nepraktická pro dítě i rodiče. Nad spodní postelí se díky nedostatku prostoru zase dítě může cítit stísněně, může trpět obavou, že se na něj postel propadne a děti se vzájemně ruší nočním pohybem.

Lepší než dvoupatrová postel jsou postele do tvaru L. Děti jsou i tak blízko sebe, ale stále mají dostatek soukromí a neruší se navzájem. Využít můžete i sestava, kdy má jedna postel kolečka a během dne je ukryta pod druhou. V pokoji nezabírá místo a děti mají více prostoru na hraní, přípravu úkolů i jiné činnosti. Pak už stačí zóny zařídit pro předškolní děti nebo třeba dětský pokoj pro školáka.

Myslete na bezpečnost a zdraví

V dětském pokoji investujte do kvalitního ergonomického nábytku, který poroste společně s dětmi. Vydrží vám mnohem déle a zároveň ušetříte, protože nebudete muset kupovat nový nábytek sotva děti trošku povyrostou. Počítejte s tím, že se nejen nároky, ale i potřeby dětí mění. Vybírejte neutrální barvy nábytku a volte barevnější doplňky, které snadno a levně obměníte. Kromě zaoblených rohů a ergonomických požadavků myslete na zdravotně nezávadné materiály a nátěry. Ergonomická židle a nastavitelná deska stolu nenapáchá škody na zádech.

Nechte děti, ať se zapojí

Pokud už máte starší děti, určitě je do procesu zařizování jejich dětského pokoje zapojte. I když se možná budou občas hašteřit, s klidným a promyšleným vedením se můžete dosáhnout úžasného kompromisu, při kterém budou všichni spokojení a šťastní. Pokud máte holku i kluka, udělejte klidně z půlky dětského pokoje fotbalové hřiště pro chlapce a z druhé pokoj pro princeznu pro děvčátko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.