hrad-houska

Jaké 3 hrady a zámky stojí za vaši návštěvu?

Někdy je náročné vymyslet, kam se o víkendu vydáte s celou rodinou. Abychom vám to usnadnili, našli jsme 3 úžasná místa, která si 100% užijete. Zajímá vás historie a architektura? Čtěte dál.

Kde najdete “české Versailles”?

Nedaleko Litomyšle se nachází krásný rokokový zámek Nové Hrady.

Na konci 18. století jej nechal postavit Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Jen díky jeho vytříbenému stylu vzniklo unikátní české Versailles po vzoru typického francouzského letního sídla.

Jakmile minete bránu, okamžitě se ocitnete v zahradě, která je na jaře a v létě plná krásných barevných květin. Milovníky flóry potěší, že je tu ještě dalších 10 různorodých zahrad.

Při návštěvě hradu si nenechte ujít muzeum motýlů a galerii klobouků. Pokud budete potřebovat doplnit energii, zastavte se na kávě a zákusku v místní kavárně.

Mohlo by se hodit: Pokud nejste z okolí, pronajměte si chatu nebo chalupu v Pardubickém kraji. K zámku to budete mít, co by kamenem dohodil.

Během prohlídky se seznámíte s historií zámku, probíhající rekonstrukcí, navštívíte slavnostní sál, přilehlé soukromé pokoje a expozici nábytku ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Cena za vstupné se rozděluje podle toho, kam se chcete podívat, ceny se pohybují od 50 Kč do 120 Kč za dospělého.

Hrad s pekelnou branou

Máte rádi horory a duchy? Naplánujte si co nejdříve návštěvu hradu Houska, o kterém ani nevíme, proč byl postaven. Hrad je údajně branou do jiné dimenze, kde se to hemží příšerami a démony. Stále se pátrá po přesné poloze brány…. Odvážíte se ji najít?

Původní tvrz byla ve 13. století přestavěna Otakarem Přemyslem II. na gotický hrad. Obvykle jsou hrady určeny k opevnění cest a hradeb, ale v tomto případě tomu tak nebylo. Mohl by být tento hrad skutečně „východem“ z pekla? Proč byl postaven, když ne kvůli ochraně?

Houska se nachází ve východní části Kokořínského lesa, asi 47 km severně od Prahy.

Kolik stojí vstupné? Vstupné se pohybuje od 90 Kč do 130 Kč, za rodinné vstupné zaplatíte 390 Kč a vstupenka pro psa stojí 30 Kč.

Zámek zapsaný na seznamu UNESCO

Pokud hledáte něco výjimečného, stojí za to navštívit zámek Lednice. Od roku 1996 je celý Lednicko-valtický areál zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Tento klenot jižní Moravy nabízí i další zajímavosti.

Než jej Alois II. Josef v polovině 19. století přestavěl na letní sídlo ve stylu anglické gotiky, nacházel se zde mohutný a velkolepý zámek Lednice, v jehož předhradí bylo založeno město.

Dnes se v něm krásně propojuje barokní architektura s novogotickým zámkem a menšími romantickými stavbami.

Významná setkání se konala v nádherných hodovních síních s dřevem obloženými stěnami, vyřezávanými stropy, zdobenými podhledy a točitými schodišti. Jeho nádhera nemá v Evropě obdoby.

Místní krajinářský park a francouzská zahrada jsou dechberoucí. V největším parku v České republice můžete navštívit hraniční zámek, kostel Tří Grácií, Apollonův chrám, umělou zříceninu hradu svatého Jana nebo minaret postavený Josefem Hardtmuthem. Procházka parkem a zahradami vás uklidní a osvěží. Veřejnosti je přístupná také zámecký skleník.

Návštěvníci si mohou vybrat ze 6 prohlídek. Ceny za dospělou osobu se pohybují od 100 do 240 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.