Logické hry pro děti

Přemýšlíte, jakou logickou hru si se svými dětmi můžete zahrát, anebo kterou si mohou zahrát i sami? Podívejte se, na hry strategické, matematické i karetní. Logické hry osloví všechny milovníky her.

Proč dopřát dětem logické hry

Logické hry hravou formou rozvíjejí a zlepšují logické myšlení, matematické schopnosti, motoriku, soustředění a udržení pozornosti. Při volbě hry berte v úvahu věk dítěte, jeho záliby a dispozice, které chcete podpořit. I v dnešním technologickém světě doporučujeme stolní hry, na které si mohou děti i sáhnout. Některé vzdělávací hry si můžete zahrát i online zdarma, a to i bez nutnosti instalace.

Matematicko logická hra Sudoku

Matematicko logická hra Sudoku je určena pro jednoho hráče a má prověřit matematicko logické uvažování. Úkolem je vyplnit hrací pole čísly od 1 po 9 tak, aby se v každém čtverci neopakovala čísla. Podle obtížnosti se počet hracích polí liší, tedy 2×2, 3×3, 4×4, 5×5, 6×6, 9×9, 16×16, 25×25.

Tahově strategická hra Mlýny

Tahově strategická desková hra Mlýny je určena pro 2 osoby. Důležitou roli hraje logické přemýšlení nad jednotlivými tahy. Hra má několik variant v podobě různě tvarovaných hracích polí. Cílem hry je rozmisťování figurek na desce a vytvořit mlýn. Hru najdete i online zdarma ve vyhledávači.

Společenská hra Člověče nezlob se

Ikonickou společenskou hru Člověče nezlob se hraje mnoho generací. Je určena pro 2 až 6 hráčů, hraje se pomocí herních figurek a hrací kostky a cílem je přesunout všechny figurky do domečku a při volbě pohybů je třeba strategické a logické myšlení. Dá se hrát i online zdarma proti počítači.

TIP: Přečtěte si pravidla Člověče nezlob se

Logická karetní hra Pasiáns

Karetní hra Pasiáns je pro jednoho hráče, najdete však i variantu pro 2 hráče. Pokud narazíte na název Solitaire, je to stejná hra jako Pasiáns. Solitaire byla původně videohra, kterou Microsoft přidal do operačního systému Windows a dá se hrát i online zdarma, třeba na tabletu jako hra do auta.

Společenská karetní hra Žolík

Společenská logická karetní hra Žolík či Joker má mnoho grafických variant karet. Karetní hra se hraje se 108 kartami a je pro 2 až 6 hráčů. Důležitá je strategie a logické myšlení. Dá se hrát i online, doporučujeme však sáhnout po fyzickém balení karet a zahrát si hru s rodinou či přáteli.

Společenská hra Domino

Logická hra Domino je pro jednoho i více hráčů. Hraje se pomocí kamenů a je zaměřena i na matematiku. Provedení s různými počty teček, jako je na kostce, je určeno pro různé věkové kategorie. Najdete i verzi s obrázky pro malé děti podobnou pexesu. Naleznete ji také online zdarma.

Logicko strategická hra Dáma

Dáma je společenská hra pro 2 osoby. Jde o logickou hru, kterou si můžete zahrát online i offline a baví děti i dospělé. Dáma se hraje na šachovnici s bílými a černými hracími kameny. Oproti šachům máte jen jeden typ hracích figurek. Nechte se inspirovat, deskových her pro děti je dnes už celá řada.

Logicko strategická hra Šachy

Logicko strategická hra Šachy je určena pro 2 osoby. Je zaměřená hlavně na strategii tahů s cílem dát protivníkovy známý šach-mat. Hraje se na šachovnici stejně jako Dáma, má však několik typů herních figurek, které mohou dělat na šachovnici jiné typy pohybů. Dá se hrát fyzicky i online.

Logická hra s kameny Mahjong či Madžong

Čínská hra Mahjong nebo také Madžong je společenská hra určená pro 4 hráče a časem již prošla různými úpravami, proto se můžete setkat i s verzí pro jednoho nebo 6 hráčů. Kromě fyzické verze si v současnosti můžete zahrát hru i online zdarma.

Hra Logic

Hra Logik je pro 2 hráče a rozvíjí schopnost kombinace a logického úsudku. Jeden hráč nastaví pod stříškou kombinaci z pěti barevných kolíků a druhý ji má za 10 pokusů odhalit. Cílem je zjistit, kolik barevných kolíků je umístěno správně a kolik jich má správnou barvu, ale není na správné pozici.

Logická hra s barvami Rubikova kostka

Rubikova kostka je mechanický hlavolambarvami s cílem uspořádat rozházená hrací pole tak, aby na každé straně byly stejné barvy. Hra se řídí matematickými principy a stejné barvy je vždy možné uspořádat. Má více variant, tedy 2×2×2, 4×4×4, 5×5×5 a více a díky technologiím ji lze hrát i online. Pokud se chcete s vašimi potomky během hry více pohybovat, vyzkoušejte některé únikovky s dětmi.

Nejčastější dotazy

Jaké další logické hry lze vybírat podle věku dítěte?

Pro děti od 5 let jsou vhodné třeba Puzzle či Bigjigs, od 6 let Jenga, Logic nebo mluvící medvídek Voltík, od 7 let třeba Ravensburger Labyrinth nebo UNO Dos, od 8 let Goki a dřevěný hlavolam Djeco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.