Co je to Halloween? Svátek pro děti i dospělé

Tradice oslavy Halloweenu neboli předvečeru svátku Všech svatých sahá do až předkřesťanských dob, kdy keltští kněží neboli druidové připravovali obřad, při němž rozmlouvali s mrtvými a nazýval se Samhain. Připadal na 31. října a byl považován za předvečer keltského Nového roku a začátek zimního období, tedy času strádání.

Obřad svátku Samhain

Během obřadu druidové předpovídali, jaký bude následující rok. K tomu používali zvířecí oběti, které jim u zapáleného ohně pomáhaly vidět cestu ze země do záhrobí. Obřadní kostýmy měli vyrobeny ze zvířecí kůže a mrtvých hlav zvířat. Po obřadu si všichni přenesli oheň ke svému obydlí, kde chránil jejich domovy. Konec léta, sklizeň a začátek zimy je ve spojení se smrtí magický den, který staří Keltové slavili jako slavnost Samhain 31. října. Pak 1. listopadu začínal keltský Nový rok, kdy se začali v noci vracet duchové mrtvých zpátky na Zemi.

Svátek se změnil s příchodem křesťanství

Po příchodu křesťanství začaly být obřady považovány za pohanské oslavy spjaté s ďáblem a zlem. Inspirace původním keltským obřadem však zůstala. Původně Keltové přinášeli své oběti, aby uklidnili zlé duchy. Dnes putují lidé ve strašidelných kostýmech a maskách od domu k domu s koledou Trick or treatKoledu, nebo vám něco provedu, za což dostávají sladkosti anebo sbírají úpisy. Tento zvyk se u nás sice nedodržuje, ale v anglosaských zemích je však velmi oblíbený.

Oblíbený irský svátek 

Přestože je u nás Halloween vnímán jako americký svátek, ve skutečnosti jej v jeho dnešní podobě do Ameriky přinesli Irové, kteří vyřezávali do vydlabané řepy či brambor strašidelné obličeje a dávali je na okenní římsy, aby ochránili své domovy před duchy zemřelých. V kostýmech pak vycházeli na koledu.

Přeměna svátku v Americe

V Americe byla řepa a brambory zaměněna za dýni a stala se typickým znakem Halloweenu. K rozsvíceným vyřezávaným dýním se však váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterého nechtějí v nebi, ani pekle, a proto bloudí světem s dýní a uhlíkem uvnitř. Vyřezané dýně se svíčkou uvnitř mají přezdívku Jack-o´-lant.

Jak vznikl název Halloween

Předvečer svatých neboli All Hallows‘ Eve či All Saints‘ Eve byl zkrácen na Halloween a sloužil k uctívání Všech svatých. Rozsvícená vydlabaná dýně na zápraží slouží k ochraně proti zlým duchům a strašidelný oděv připomíná duše zemřelých.

Halloween u nás

Na Halloween děti u nás nechodí v maskách koledovat po domech, ale užívají si tento svátek hlavně ve školkách a školách nebo na městských a obecních akcích. Užívají si jej nejen děti, ale i dospělí.

Halloween ve světě

Halloween se slaví v anglosaských zemích, v USA, Velké Británii, Irsku, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu, ale také v Japonsku nebo ve Skandinávii. Postupně se rozšiřuje rovněž do dalších zemí, i když v obměněných formách.

Vydlabaná, vyřezaná a rozsvícená dýně

Vydlabaná dýně se strašidelným obličejem a rozsvícenou svíčkou má odhánět zlé duchy a umrlce zemřelých lidí. Zapálená svíčka připomíná zemřelé příbuzné. Místo svíčky může být v dýni umístěno třeba světýlko nebo blikátko, aby vynikl strašidelný obličej ducha.

Čarodějnice

Podle starých pověr čarodějnice doprovázejí zlé duchy na jejich cestě. A právě v tuto noc mají mnohem větší moc, než jindy. Proto je dobré se před nimi chránit.

Strašidelné kostýmy a masky

Děti v různých zemích ve strašidelných kostýmech a maskách obcházejí domy, aby si v tento večer mohly vykoledovat něco dobrého a naopak neprovedly něco špatného těm, co jim neotevřou, ignorují je a nic jim na koledu nedají. Místo sladkostí můžete věnovat koledníkům i úpis. Kostýmy znázorňují duše zemřelých.

Další symboly Halloweenu

K dalším symbolům Halloweenu patří černé kočky, duchové, čarodějnice, košťata, kostlivci, sovy, netopýři, výři, pavouci, příšery, oheň a vše v černé a oranžové barvě. Používá se i strašidelná výzdoba, černý věnec, halloweenské pečení a líčení. V zahraničí se konají i halloweenské průvody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.