Jak prostřít stůl na vánoční večeři?

K příjemné vánoční atmosféře patří slavnostně prostřený stůl ke štědrovečerní večeři. Co by na něm nemělo chybět a které drobnosti podtrhnou atmosféru?

Slaďte slavnostní tabuli s vánoční výzdobou

Než se pustíte do hledání vánoční ubrusů, dekorací a nádobí, rozhlédněte se kolem sebe, v jakém stylu jste zvolili celkovou vánoční výzdobu. Vánoční tabule by měla s okolními dekoracemi ladit. Rozmyslete si, jak chcete dekorování stolu pojmout. Dejte pod talíře kapří šupinu pro štěstí i dostatek peněz v následujícím roce. K tradicím spojeným se štědrovečerní večeří je také pouštění lodiček z oříšků se svíčkou a prostřít pro hosta talíř navíc.

Vánoční ubrus

Základem každé slavnostní tabule je kvalitní ubrus, nejlépe bílý nebo krémový, protože působí nejslavnostněji. Záleží i na tom, jakou máte představu o dalších doplňcích. Skvěle vypadá i červený, zelený nebo vínový ubrus. Ke všem barvám ladí ozdoby ve stříbrných, zlatých či jinak kovových odstínech.

Přidejte běhoun a prostírání

Druhý ubrus, který tvoří středový pás zvaný běhoun, může mít odlišnou barvu od velkého ubrusu. Středová linka vám napoví, kam postavit svícen a usnadní vám pravidelné rozmístění talířů, příborů i skleniček. Přidejte textilní ubrousky pro slavnostní dojem a prostírání pod talíře ve stejné barvě jako středový ubrus.

Jídelní servis, sklo a příbory

Talíře, talířky a misky sice nemusí být nutně z bílého porcelánu, ale ty nejvíc působí luxusním dojmem. Stejně tak slavnostní by měly být příbory a skleničky, které vyleštěte, aby na nich nebyly žádné skvrny a blýskaly se. Základem jsou sklenice na vodu, limonádu, případně pivo, aperitiv, víno nebo šampaňské.

Slavnostní stůl rozzáří svíčky

K vánočním svátkům patří světýlka a svíčky. Štědrovečerní tabule není výjimkou. Uprostřed stolu by neměl chybět adventní věnec nebo vánoční svícen. Můžete dát také jednu svíčku v malém svícnu ke každému talíři. Kolem stolu můžete dát i světelné řetězy na baterii, které stůl v kombinaci se sklem opravdu krásně rozzáří.

Přidejte stylové dekorace

Vánoční ozdoby jsou závěrečným dekorováním, se kterým snadno vyladíte sváteční tabuli do zvoleného stylu. Zajímavý může být vánoční věnec zavěšený nad stolem. Přidejte na stůl pár větviček z jehličí a jmelí, k nim malé ozdoby nebo mašličky ve zvolené barvě a hvězdičky nebo vločky. Příznivci tradičních Vánoc mohou zelené větvičky chvojí a jmelí doplnit jen šiškami a červenými stuhami. Tím umocníte přírodní styl. Ubrousky můžete zvolit plátěné v přírodním odstínu nebo třeba s lesními motivy.

Minimalistický i luxusní styl

Vyznavači minimalismu si vystačí s dekoracemi v podobě snítek jehličí a jmelí, které nebudou více zdobit.  A milovníci luxusu přidají na stůl více stříbrné a zlaté v podobě vánočních ozdob, třpytek, zlacených, stříbřených či bronzových svícnů a nádobí. Pokud se vám líbí čistý skandinávský styl, neměly by na vašem stole chybět sněhové vločky a figurky sobů a saní.

Barevné trendy Vánoc 2021

Letošní trendy můžete ladit kromě bílé a smetanové i do jemné růžové, světle modré, zelené, kovově stříbrné, šedé i grafitové. Na slavnostní tabuli můžete také přidat živé květiny, jako jsou růžové růže, gerbery, frézie, konvalinky, orchideje, vánoční kaktus nebo vánoční hvězda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.