Kam s dětmi na túru a co s sebou?

Možná se váš dříve aktivní pohyb postupně zmenšil na výstup do schodů, případně jdete někdy do své práce částečně pěšky nebo jedete na kole. A přitom jste dříve skoro každý víkend vyráželi někam na výlety, počítali kilometry a díky vyplaveným endorfinům  pravidelně zažívali stav blaženosti. Ale potom se vám narodily děti. Všechnu energii teď věnujete jim a žijete v domnění, že děti na výšlap vzít nemůžete, že je nebude bavit a akorát budete mít všichni špatnou náladu. A to je škoda. Protože pravdou je opak. Túra s dětmi může být zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat. Všichni.  Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou túru s dětmi je třeba předem dobře promyslet a naplánovat. Pokud se budete držet zásad, které jsme pro vás shrnuli v tomto článku, nemůžete udělat chybu.

Túru přizpůsobte věku dítěte.

Výšlap s dětmi není urputná snaha pokořit rekord nebo dosáhnout přesně stanoveného cílového bodu. Ambice rodičů jsou v tomto případě velmi nebezpečné a túra se může proměnit v boj o zdraví. Dosažení cíle děti nezajímá, nechodí na túru kvůli rodičům. Chtějí si hrát, objevovat a přinést si domů co nejvíce zajímavostí, i když jde o kus klacku, kameny nebo suchý choroš. Platí hlavní zásada. Děti se rychle unaví, ale také zotaví. Odpočinek by na túře s nimi měl vyplňovat alespoň polovinu veškerého času.

Děti 0-2 roky

Úplně nejmenší děti bereme do nížin a to v teplých dnech za pěkného počasí. Vyvarujeme se horských túr nebo cest lanovkou.

2-4 roky

Tady už můžeme přidat, ale výšlap doplňujeme pravidelnými pauzami. Děti zvládnou i náročnější terén, pokud jim předem připravíme náplň, která odvede jejich pozornost a umožní jim být během výletu aktivní i v jiném směru, než jen v aktivní chůzi.

4-6 let

V tomto věku dáváme pozor na bezpečnost. Děti ještě možné riziko samy nerozpoznají.

6-9 let

Dětem pomalu jejich rodiče nestačí. Mohou považovat túru za nudnou, a proto bereme jejich kamarády. Navíc v partě fungují jiná pravidla a případné fňukání zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

9-13 let

Děti se učí rizika předvídat a rozpoznávat. Nejčastější jsou ale úrazy z nepozornosti.

Tipy, jak děti během túry zabavit.

Máte už naplánovanou trasu, počítáte s přestávkami, svačinkou, vyřešili jste výbavu v případě nepřízně počasí i vhodnou obuv. Přibalili jste čepici s kšiltem, krém s UV filtrem, leukoplast, zápalky, baterku a lékárničku. Víte, že děti potřebují pravidelně pít a jíst, i když se pocit hladu nedostavuje. Zbývá vymyslet dobrodružství, ze kterého budou nadšené. Můžete využít náš tip na výlet s dětmi nebo následující náměty.

Během cesty hrajte hry, oblíbenou je např. Bomba. Můžete pozorovat rostliny, hmyz a v případě, že vám do cesty přijde potok, přibalte si zvětšovací sklo. Během přestávky pouštějte loďky, stavte věže z kamenů nebo sbírejte bylinky na čaj. V poslední době vzniká mnoho naučných stezek upravených pro potřeby děti, na kterých se sami dozvíte to, co jste možná ani vy nevěděli. Výborným pomocníkem na cestách je klacek. Dá se o něj opřít, rýt s ním čáru, prosekávat se kopřivami nebo pomocí něj skočit přes vodu. V případě únavy určitě nenabízejte cestu zpátky. Raději dejte najevo, že únavu dítěte vnímáte a navrhněte přestávku na dalším následujícím bodu cesty – např. další rozcestí nebo krmelec.  Pro túru potřebujete mít stanoven cíl a překvapení, které děti na konci potěší např. novou hračku si přibalte do batohu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek