Jižní Čechy s dětmi

Plánujete rodinnou dovolenou i se svými ratolestmi v jižních Čechách? Vyrazte na víkendový výlet i dovolenou po tomto malebném kraji. Inspirujte se našimi tipy, které jsou pro rodiny s dětmi ušity přesně na míru. Máme pro vás zoologické zahrady i zooparky, pohádkové expozice, hrady, projížďky lokálkou i zábavní parky. Stačí si jen vybrat a můžete rovnou vyrazit.

ZOO Tábor

Největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů se podílí na návratu zubra do české přírody a najdete tu i jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický. V současnosti je ZOO Tábor domovem více než 300 zvířat. Než sem vyrazíte, zjistěte si, kdy jsou komentovaná krmení, podívejte se na plán akcí, nebo kdy se dá v ZOO i přenocovat.

ZOO Dvorec u Borovan

Nejjižněji položená ZOO v Čechách chová 120 druhů zvířat. Kolekce kober rodu Naja je jediná v Evropě. Úspěšná byl i přirozený odchov 5 lvíčat jihoafrického bílého lva i chov největšího tlustokožce hrocha obojživelného. Prvenství v ČR drží park s odchovem 30 mláďat lvů pustinných. Lákadlem jsou také tygři. Najdete tu i šakaly, medvěda hnědého, medvídkovité šelmy a velké papoušky Ara.

Obludiště Dolní Pěna

V Dolní Pěně, 4 km od Jindřichova Hradce je největší habrové bludiště ve střední Evropě. Má 3 km cestiček a rozlohu 6000 m². Roste tu 12 000 keřů habru obecného. V Obludišti je schováno 6 dřevěných Oblud, které čekají na objevení. Cestu si můžete vyzkoušet o prázdninách denně od 9 do 19 hodin i s pejsky. Pokud byste nenašli cestu ven, jsou tu SOS lavičky, odkud stačí zavolat o pomoc. Je tu parkoviště, kiosek s občerstvením, dětské hřiště, posezení pod pergolou i obloukovou halou.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády leží v historickém centru města. Celkem k němu náleží 3 spojené gotické domy s renesanční fasádou. Expozice je věnována čokoládě a marcipánu a jejich zpracování. Muzeum provozuje chráněnou dílnu, ve které se vyrábějí marcipánové figurky, svatební dorty, dorty na míru, pralinky i bonboniéry. Můžete si vyzkoušet práci s marcipánem či čokoládou a vše ochutnat.

Zážitkový park Zeměráj u Orlické přehrady

Přírodní park pro děti i dospělé leží u Orlické přehrady a Orlíku nad Vltavou na pomezí středních a jižních Čech. Více než 100 různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů je na ploše 9 hektarů. Najdete zde archeoskanzen, středověkou vesnici, 1 km stezku naboso, archeologické a paleontologické naleziště, dřevěné bludiště, herní vesničku, interaktivní hernu, lukostřelnici, přírodní hřiště různého zaměření, zábavné i naučné prvky, hledání pokladu či orientační hry.

Vodní zámek Blatná

Vodní zámek Blatná s vodním příkopem leží nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji, vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota. Je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území ČR. Unikátní je i kaple a anglický park se stádem daňků. Zámek vznikl přestavbou vodního hradu ze 13. století, v 16. století byl přestaven v goticko-renesančním stylu a později barokně a novogoticky upraven. Kromě několika prohlídkových okruhů je zde i dětský okruh a noční prohlídka.

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor z roku 1360 má zachovanou 12 m obrannou věž čtvercového půdorysu se středověkými kachlovými kamnydobovým nábytkem. Užijete si výhled na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor Kamenec. Doplňkovou trasou je prohlídka palácových sklepů z roku 1280, kde byli vězněni rakouští zajatci. Hradní muzeum se zaměřuje na historii regionu od středověku. Pokud nechcete jezdit jen autem, využít můžete i cyklostezky v jižních Čechách.

Jihočeský Stonehenge a menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic se pyšní titulem vesnice UNESCO. Megalitický kruh z obřích kamenů disponujících nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Menhiry seskupil místní stavbař Václav Jílek a pocházejí z okolí do 15 km od Holašovic. Soustava 25 žulových kamenů vytvořila synergicky zesílenou energii. Prvky v kruhu o průměru 30 m na sebe vzájemně působí. Nejvhodnější je k meditaci kámen o hmotnosti 19 t stojící samostatně nedaleko kruhu.

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře na Housově mlýně

Jediná filmová zbrojnice v Evropě vám dovolí fotografovat i vyzkoušet mnoho exponátů. Ve zbrojnici je výstava zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů různých žánrů. Například Letopisy Narnie, Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda, Bathory  a mnoho dalších. Je tady přes 3000 zbrojí a zbraní všech historických epoch, které hrály ve známých filmech, divadlech a muzikálech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.