Šumava s dětmi

Šumava láká především na svou nedotčenou přírodu. Nachází se tu mnoho rašelinných slatí, pramenů, potůčků, krásných jezer ledovcového typu a hlubokých lesů. Nejvýznamnější prameniště je pramen řeky Vltavy. 

Chráněná krajinná oblast Šumava

Šumava je ideálním místem na dovolenou s malými dětmi pro pěší turistiku i cykloturistiku. Pro upravené a některé méně náročné turistické trasy i cyklotrasy je vhodná i pro pěší výlety s dětmi a s kočárkem, pro děti, které jezdí na kole samy, i pro ty, které vozí rodiče na cyklovozíku či cyklosedačce. Vaše dovolená v jižních Čechách bude na Šumavě nádherná.

Hrad a zámek Velhartice s interaktivní středověkou výstavou

Státní hrad a zámek Velhartice se tyčí na ostrohu nad levým břehem řeky Ostružná ve stejnojmenné obci v okrese Klatovy. Od parkoviště vede bezbariérová zpevněná cesta vhodná i pro kočárky či odstrkovadla. Než se vydáte na prohlídku, před hradem si můžete prohlédnout volně přístupný skanzen lidové architektury. Hrad byl založen v 1. polovině 14. století pány z Velhartic. V 17. století bylo vestavěno pozdně renesanční palácové křídlo s patrovými arkádami.

Celková délka trasy: 1 km

Terén: rovinatý

Vhodné pro kočárky, odrážedla a odstrkovadla: ano

Hrad a zámek Klenová

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století si můžete prohlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrum Šumavy. Rozsáhlá zřícenina středověkého hradu, ke které byl v 19. století přistavěn novogotický zámek, se nachází 13 km západně od Klatov. V druhé polovině 19. století vyrostl v okolí ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov, jako je kaple sv. Felixe, sýpka, vila a statek

Celková délka trasy z parkoviště na nádvoří a zpět: 400 m

Terén: mírně kopcovitý

Vhodné pro kočárky, odrážedla a odstrkovadla: ano

Naučná stezka Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Naučná stezka na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory1,5 km a končí u 10 m dvoupatrové dřevěné vyhlídkové věže, ze které je vidět celá plocha rašeliniště, Stožec, hřeben Boubínu i Želnavská pahorkatina. Rašeliniště o rozloze 85 ha se u Soumarského Mostu vyvíjelo přibližně 9 000 let od sklonku doby ledové. Uvidíte zde pozůstatky chladnomilné severské přírody. Vede tu povalový chodník a část trasy měkkým řašelinovým podložím od vodáckého kempu ke věži.

Soumarský most se nachází 0,5 km od hlavní silnice Volary – Lenora a je známý vodákům sjíždějícím Vltavu. Je zde jen malá železniční zastávka a penzion. Dostanete se sem z Volar po silnici č. 39 na Lenoru. Asi po 4 km odbočte vlevo ke kempu Soumarský most, kde začíná naučná stezka. Na rašeliniště je zakázán vjezd cyklistům. V zimě je stezka uzavřená.

Celková délka trasy: 3 km

Terén: rovinatý

Vhodné pro kočárky, odrážedla a odstrkovadla: terénní kočárky a odrážedla

Jezerní slať s vyhlídkovou věží

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvilda a Horskou Kvilda na rozvodí mezi Otavou a Vltavou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m a nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části. Jezerní slať leží ve výšce 1058 až 1075 m. Vstup do rezervace umožňuje naučná stezka dlouhá asi 350 m, která vede z parkoviště vlevo od silnice Kvilda – Horská Kvilda a pokračuje po povalovém chodníku.

Pokud vyrážíte na dovolenou s dětmi, u vstupu do rezervace je 7 m vysoká volně přístupná vyhlídková věž s pěknými výhledy na rašeliniště a protilehlé zalesněné pásmo s vrchem Sokol 1253 m. Na tu vystoupí i malí výletníci. Cyklistům je vjezd zakázán. V zimně je rašeliniště i s rozhlednou uzavřeno.

Celková délka trasy: 1,2 km

Terén: rovinatý

Vhodné pro kočárky, odrážedla a odstrkovadla: ano

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.