Tulipánovník

Tulipán – neobvyklý strom ze Severní Ameriky

Tulipán je jedním z těch stromů, které na sebe upozorňují – zejména v červnu. Tehdy rozkvétá tulipánovník s květy, které se velmi podobají tulipánům. Přestože pochází z trochu jiné klimatické oblasti, daří se mu dobře i v polských podmínkách. Pokud tedy hledáte exempláře pro svou zahradu, zjistěte, co je to za rostlinu.

Několik slov o tulipánovníku

Tulipánovník (nebo také tulipánovník) je rostlina, která může dorůstat výšky až 25 metrů. Zajímavé je, že může dorůstat i do stejné šířky, což z něj dělá zajímavý exemplář. Na začátku léta se mezi větvemi objevují intenzivně vonící květy obvykle žluté barvy s oranžovými prvky. Vypadají jako tulipány – odtud název tohoto stromu. Jsou velmi oblíbené u hmyzu, včetně včel. Stojí za to vědět, že med z tulipánovníku je velmi žádoucí.

Jaký je však původ samotného tulipánu? Jak už víte, pochází z jiného klimatu. Přesněji řečeno byl dovezen z východní části Severní Ameriky, kde rostl především v záplavových oblastech. Současně ocení i slunce a teplo, proto se vyplatí vysadit ji na taková místa a na zimu ji řádně chránit.

Tulipán je ideální pro malé zahrady, dvorky a sídliště. Lze ji vysadit jako jednotlivý exemplář nebo ve skupině. Obvykle se však volí první možnost, protože strom není výrazný pouze v době květu.

Tulipán – odrůdy

V Polsku se pěstují především tři druhy tulipánů. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří:

Americký tulipánovník TULIPIFERA – strom dosahuje výšky až 25 metrů a je odolnější vůči mrazu než ostatní odrůdy; vyznačuje se kuželovitou, mírně zaoblenou korunou,
Americký tulipánovník FASTIGIATA – strom dorůstající výšky asi 20 metrů, na kterém se bílé květy začínají objevovat asi po 15-20 letech; vyznačuje se sloupovitou strukturou,
Tulipánovník americký AUREOMARGINATUM – strom, který patří k nižším odrůdám, protože obvykle dorůstá výšky kolem 10 metrů s charakteristickými žlutooranžovými květy; vyznačuje se pyramidální korunou a dvoubarevnými listy.

Tulipán – sazenice a pěstování

Tulipán je nejvhodnější vysazovat na jaře, přibližně v březnu. Proč? Přestože je rostlina mrazuvzdorná, špatně snáší příliš nízké teploty. Křehké kořeny sazenic by nemusely přežít nejchladnější měsíce. To však neznamená, že začátek jara je jedinou vhodnou dobou. Předpokládá se, že tulipán může být zasazen do země po celé období bez listí, tj. od října do března. Jen se ujistěte, že předpověď počasí neukazuje příliš nízké teploty.

A co pozice? Tulipán miluje slunce a teplo, proto je třeba pro něj takovou oblast vyhledat. Nemá také příliš rád vítr, proto jsou pro něj nejvhodnější prostory, které jsou před ním chráněné. Důležitá je také kvalita půdy. Protože tento druh pochází ze záplavových oblastí, měl by být vlhký. Důležité je také, aby půda byla čerstvá, úrodná, neutrální nebo mírně kyselé reakce a propustná.

Před výsadbou tulipánovníku je také třeba vědět, že se jedná o rostlinu s mělkým kořenovým systémem. Pokud jsou tedy v létě vysoké teploty a prší jen velmi zřídka, je nutné ji zalévat. V opačném případě vyschne, což může být pro rostlinu smrtelné. Bohužel ani v zimě nelze strom nechat na pokoji. Zejména pokud se jedná o mladý stromek. Až do pátého roku by měl být kořenový bal pokryt silnou vrstvou listů a korunka by měla být před příchodem chladných měsíců pokryta rounem. Poté stačí kmen pouze omotat rounem.

Za zmínku stojí také prořezávání větví a odstraňování odkvetlých květů. Je důležité poznamenat, že nic z toho není nutné. Prořezávání větví vám však pomůže dosáhnout požadovaného tvaru koruny a také se zbavit nejslabších článků. Nejlépe se provádí mezi listopadem a prosincem nebo březnem a dubnem. A co květiny? Pokud je neodstraníte, objeví se na tulipánu kuželovité plody. Vypadá to velmi efektně, takže se vyplatí nechat zvadlé kalichy na stromě.

Kde koupit tulipánovník?

Ani sebelepší znalosti o tulipánech nestačí, pokud si nakonec pořídíte nevhodnou sazenici. Bohužel existuje velká pravděpodobnost, že ji získáte, pokud se rozhodnete pro nákup na náhodném místě. Z tohoto důvodu si před transakcí vždy ověřte prodávajícího. Můžete to udělat pomocí online recenzí nebo doporučení od přátel. Pouze spolehlivé obchody, např. https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Liliovniky/87, vám zajistí, že na vaší zahradě nebo ve venkovním prostoru skutečně vyroste poutavý tulipánovník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.