Kovozoo kovová zoo

Návštěva KOVOZOO: Když kov ožívá

Sháníte tip na originální školní výlet plný nových poznatků pro své žáky nebo plánujete rodinný výlet plný zábavy a objevů? V srdci historického Starého Města u Uherského Hradiště naleznete jedinečnou destinaci pro všechny, kteří milují neobvyklé zážitky. KOVOZOO neboli kovová zoologická zahrada, založená dne 21. dubna 2012, otevírá dveře do fascinujícího světa metalurgie a recyklace, přinášející nový rozměr spojení minulosti, současnosti a budoucnosti.

Školní výlet do KOVOZOO

Hledáte tip na školní výlet, který bude děti bavit, ohromí je a budou se moci něco nového naučit? Místo, kde mohou objevovat, zkoumat a aktivně se také zapojit? V KOVOZOO je speciální program pro školní výlety a zájezdy. Můžete si vybrat komentovanou jízdu silničním vlakem po cestě recyklace, nebo tradiční prohlídku po celém areálu KOVOZOO individuálně bez průvodce. Můžete také vyzkoušet návštěvu kovárny, kde děti uvidí společnou práci u kovářské výhně.

Hlavní myšlenka KOVOZOO

Hlavní myšlenkou KOVOZOO je ukázat v celém areálu, že i zdánlivě zbytečný odpad má potenciál a může být transformován a přeměněn na věci, které nejen okouzlují svou krásou a zajímavostí, ale zároveň zůstávají užitečné. Materiály dostávají druhou šanci na významný život, čímž se podtrhuje důležitost recyklace a udržitelného přístupu k využívání zdrojů. KOVOZOO se tak stává nejen místem estetického potěšení, ale také inspiruje k přehodnocení postoje k odpadu a k podpoře kreativního zpracování a využití recyklovaných materiálů.

Historie a proměna KOVOZOO

Při vstupu do areálu KOVOZOO návštěvníky vítá kovová brána, která slouží jako první náznak toho, co nás čeká uvnitř. Celý areál má svůj původ v historii, kdy bratři Abraham a Heřman Mayovi v roce 1867 založili cukrovar. V průběhu 130 let sloužil cukrovar svému účelu, ale v roce 1998 začala nová éra. S příchodem společnosti KOVOSTEEL Recycling, s.r.o. se areál transformoval v Recyklační ekologické centrum, známé jako REC Group, tedy místo, kam lidé mohou odevzdat veškerý kovový nepotřebný odpad a zároveň místo, kde se mohou zastavit a ponořit se do atmosféry poněkud „netradiční“.

rozhledna a maják kovozoo

Jak se rodí nové kovové výtvory?

Narození kovových tvorů není výsledkem náhody, ale precizního uměleckého procesu. Tito kreativní jedinci, zahrnující domácí kutily, umělecké kováře a angažované zaměstnance a ředitele společností, spojují své síly ve zvláštním místě, v tzv. porodnici KOVOZOO. Zde se nadšení tvůrci, shromažďují všechno to, aby společně propojili svou kreativitu a zručnosti v procesu vytváření, přičemž se vždy dostaví jedinečný výsledek, především ať už jde o nový přírůstek do KOVOZOO.

Kovová fauna v životní velikosti

KOVOZOO láká na nezapomenutelnou prohlídku s více než 400 kovovými zvířaty v životní velikosti. V této unikátní expozici najdete nosorožce Norberta, žirafu Safíru s jejím mládětem Melmenem, výběh plný lvů, stádo slonů, krokodýly, mrože, opice, a dokonce i hospodářská zvířata.

Cílem KOVOZOO je dosáhnout počtu 456 kusů, což odpovídá počtu živých zvířat v nejmenší ZOO v České republice. 

Od odpadu k uměleckým skvostům 

KOVOZOO je místem, kde se prolíná minulost, současnost a také na budoucnost.

V KOVOZOO není zážitek pouze o kovových zvířatech, ale také přináší pohled na rozsáhlou sbírku a různorodé exponáty průmyslové a hasičské techniky, sekaček, mlátiček obilí a dalších zemědělských strojů z dob našich prarodičů a předků. Tyto artefakty jsou jakýmsi oknem do minulosti, která již opustila náš každodenní život. Místo aby skončily na smetišti, v KOVOZOO dostali druhou šanci na nový život, a tak pokračuje jejich příběh dál.

Fascinující procházka mezi kovem

KOVOZOO ve Starém Městě představuje nejen kovové zvířecí skvosty, ale i inspirativní příběh o proměně a novém životě odpadu. S cílem ukázat, že recyklace může být nejen užitečná, ale i zábavná, otevírá dveře do světa, kde se kov proměňuje v umělecká díla. Celý areál připomíná, že i z toho, co bylo považováno za zbytečný odpad, může vzejít něco krásného a inspirujícího.

vlak steelinka kovozoo

V areálu KOVOZOO vstoupíte do světa dobrodružství, kde začnete svou cestu po schodech na maják Šrotík. Následně se ocitnete na palubě lodi Naděje a současně můžete obdivovat letoun L-610. Nemůžete minout pohled do porodnice KOVOZOO, kde se rodí všechna kovová zvířata, a ti odvážnější dokonce mohou vytvořit své vlastní unikátní stvoření. Na cestě areálem projdete vyhlídkovými lávkami, užijete si klid v krásné zahradě a pak se můžete povozit vláčkem Steelinka. Součástí areálu jsou také moderní interiéry Kongresové centra, které nesou vzpomínky na historii bývalého cukrovaru a zároveň nesou nostalgickou atmosféru Muzea veteránů. 

Loď naděje kovozoo

Součástí areálu je také restaurace, možnost rychlého občerstvení a také příjemné posezení v kavárně. Kromě toho zde naleznete malý obchůdek se suvenýry, kde si mohou návštěvníci koupit upomínkové předměty na památku na návštěvu KOVOZOO.

Zdroj obrázků: kovozoo.cz

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.