Vánoční tradice, které možná neznáte

K adventnímu období, vánočním svátkům i ke Štědrému dni patří i spousta tradic a pověr. Každá rodina dodržuje něco jiného a na některé se v průběhu let zapomnělo. Jaké tradice to jsou? Podívejme se na ně.

1.     Polibek pod jmelím

Kromě polibku pod darovaným jmelím, který má líbajícímu páru zajistit štěstí a lásku na celý následující rok, si vyzkoušejte spoustu jiných tradic.

2.     Krájení jablek

Krájení jablíček, kde hvězdička znamená štěstí a pevné zdraví, zatímco křížek smůlu, je oblíbenou tradicí v mnoha rodinách. Naučte se jablka správně rozkrojit.

3.     Lití olova

Někdo doma lije olovo, aby viděl svou budoucnost. Ta se věští podle tvaru, které roztavené olovo ve studené vodě vytvoří. Hodně záleží na vaší fantazii.

4.     Pouštění skořápek

Můžete také posílat po vodě skořápky z oříšku s malou svíčkou. Ten, komu skořápka doplave nejdále, se podle příští rok podívá daleko od rodiny do světa.

5.     Šupina pod talíř

I samotná štědrovečerní večeře má své tradiční rituály. Vždy se prostírá pro jednoho navíc, než vás doma je, talíř je připraven pro nečekaného hosta, nebo toho, kdo by trávil Vánoce sám.

6.     Talíř navíc pro hosta

Pod každý talíř se dává šupina z kapra, aby přinesla hojnost a peníze pro celý příští rok. Pro jistotu si šupinu dáváme i do peněženky.

7.     Hlavně nevstávat od večeře

Od vaší štědrovečerní večeře nesmíte vstávat, dokud všichni nedojí. Kdo by od večeře vstal dříve, toho stihne neštěstí a příští rok už se štědrovečerní večeře nezúčastní.

8.     Házení boty

Nezadané dívky a ženy po večeři házejí botou. Postavte se zády ke dveřím, do pravé ruky vezměte svou botu a pak ji hoďte za sebe. Pokud střevíc míří špičkou ke dveřím, bude brzy svatba. V opačném případě se vdavek nedočkáte.

9.     Mazání medu na tváře

Mazání medu na tváře na Štědrý den baví hlavně děti. Díky tomu na vás budou celý příští rok lidé i členové rodiny milí a budou vás mít rádi.

10.                       Zlaté prasátko

Ten, kdo na Štědrý den vydrží nejíst a postí se až do slavnostní večeře, uvidí večer zlaté prasátko. To mu přinese v novém roce bohatství a hojnost.

11.                       Louskání ořechů

Oblíbeným zvykem je také louskání vlašských ořechů, ze kterých se čte budoucnost. Každý u stolu si rozlouskne ořech, který si vybral. Pokud je jádro pěkné, bude celý rok plný hojnosti a pevného zdraví. Černé jadérko značí neštěstí a smutek.

12.                       Připravte si provaz, naučte se počítat

Pokud chcete zajistit soudržnost rodiny, omotejte stůl provazem. Prostírejte jen pro sudý počet lidí, protože smrtka obchází před večeří domy a kde je prostřeno pro lichý počet, přijde ho brzy srovnat na sudý.

13.                       Pozor na cizí věci

Na Štědrý večer bychom neměli mít u sebe žádnou cizí věc, jinak nás čeká smůla a neštěstí po celý rok. Zkontrolujte si raději vše, co máte v kapsách.

14.                       Zajděte do kůlny pro sekeru

Jestliže chcete lidem u stolu zajistit pevné zdraví, položte pod něj sekeru. Pokud na ni každý před večeří zlehka šlápne bosou nohou, vyhne se zdravotním neduhům.

15.                       Odložte praní prádla a další práce

Na Štědrý den nezapínejte pračku, protože to přináší smůlu. Prádlo se nesmí ani věšet, aby vám vítr neodvál štěstí a nikdo se během roku neoběsil. Nedávejte se ani do šití a pletení, myši by vám vše do druhého dne zničily. Na Štědrý den se také nečistí chlévy a stáje, aby dobytek začal kulhat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.