Zahrada jako z pohádky – jak ji zařídit svépomocí?

Pamatujete si na oblíbenou pohádkovou scénu z filmu Pyšná princezna? Krásná Alena Vránová si s Vladimírem Rážem vyznávají nehynoucí lásku v obklopení nádherně rozkvetlých růží. Podobnou zahradu si vytvoříte i doma a nepotřebujete k tomu architekta. Poradíme vám, jak na to.

Když si pohádkovou zahradu vytvoříte svépomocí, ušetříte peníze. Počítejte ale s časovou investicí. Pohled ze zahradní lavičky na rozkvetlé keře, zurčící vodopád, nebo poletující hmyz za to ale stojí.

Vše podřiďte pohodlí

Víte, co mají společného zahrady z pohádek? Slouží svým uživatelům, nikoliv naopak. Při plánování na to berte zřetel a počítejte s dostatečným množstvím odpočinkových a relaxačních prvků.

Nezáleží na tom, zda použijete zahradní lavičky, hamaku nebo dekorativní polštáře. Pohodlné místo na relaxování je základ a zajistí, že se na zahradu budete rádi vracet.

To ale neznamená, že zahrada musí být pouze relaxační. Mrkev, cibuli a další zeleninu vypěstujete i na pohádkové zahradě. Záhony ale vytvořte mimo hlavní část, aby nenarušovaly optický dojem ostatních zón.

S vodou, nebo bez?

Co by to bylo za pohádkovou zahradu bez vodní plochy? Při posezení u jezírka se zastaví čas. Vodní rostliny okolo něj přitáhnou opylující hmyz, zvlhčují vzduch, a pokud zvolíte variantu koupacího jezírka, získáte také originální možnost letního osvěžení.

Jestliže nemáte dostatečně velkou zahradu, spokojíte se s vodopádem. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří mají zahradu s vlastní vodní plochou – například v podobě zurčícího potůčku. Pokud k těmto šťastlivcům nepatříte, poradíte si s čerpadlem a zásobníkem na vodu, které vkusně zakomponujete do zahradního exteriéru.

Šalvěj, růže i třapatka nachová

Alfou a omegou pohádkové zahrady jsou rozkvetlé květiny. Těžko si představíme zahradu z pohádek, která není osázená příjemně vonícími rostlinami. Ty kromě potěchy oka přitahují i hmyz, který je pro chod zahrady důležitý.

Jako první se při představě pohádkové zahrady vybaví vonící růže. České klima je ale vhodné i pro růst dalších trvalek, které rozjasní okolí vašeho domu:

  • šalvěj hajní,
  • kosatec sibiřský,
  • kakost krvavý,
  • hosta,
  • šanta kočičí.

Atraktivním trvalkám se daří na slunném stanovišti s hlinitopísčitou půdou. Co je nejdůležitější – jejich pěstování je velmi snadné. Ke spokojenosti jim stačí pravidelná zálivka a občasné zaštípnutí uschlých konců.

Pozvěte na zahradu hmyz

Pohádková zahrada vyžaduje i drobné pomocníčky. Mezi ně patří hmyz, který nenápadně pomáhá s údržbou. Jako první se vybaví včely opylující květy, mezi užitečný hmyz ale patří také hubiči škůdců. Slunéčko sedmitečné vás například zbaví mšic a stejně tak pomáhá i zlatoočka obecná. 

Hmyz na zahradu dostanete pomocí hmyzího hotelu. Ten snadno vyrobíte svépomocí, případně koupíte v obchodě. Nejedná se o velkou investici a hmyzí hotel dokonce ani nezabírá mnoho prostoru. Díky němu ale dostanete na zahradu tolik důležitý život.

Použijte vyřazené věci

Vytvořit pohádkovou zahradu svépomocí je hračka. Využijte starší recyklované věci – jako dekorační doplňky dobře fungují například staré a opravené květináče, žebřiňáky, loukotě nebo jízdní kola. Je jen na vás, jakým stylem se chcete ubírat.Pohádkový ráz zahradě dodají i některé herní prvky pro děti. V tomto ohledu to ale nepřehánějte. Zámecká zahrada je především oáza klidu, ve které si chcete užít klidné posezení. Pro dětské výskání proto raději vyrazte na hřiště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.