Praha s dětmi

Kam s dětmi v Praze: 16 tipů na aktivity s dětmi

Jaro už pomalu klepe na dveře a sluníčko nás láká ven. Jenže teploty ještě nejsou závratné a malí výletníci rychle prostydnou. Proto jsme pro vás připravili hned 7 tipů, kde v Praze zabavit malé děti, dokud nebude počasí na venkovní radovánky. 

Období spojené s covidovými opatřeními bylo dlouhé. Z pandemických miminek jsou už dvouletá batolata. A konečně to vypadá, že začnou objevovat svět kultury a podobných radovánek, které jim doposud zůstávaly utajené. 

Když budete hledat ubytování s dětmi v Praze, doporučujeme zvolit jako výchozí bod Prahu 5 –  Smíchov. Budete tak dostatečně blízko centra, abyste se všude pohodlně dostali MHD. Přitom nebudete přímo v turistické oblasti, což se příznivě projeví na ruchu i cenách. Pokud přijíždíte jen „na otočku“, pohodlně zaparkujete v OC Nový Smíchov. Až vás omrzí velkoměsto, budete hned u výjezdu směrem na další oblíbený výlet s dětmi, kterým je Karlštejn a návštěva lomů Velká a Malá Amerika.

1. BatoLaterna: Jděte do divadla pro miminka 

Ve středu 16. 3. uvádí Národní divadlo premiéru speciálního představení pro děti od 6 měsíců do 3 let. Připravil ho soubor Laterna Magika, proto dostalo příhodný název BatoLaterna. Děti vstoupí spolu se svým dospělým doprovodem přímo na jeviště Nové scény a zažijí své první opravdové divadlo. Na jejich smysly i emoce budou působit různé tvary, barvy, hudba a uvidí herce a tanečníky v akci. 

Velmi příznivá je i cena 50 Kč za dítě do 3 let. Bohužel, vstupenky jsou na dlouho dopředu vyprodané, proto bude potřeba návštěvu plánovat s předstihem. Pokud se netrefíte zrovna do dní, kdy je inscenace na programu, nezoufejte. V Praze se nacházejí i divadla zaměřená přímo na děti jako Divadlo Minor nebo Divadlo Spejbla a Hurvínka. 

2. Bruslete s kočárky a odrážedly na Vltavské magistrále

Od Palackého náměstí až na Zbraslav vede po břehu Vltavy 10 km dlouhá cyklostezka přezdívaná Vltavská magistrála. Cyklostezka je vhodná pro cyklisty, ale hlavně pro bruslaře i s dětskými kočárky nebo děti na odrážedlech. Je dobře dostupná MHD. Začít můžete u tramvajové zastávky Podolská vodárna a na bruslích pohodlně dojedete do Modřan. Auto je naopak lepší zaparkovat v Modřanech v blízkosti ulice U Kina. 

Neposedné děti využijí hřiště v Braníku. Nevýhodou stezky je její frekventovanost. Pro návštěvu s malými dětmi doporučujeme dopolední hodiny, abyste se vyhnuli zvýšenému provozu sportovců po pracovní době.

Příjemné zakončení nebo pauzu najdete u Podolské vodárny. Nabízí se třeba restaurace Podolka, která servíruje vegetariánské i paleo pokrmy s výhledem na řeku. V létě tam půjčují paddle boardy, takže repertoár vyžití je v létě ještě širší. 

3. Šplhejte na dětském hřišti v OC Nový Smíchov

Určitě také znáte, že s dětmi je potřeba být flexibilní a umět improvizovat. Když se všechno špatně sejde a rodiče jsou hladoví, venku je špatné počasí a děti nespolupracují, doporučujeme využít OC Nový Smíchov jako záchytný bod na Praze 5. Ve 2. patře u Form Factory se nachází vnitřní dětské hřiště, které je dostupné každý den od 9 do 21 hodin a je zdarma. Ve stejném patře se nacházejí i restaurace. 

4. Objevte, co vše se dá postavit z lega v Kostkolandu

V blízkosti smíchovského nádraží se nachází největší herna a muzeum kostiček Lego. V Kostkolandu uvidíte, co vše z pražských reálií se dá z Lega postavit, např. Staroměstskou radnici a kolejiště s funkčními vláčky.  

Se vstupenkou získáte nejen přístup k exponátům, ale i do obří Lego herny. Primárně je určená dětem od 5 do 14 let. Na své si přijdou i dospělí a pro děti od 2 let jsou připravené stavebnice Duplo. 

5. Řiďte motorák v Království železnic

Snad každý kluk i holka mají v životě období, kdy je fascinují vláčky. Pokud vás neuspokojí koleje a mašinky v Kostkolandu, navštivte vyšší kalibr. Na Praze 5 najdete Království železnic, které se stalo centrem zábavy pro celou rodinu. V rámci jedné vstupenky uvidíte 600 m2 kolejišť a budete moct vyzkoušet spoustu dalších aktivit

Mezi nabízené aktivity patří řízení RC modelů aut, virtuální realita, veliká auto dráha, Merkur dílna, simulátor skutečných dopravních prostředků, fotokoutek a doplňkové výstavy. Menší děti si pohrají v „řádírně“, kde se mimoděk dozví i něco o třídění odpadu. 

6. Zacákejete si v AquaDreamu Barrandov

Vodomilné děti i rodiče si zkrátí čekání na léto v krytém aquaparku AquaDream na Barrandově. Najdete tam tobogány, divokou řeku, vířivku, parní komory, vnitřní i venkovní bazén, hřiště na plážový volejbal a dětské bazénky pro nejmenší. Děti od 1 do 3 let mají vstup zdarma. Mladší bohužel dovnitř nesmějí. 

7. Poznejte Světy české animace

Kvůli poslednímu tipu budete muset opustit území Prahy 5, ale díky dobrému tramvajovému spojení to nebude problém. V hale č. 17 Holešovické tržnice se nachází výstava věnovaná české animaci. Naši animátoři jsou sice proslulí po celém světě, ale česká veřejnost toho kromě pár večerníčků mnoho nezná. 
Světy české animace vás nechají nahlédnout do procesu výroby kreslených, loutkových i na počítači animovaných filmů. Dokonce si některé animační techniky budete moct sami vyzkoušet. Na své si přijdou děti včetně malých, pro které je připravená dílna s výrobou hraček, studenti umění i dospělí.

8. Trabant muzeum

Vydejte se do pražského Motola, kde najdete Trabant muzeum věnované nejznámějšímu počinu východoněmeckého automobilového průmyslu. Děti budou nadšené ze závodní dráhy, kde si mohou samy s modely trabantů zasoutěžit.

Celé muzeum je interaktivní, děti mohou na vše sahat, sedat si do trabantů, točit volanty, hrát si s autodráhou a autíčky trabantů, sedět na motorce, jezdit na terase na trabantích odrážedlech nebo sledovat 3D diapozitivy. Kromě exponátů týkající se trabantů jsou zde i hračky z druhé poloviny minulého století.

Oceníte i malby na stěnách, třeba jak Karlův most brázdí trabant. V létě to můžete spojit s procházkou v blízkých přírodních parcích v oboře Hvězda i parku Ladronka.

9. Nevšední muzeum iluzí

Muzeum nemusí být nuda a také tady se budete skvěle bavit. Illusion Art Museum Prague neboli I AM PRAGUE je první české muzeum věnované iluzi a triku v umění. Leží přímo v srdci Prahy na Staroměstském náměstí. Děti mohou vidět třeba úžasnou židli z Pána prstenů, kterou měl Gandalf, nebo se proměnit v anděly. Děti i vy se octnete doslova v jiném světě. Udělejte si výlet do světa fantazie.

10. Minigolf pod Žižkovskou věží

Žižkov se pyšní svojí dominantou Žižkovskou věží. V okolí najdete krásné parky, příjemné kavárny, farmářské trhy a zábavný minigolf. Některá minigolfová hřiště jsou krytá, jiná v přírodě, některá jsou pro malé děti, jiná už pro zkušenější hráče.

