Zajímavá místa v ČR

Zajímavá místa v ČR

Zajímavá místa v České republice

Prázdniny jsou skoro za dveřmi a pro všechny z nás se stávají aktuálními tématy tipy na výlet, kam s dětmi na dovolenou, či akce pro děti tento víkend. Zajímavých míst v ČR je nespočet, ať už se zaměřením na kulturní vyžití , zážitky, turistiku nebo poznání.  Pojďme si jich společně pár přiblížit. V horkém počasí jistě všichni nejčastěji zamíříme k vodě. Nabízí se ale také možnost příjemně se ochladit v jeskyních.

Macocha – Moravský kras

Asi těmi nejznámějšími jsou Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu. Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy. Od roku 2014 je zde také otevřena plně bezbariérová trasa podzemím, až na dno propasti.

Chýnovská jeskyně – Chýnov v Jižních Čechách

Pro rodinný výlet v Jižních Čechách se nabízí například Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn. Zde strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů. Délka turistické trasy je220 m s převýšením 42 m. Doba prohlídky 40 minut a teplota vzduchu 5 až 9°C.

České výlety

Východní Čechy nejsou tak nabyté tutistickými  destinacemi jako třeba Jižní Čechy, ale i zde najdeme nějaká zajímavá místa pro výlet s dětmi.

Beltém – Hlinsko v Čechách

Například památková rezervace lidové architektury Betlém v Hlinsku, kde máte možnost objednat si zvláštní prohlídku roubených domků, která je připravena jako zajímavá výprava do minulosti vzdálené více než 100 let, a na které se dozvíte  zajímavosti o životě původních obyvatel a o tradičních řemeslech. Druhou část expozice naleznete nedaleko, v malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů ve Svobodných Hamrech. Jedná se o Skanzen Veselý Kopec – komplex téměř třiceti objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Přijďte si prohlédnout stavby jako pýchar, chlívky, haltýř, maringotka starých loutkářů, ušky, bělidlo, včelín nebo zvoničku.

Pokud hodláte zamířit na výlet na Vysočinu,nebude jednoduché si vybrat z řady zábavních parků a zajímavých míst pro víkend s dětmi.

Pohádková říše Fábula – Kamenice nad Lipou

Například Pohádková říše Fábula v Kamenici nad Lipou je opravdu originálním zážitkovým areálem. Tento turisty velmi oblíbený kulturně zábavní park je založený na tématice ryze české pohádky a na zážitku ze setkání s opravdovými živými pohádkovými bytostmi zasazenými do skutečných pohádkových příběhů. Projdete ZTRACENÝM SVĚTEM, plným tajných průchodů a slepých uliček a TEMNÝM SKLEPENÍM, které bude zkouškou vaší odvahy. Úplně sami, bez průvodce, budete procházet hradem, jeskyní, ztracenou zahradou, starou půdou, mučírnou, peklem,… Vaše rodina tak neunikne zápisu do pekelné knihy hříšníků a převážení na váze hříchů. A výlet do Pohádkové říše se rázem změní v nezapomenutelný zážitek pro vaše děti po ochutnání žížalí polévky od zdejší ježibaby. Nečeká vás tu ale jen zábava. Vašim úkolem bude najít správnou cestu, odhalit všechny indicie a dojít tak k pokladu, čímž vykonáte velký skutek. O vaši celodenní zábavu se na tomto zajímavém místě postarají divadelní pohádky pro děti, dílny, mini ZOO, zámecké bludiště, království hlavolamů, či třeba obří společenské hry. Nespočet pořádaných kulturních akcí a zážitkový hostinec U loupežníka Bambitky zajistí o zábavu nejen dětem, ale i dospělým.

Zajímavá místa ve světě

Pokud se chcete vydat se svojí rodinou na výlet „ za kopečky“, máme pro vás také pár tipů, kam za zážitky.

Bojnický zámek – Slovensko

Jednou z nejkrásnějších a nejvýznamnějších památek na Slovensku je Bojnický zámek. Hned vedle něj na vás čeká také termální koupaliště Čajka s oblíbenou atrakcí pro děti – šedesátimetrovou skluzavkou, nejstarší slovenská zoologická zahrada a příjemná atmosféra lázeňského města Bojnice. Program tematických denních i nočních prohlídek doplňuje nespočet kulturních akcí, jako například tradiční mezinárodní festival duchů a strašidel .

Falcký les – Německo

Jste-li milovníky přírody a pěší nebo cykloturistiky, jistě vás uchvátí biosférická rezervace UNESCO Falcký les a severní Vogézy v Německu s téměř 150 hrady a hradními zříceninami. Hustá a dobře značená síť turistických stezek s víc než 1 000 kilometry turistických tras s predikátem nabízí skvělou možnost objevovat krásy Falce po svých. Sportovně založeným cyklistům nabízí bikepark Pfälzerwald velký výběr značených cyklotras pro horská kola, downhillů i speciálních technicky náročných tratí. A komu nestačí vychutnávat si pobyt v původní přírodě Falckého lesa přes den, najde na vyhrazených trekingových loukách poklidné místo na stanování a k posezení u ohně.

Hrad Eltz – Německo

V nedalekém Nemecku můžete navštívit ale i další zajímavá místa, jako například středověký Hrad Eltz, který se nachází na 70m vysoké skále nad řekou Moselle mezi městy Koblenz a Trier. Je právem považován za nejkrásnější hrad Německa. Je otevřen od dubna do listopadu každý den mezi 9.30 a 17.30 hodin.

Plitvická jezera – Chorvatsko

V neposlední řadě jsme pro vás jako zajímavý tip na výlet vybrali Národní park Plitvická jezera. Leží v nadmořské výšce 500 – 640 m, v oblasti Lika v Chorvatsku. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Národní park je na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO. Jezera jsou propojena vodopády, z nichž nejkrásnější jsou Sastavci, vysoké 49 m. Nejvyšší vodopád je ten, jímž říčka Plitvice padá z výšky 76 metrů do kaňonu. Do jezerního areálu jsou dva vstupy (v dolní části Ulaz 1 – Rastovača, ve střední části Ulaz 2 – Hladovina), u každého je velké parkoviště (placené) a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy v parku autobusem a lodí (zahrnuta v ceně vstupenky), takže se může velmi dobře orientovat. V národním parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras, barevně odlišených, od každého vstupu tři. Při výběru záleží na času, který chce návštěvník prohlídce věnovat.

Doufáme tedy, že jsme vám přiblížili alespoň některá zajímavá místa v ČR i ve světě a výběr destinace pro rodinný prázdninový výlet pro vás bude zase o trochu snazší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek