Máte pocit, že vaše městské děti vůbec nevědí, že se maso nebere jen v masně nebo v supermarketu? Vezměte je na domácí zabíjačku. Bude to vítaná změna.
Zabíjení zvířat se v našich zeměpisných šířkách už spíše přesunulo na jatka a domácích zabíjaček notně ubylo. Jenže tím jsme vytěsnili z mysli, že maso nepadá z nebe, anebo se neobjevuje jen tak v supermarketu, ale že je třeba zvíře krmit, starat se o něj a pak tohoto živého tvora i zabít. Připomínkou starých časů bývají čas od času ještě stále zabijačky a některé z nich mohou být takzvaně i zážitkové.
Zabijačka jako zážitek
Máte obavu, jak budou děti reagovat, když bude vepře stříkat krev a střeva se mu budou valit z rozpáraného břicha? Pokud se ptáte, zda je tento pohled či zážitek vhodný pro malé děti nebo pro děti vůbec, uvědomte si, že mnoho z nás jako děti takto vyrostlo a zabijačku od malička zažívalo i několikrát do roka. Pokud dítě pochopí, že vše je dar a stojí to spoustu práce, v životě mu to jen prospěje. A je jedno, zda jde o čistou vodu, obilí na chleba, anebo zmíněné prasátko. Mnozí rodiče, kteří přivedli své děti na soukromou zabijačku, toho nelitovali.
Domácí zabijačka
Každý hospodář vám potvrdí, že o zvíře se musíte pravidelně, pečlivě a s láskou starat, ale nikdy mu nesmíte dát jméno, jinak vám bude líto jej zabít. Děti na zabijačku patří. Většina lidí maso jí a proto je to přirozené. Udělejte to tedy hlavně kvůli dětem, aby to viděly se vším všudy. Pokud si pak přinesete domů výslužku, budete vědět, že si ji opravdu zasloužíte. Když budou řezníci vytahovat vykrmeného pašíka za nohu z klece a připravovat si pistoli, možná hlavně ženy a děti na chvilku raději odstupují. To ale ničemu nevadí, je třeba mít respekt a k darům, jako je maso, přistupovat s pokorou a vděkem. Děti musí vědět, že se maso nebere jen z obchodu.
Když se vypouští krev
Když už je po prase zabité a řezník pravidelným kroužením přední levé prasečí nohy tlačí krev z hrdla do lavoru či kbelíku a jiný ji míchá, aby se krev příliš nesrazila a pomalu vychladla, dostanete k tomu i zasvěcený výklad. Pak se prase pověsí na hák, vnitřnosti se dají do troků a začíná se porcovat maso. A jakmile bude na plotně bublat polévka, v kamnech se bude vařit tlačenka a v kotli se budou škvařit škvarky, začnou se vám sbíhat sliny. Dospělí si k ovaru naberou čerstvě nastrouhaný křen a děti konečně ochutnají úžasné pokrmy, které si dáte jen na pravé vesnické zabijačce. Stojí to opravdu za to.
Vepře koupíte u chovatele
Kdo si chce projít celým procesem zpracování čuníka, i když si ho doma nechová, muže si ho koupit třeba u soukromého chovatele. Nejvíce se kupují prasata v zimním období na zabijačky. K tomu si můžete pronajmout i prostory s řezníkem. O zážitky nebude nouze a ještě si přinesete vlastnoručně vytvořenou výslužku.