hluboka nad vltavou

10 tipů na hrady a zámky, které stojí za to navštívit

Přemýšlíte, kam vyrazit na hrady a zámky v nadcházející sezóně? Máme pro vás rady a tipy.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a dodnes je v držení rodu Sternbergů, který jej založil v roce 1241. Hrad si stále zachovává vnější gotickou podobu. Interiéry byly přeměněny na zámecké barokní přestavbou.

cesky sternberk

Foto: hradceskysternberk.cz

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Hrad Seeberg v Ostrohu u Františkových Lázní je často nazývaný Ostroh. Leží pár kilometrů od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, doplňuje jej renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou a zajímavý vstup do sklepních prostor hradu.

seeberg

Foto: seeberg.cz

Hrad Točník

Hrad Točník skýtá možnost rodinného výletu za zvířátky i historií. Cestu do hradního kopce lemuje třešňový sad s hospodářská zvířata. Na samotném hradě se pořádá řada zajímavých kulturních akcí.

hrad tocnik

Foto: hrad-tocnik.cz

Hrad Hazmburk

Hrad Hazmburk je perlou Českého středohoří. Jeho nádherná silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je viditelná ze všech světových stran na kilometry daleko.

hazmburk

Foto: hrad-hazmburk.cz

Starobylý hrad Krakovec

Starobylý hrad Krakovec, v jehož kapli sloužil mše i Mistr Jan Hus, je ukázkou vrcholné gotické architektury. Natáčely se zde známé scény z filmu: Ať žijí duchové.

krakovec

Foto: hrad-krakovec.cz

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy je barokním sídlem rodu Chotků z první poloviny 18. století. Později byl klasicistně upraven. Majestátně se rozkládá uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

zamek veltrusy

Foto: zamek-veltrusy.cz

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov je jediný hrad v republice, kde se mísí gotika s empírem z 19. století. Jeden z nejstarších královských hradů v ČR leží nad údolím řeky Křetínky. Navštívit zde můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

svojanov

Foto: svojanov.cz

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk je dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku. Je kolébkou moravské větve rodu Šternberků i majetkem dalších významných rodů, jako pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

statni hrad sternberk

Foto: hrad-sternberk.cz

Karlštejn

Hrad Karlštejn ochraňuje korunovační klenoty. Gotický skvost leží na jihozápad od Prahy a nechal jej v roce 1348 vystavět Karel IV. Právě pro uchování vzácných korunovačních klenot. Uvidíte zde i sbírku svatých relikvií.

karlstejn

Foto: hrad-karlstejn.cz

Hluboká nad Vltavou

Státní zámek Hluboká je svou rozlohou a charakterem souborem dochovaného původního mobiliáře s rozlehlým parkem. Významný romantický areál vás doslova nadchne. V tomto městě leží i Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. Výlet s dětmi lze propojit i do Kamenice nad Lipou s návštěvou hradu Fábula. Toto místo patří mezi tipy na výlet, které nadchnou malé ratoleti, děti školou povinné i dospěláky. Je zde mnoho atrakcí probíhajících venku i vevnitř a můžete zde strávit celý den, i když venku prší.

hluboka nad vltavou

Foto: zamek-hluboka.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek