Kam s dětmi na kolo? Tyhle cyklostezky zvládne celá rodina

Na cyklistický výlet můžete vyrazit i s malými dětmi, stačí jen zvolit vhodnou cyklostezku a přizpůsobit tempo. Podívejte se, kam můžete bez obav vyjet s dětmi na kolech i v cyklovozících, a nebudete se muset proplétat mezi jinými cyklisty.

Pokud právě hledáte kvalitní cyklostezku, díky které si užijete výlet na kole vy i vaše děti, naše trasy nebudou přeplněné cyklisty a vaše ratolesti se na nich nebudou nudit. Tyto nenáročné trasy jsou vhodné pro dětská kola i cyklovozíky, které poveze nejmenší členy rodiny. Užijte si s dětmi méně navštěvované trasy, které rozhodně stojí za projížďku.

Kvalitní stezky, na kterých si výlet s dětmi užijete, často vedou po březích řek. Vybíráme pro vás ty méně frekventované trasy a vyrazíme do přírody na venkov.

Cyklotrasy kolem Opatovického kanálu

Okolím Opatovického kanálu se proplétá 8 cyklotras s celkovou délkou přes 100 km. Díky informačním panelům nezabloudíte a odpočinková místa dopřejí dětem relaxaci. Jsou zde i místa k letnímu koupání. Například u Stéblové v pískovém rybníku Gigant, v Břehách, v Černé u Bohdanče nebo v Mělicích.

Cyklotrasy kolem Lužnice a Nežárky

Nenáročnou rodinnou cyklistiku nabízí jihočeská cyklotrasa Lužnice–Nežárka, lemující obě řeky. Rameno Nežárka začíná před Jindřichovým Hradcem a pokračuje směrem ke Stráži nad Nežárkou. Stezka kolem Lužnice vede z Českých Velenic do Suchdola a na Třeboňsko. Setkají se ve Veselí nad Lužnicí a pokračují po jedné trase přes Soběslav, Tábor a Bechyni k soutoku s Vltavou v Týně nad Vltavou. Asi polovina trasy vede po běžných, ale málo frekventovaných silničkách.

Cyklotrasy kolem Lipna

Některé cyklotrasy v okolí Lipna jsou vhodné i pro nenáročnou cyklistiku a rodiny s dětmi. Jezerní cyklo-inline stezka je vhodná i pro cyklovozíky a kočárky a vede po severním břehu nádrže. Pokud na ní bude velký provoz, zvolte upravené stezky, které lemují přehradu. Jsou zde 3 přívozy, díky kterým si můžete trasu přizpůsobit a zkrátit. Pro děti nad 6 let je na Lipně Bikepark a 3 trasy v celkové délce 3 km. Vyveze vás lanovka. Je tu i mini bikepark se skákacím hradem a animátory pro malé děti. Vybavení včetně kol a chráničů si můžete vypůjčit na místě.

Cyklotrasy přes Moravskou bránu

Asi 40 kilometrů dlouhé údolí Moravské brány lemují z jedné strany Hostýnské vrchy az druhé Oderské vrchy. Vede zde 70 km dlouhá cyklostezka Na kole do minulosti Moravskou bránou. Prochází okolím Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou a velkým kopcům se vyhýbá. Vydejte se po stopách lovců mamutů.

Je tu 10 stanovišť s informačními panely. Po cestě je socha mamutího mláděte v Přerově-Předmostí a hrad Helfštýn.

Cyklotrasy v okolí Chomutova

Malé děti nemusí šlapat na kole do kopce v okolí Chomutova. Necháte se vyvézt cyklobusem na Horu Svatého Šebestiána a budete se vracet kolem mlýnů Bezručovým údolím. Nenáročná 6 km dlouhá cyklostezka vede z Chomutova kolem Kamencového jezera a Podkrušnohorského Zooparku až do Jirkova.

Přírodní rezervací SOOS na kole

Národní přírodní rezervace SOOS – NPR SOO, nebo také SOOS-Hájek, leží nedaleko Františkových Lázní a patří mezi nejvýznamnější přírodní rezervace v Česku. Na ploše 221 hektarů můžete obdivovat rozsáhlá rašeliniště, minerální slatiniště, bahenní sopky tzv. mofety, dno vyschlého jezera i minerální prameny. Spoustu dalších přírodních unikátů objevíte v oblasti, která byla vyhlášena rezervací již v roce 1964. Křemelina je pozůstatkem řas a rozsivek, které tu žily v minulosti v jezeře. Postupem času vytvořily 7 metrů silnou vrstvu křemeliny, tzv. křemelinový štít, který se pokládá za evropský unikát. Přírodní rezervaci SOOS pohodlně projedete na kole. Pozornost dětí upoutají přírodní úkazy. Nechybí zde ani zajímavé naučné stezky a na konci cesty se můžete zastavit v nedalekém lesoparku Amerika. Zkontrolujte si držáky na lahve, světla, cyklistické doplňky, helmy, chrániče či brašny a vezměte pro malé i velké cyklisty na výlet.

Na kole zámeckým Lednicko-valtickým areálem

Zámek Lednice a jeho Lednicko-valtický areál s nádhernou francouzskou zahradou leží na jižní Moravě nedaleko Břeclavi. Novogotický zámek Lednice je součástí zmíněného Lednicko-valtického areálu zařazeného na seznamu UNESCO. Tato zahrada je jedním z největších krajinářských parků u nás zahrnujících rybníky, vodní toky i nádherné stavby včetně skleníku. Krajina je rovinatá, díky čemuž sem můžete bez obav vyrazit i s těmi nejmenšími cyklisty. I když se přímo do středu zámeckého parku na kolech nedostanete, vede od něj jedna z nejhezčích cyklostezek s názvem Knížecí cyklostezka. Vydejte se 12 kilometrů dlouhou stezkou pro kola podél rybníků a projeďte se z Lednice až do vinařských Valtic, které leží u hranic s Rakouskem, 9 kilometrů západně od Břeclavi.

Cyklookruh kolem Lipna

Jestliže se chcete vydat na prodloužený víkend, kde si užijete kromě výletu na kole i koupání a vodní radovánky, vyrazte na kole kolem Lipna. Zdejší cyklotrasy jsou opravdu velmi nenáročné, vhodné i pro malé děti či cyklovozíky. Tyto cyklostezky vedou kolem celé přehrady Lipno a díky třem přívozům si můžete svůj výlet s dětmi kdykoliv zkrátit nebo třeba jen ozvláštnit plavbou po této přehradě. Děti budou opravdu nadšené. Pro rodiny s dětmi je zde nejvhodnější Jezerní cyklostezka, která vede po severním břehu nádrže. Údolní nádrž Lipno, Lipno I či lipenská přehrada je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. Má rozlohu 48,7 km² a je největší přehradní nádrží a největší vodní plochou na území České republiky. Vodní nádrž Lipno se skládá ze dvou částí, tedy mohutné vodní nádrže s hrází a elektrárnou a malé vyrovnávací nádrže u Vyššího Brodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.