Jak naučit děti šetřit

Jak naučit děti šetřit

Hospodaření s financemi je mnohdy ošemetné téma i pro nás dospělé, natož pak pro děti. Jak jim pomoci pochopit hodnotu peněz, ale i skutečnost, že nikdy nemohou mít vše, co by si přáli? Není to úplně jednoduché, ale pokud začne s osvětou již od útlého věku, máte na půl vyhráno. V následujících řádcích najdete základní tipy, které vám v této oblasti mohou pomoci.

Vezměte si pomocníky třeba ve formě hry

Základním kamenem úspěchu je skutečnost, že dítě musí pochopit, že peníze jsou omezený zdroj. Tedy to, že ani peněženka rodičů není bezedná. Skvělým nástrojem k tomu může být třeba oblíbená dětská hra na obchod. Kde jim na nákup poskytnete jen určité množství peněz a budou si tak muset vybírat, co chtějí koupit. Kromě toho vám s tím dnes mohou pomoci i různé dětské deskové hry, které jsou podstatně jednodušší než klasické Monopoly.

Staňte se parťákem v plánování úspor

Už v předškolním věku nastává správný čas, kdy by se mělo dítě učit hospodařit s penězi ve formě malých částek v řádu desetikorun, které příliš nezatíží váš rozpočet. Jakmile pochopí, že si za kapesné nemůže novou hračku nebo pochoutku koupit bez spoření, přichází na řadu kasička pro děti.

Právě tyto první krůčky jsou velmi důležité a je tak vhodné dítě pozitivně motivovat. Velmi oblíbenou, a hlavně účinnou metodou je přístup, kdy si má dítě ušetřit polovinu a vy mu pak druhou půlku doplatíte. Sami si můžete také kasičku pořídit a v pravidelných intervalech do ní ukládat stejnou částku jako vaše dítě. Váš potomek tak uvidí, že i vy musíte šetřit a bude jej to motivovat ještě více.

I vlastní vzhled kasičky může být určitou motivací

Aby se i vlastní šetření stalo zábavou, je vhodné volit zajímavý a líbivý motiv kasičky pro děti. U nejmenších dětí pak můžete drobnými mincemi krmit třeba kočičku nebo pejska a jednou za čas se společně podívat, jak mají plné bříško.

Starší děti jsou pak rády, když kasička ladí s interiérem jejich dětského pokojíčku a je vlastně i ozdobou jejich království. Důležité je především to, abyste kasičku vybírali společně a finální volbu nechali na dítěti samotném.

Dnes už se naštěstí kasičky rozbíjet nemusí, protože zpravidla disponují otvorem pro výběr mincí, ale není to úplně pravidlem. Při výběru pokladničky pro děti se tak obracejte na prodejce, kteří vám poskytnou kromě rozměrů i informaci, zda pokladnička tento otvor má. V e-shopu Kouzelné hračkářství najdete tyto náležitosti v základních informacích a navíc si zboží z jejich nabídky můžete prohlédnout i na kamenné prodejně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.