Dítě v autě: Na co si musíte dát pozor?

Bezpečnost dítěte v autě by měla být vždy na prvním místě. Nepodceňujte dobře míněné rady ohledně bezpečné přepravy dětí v autě a neporušujte zákon. Děti v autě nikdy nepřepravujte bez autosedačky nebo dokonce nepřipoutané ani na kratší vzdálenosti. Často jde totiž o sekundy.  

Nechávat dítě nepřipoutané nebo bez sedačky na zadních sedadlech auta je pro něj možná zábavné, ale hlavně velmi nebezpečné. Nebezpečný je pro malé děti i samostatný bezpečnostní pás zapnutý bez dětské autosedačky. Nevyplatí se ani si vzít dítě na klín. Nejedná se totiž o vhodné ani bezpečné řešení, jak dítě v autě přepravovat. Proto se podívejme, na co si dát pozor a co dodržet.

Odpovídající dětská autosedačka

Zákon je neúprosný a hovoří zcela jasně. Dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kg a není vyšší než 150 cm, musí být ve vozidle vždy přepravováno pouze za použití dětské autosedačky. Pozor je však třeba si dát i na mnohé další věci.

Přeprava nejmenších dětí v autě

U malých miminek a batolat se používají tzv. kolébky, které se umisťují vždy proti směru jízdy a jsou zabezpečeny bezpečnostním pásem nebo prostřednictvím systému IsoFix. Malé děti by se měly přepravovat v autosedačkách umístěných proti směru jízdy opravdu tak dlouho, dokud to jen jde. Pokud je miminko přepravováno na sedadle spolujezdce vedle řidiče, je vždy nutné vypnout airbag.

Nainstalujte autosedačku správně

Kromě správného výběru certifikované autosedačky podle váhy, výšky a věku dítěte, je stejně důležité ji zcela bezpečně nainstalovat do vozidla. Některé bezpečnostní systémy pro děti jsou dost složité a vyžadují náročnější instalaci. Snažte se při instalaci důsledně dodržet pokyny v přiloženém návodu. V případě potřeby si můžete dnes najít na internetu i názorné video.

Na co si dát pozor

U mnoha autosedaček bývá problémem nevhodná a nestabilní montáž, nedostatečné utažení integrovaných popruhů, nesprávně použitý bezpečnostní pás při zabezpečení dítěte v autosedačce, který jej může i zranit, ale i nesprávně vybraná autosedačka, která je zcela nekompatibilní s typem vozidla. 

Věk 5 až 6 let

Používejte v automobilu schválený dětský zádržný systém, nejlépe kompaktní anatomickou sedačku s vlastními bezpečnostními pásy. Pás nesmí být veden pod pažemi ani přes břicho. Ukotvení sedačky systémem IsoFix je výhodou.

Věk 7až 10 let

Stále používejte sedačku s pevnými zády. Při připoutání dítěte bezpečnostním pásem vozidla pás nesmí jít v blízkosti krku ani přes ramenní kloub a ve spodní části musí obepínat pánev dítěte. Nejbezpečnější je sedadlo za spolujezdcem.

Věk 10 a více let

Volte samostatný sedák. Zvýšený posed dítěte umožní bezpečnostním pásem správně obepínat celé tělo. Jakmile dítě doroste výšky 150 cm nebo jeho tělesná hmotnost dosáhne 36 kg, dítě může sedět správně připoutané na sedadle vozidla.

Pozor na volně se pohybující věci v autě

Ve vozech se často povalují různé hračky a předměty, které mohou být těžké, nebo mají ostré hrany. Při případném šlápnutí na brzdu nebo nárazu jakákoliv věc i několikanásobně zvýší svou váhu a vylétne takovou rychlostí, že může být příčinou vážného úrazu či dokonce úmrtí. Těžké předměty vždy převážejte v kufru a hračky uložte do držáků včetně dóz se svačinou.

Zapomeňte na krmení a péči o dítě během jízdy

I když je to s podivem, krmení dítěte za jízdy je poměrně časté. Tekutiny, rohlík či piškoty mohou dítěti zaskočit a dítě se může i udusit. Řidič navíc 100% nevěnuje pozornost řízení motorového vozidla. Pokud je krmení nezbytné, udělejte si přestávku, anebo alespoň zvolte vhodné jídlo, jako jsou přesnídávkové kapsičky.

Pozor na hladké bundy a kombinézy

Dítě přepravujte bez bundy, kabátku či overalu. Bezpečnostní testy prokázaly, že během nárazu může dítě v hladké péřové bundě nebo kombinéze z autosedačky snadno vyklouznout. V zimě dítě vždy svlékněte ještě předtím, než jej do autosedačky posadíte. Díky tomu se vám také dítě nepřehřeje a nebude nevrlé.

Kdy už může dítě sedět v autě bez sedačky

Dítě smí cestovat v autě bez autosedačky ve vozidlech taxislužeb, bezpečnostních složek, jako jsou hasiči, policie a záchranná služba a ve vozidlech zajišťující rozvoz do mateřských nebo základních škol. V ostatních vozidlech může dítě cestovat bez dětské autosedačky, jen když to jeho zdravotní stav neumožňuje.

Nenechávejte děti v autě samotné

V žádném případě nenechávejte děti ani na 5 minut v autě samotné. Hrozí vám krádež, odtah auta i s dítětem a rizikem je i počasí. Zejména v horkých letních dnech se dítě může snadno přehřátdehydrovat. Může také dojít k poruše elektroniky a nefunkční ovládání vás do auta nemusí pustit, což může mít fatální následky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.