Golfové jamky umí být pěkně záludné. Je to zkouška trpělivosti a jemné motoriky.  Hřiště leží hned u žižkovské televizní věže v areálu Tower Park. Hole a míčky si půjčíte ve stánku u restaurace Miminoo.

11. Zábavní park Toboga Fantasy

Na Zličíně, který najdete na západním konci Prahy, je kromě obchodních center i úžasný dětský ráj plný zábavy. Zábavní centrum Toboga Fantasy vám umožní úkryt na pár hodin před letním vedrem, deštěm či zimou. Můžete zde uspořádat i dětské setkání nebo oslavu.

Atrakcí je tu dostatek pro všechny věkové kategorie dětí. Prolézací hrady, obří skluzavky, tobogány, lanový park, tubing, bobovka, balónkové fontány, shot aréna, fun park pro nejmenšískákací hrad, hřiště na míčové hry, vulkán, horolezecká stěna, trampolíny, motorky a elektrická autíčka, stolní fotbal, air hockey i kulečník.

12. Strašidelná a Kouzelná Praha na Vyšehradě

Milují vaše děti pohádky a příběhy? Pokud se jim tají dech pokaždé, když jim čtete knížku, ocení i pohádky o čertech nebo pověsti o Šemíkovi či Libuši. Vydejte se na některou z procházek od Strašidelná a Kouzelná Praha na 60 nebo 90 minut. Přes strašidelný Vyšehrad vás provedou úžasné průvodkyně.

Děti budou poslouchat tajuplné příběhy o čertech, krkavcích a procesí umrlců a zombíků. Získáte nevšední rodinný zážitek a dozvíte se s dětmi spoustu zajímavostí. Doporučujeme dětské trasy jako: Co vyprávěl skřítek Sýpek a Zase skřítek Sýpek, během kterých se podíváte třeba na jedinečné Hradčany, Kampu a Malou Stranu.

13. Zemědělské muzeum

Na Letné najdete kromě velkého parku s kyvadlem a nádherným výhledem na Prahu i velké dětské hřiště, spletité chodníky pro jízdu na kole či odrážedle a pár metrů odtud interaktivní Zemědělské muzeum. Zajímavé expozice Gastronomie, Lesnictví či Rybářství jsou plné kousků, které si děti mohou osahat a vyzkoušet.

suterénu muzea najdete expozici traktorů, na kterých se mohou děti i projet. Na své si přijdou všechny věkové kategorie, protože jsou zde i dětské traktůrky. Děti si mohou i podojit krávu. Ze střechy uvidíte celou Prahu, oceníte bylinkové záhony a dokonce včelí úly.

Kousek odtud na hlavní letenské třídě, na ulici Milady Horákové ochutnejte v pobočce Waf-Waf snídaňové menu s vajíčky, sladká pokušení a další dobroty. V zadní části provozovny je navíc malý dětský koutek.

14. Hop aréna Čestlice

Tato Hop aréna je ideální pro děti, ale i pro jejich rodiče. Pro nejmenší děti tu mají speciální mini trampolínky, klidně i pro ty tříleté. Pokud vám vyhládne, skvěle se tu najíte. K dispozici je tu pizza, hotdog, domácí limonády i výborná káva pro rodiče.

15. Náprstkovo muzeum

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je jedinou muzejní institucí v České republice, která se věnuje jak hmotnému, tak i duchovnímu odkazu neevropských civilizací a upozorňuje na mimoevropské národy ve světových dějinách. Jsou zde stálé, ale i časově omezené expozice, které se střídají.

16. Národní muzeum pro děti

V Nové budově Národního muzea najdete novou odpočinkovou zónu Myšárium pro děti, která je inspirována knihou Dlouhá noc muzejní myši. Muzejní komplex zahrnuje Novou i Historickou budovu Národního muzea. Ani jedna z nich zatím není zcela připravena na dětské návštěvníky. Děti do 15 let vstup zdarma. Nalákat děti můžete na kostru plejtváka myšoka. Váží přes 4 t, měří 22,5 m a zabírá v muzeu celou místnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.