Symboly praní – Na co pozor při praní dětského prádla?

Čisté a voňavé prádlo nezávisí pouze na správné volbě pracího programu nebo pracího prostředku, stejně jako jeho dávkování. Jak prát dětské prádlo?

Některé maminky mají jako svůj koníček šití, a tak se s velkou radostí hrnou do tvorby vlastního oblečení. Mít originální oblečení na svém drobečku z ušitých látek vyžaduje dodržování symbolů výrobce. Např. softhell vyžaduje nízkou teplotu a velmi šetrné praní včetně speciálních pracích prostředků, o proti tomu teplákovina s potiskem může být praná s běžným oblečením max. ve většině případech do 40°C.

Jak prát oblečení pro novorozence a miminka

Praní dětského prádla, zejména oblečení pro novorozence a kojence, vyžaduje speciální přístup. Základem je vysoká teplota nutná pro zahubení bakterií, virů, mikroorganismů, choroboplodných zárodků, plísní, roztočů či alergenů. Pro novorozence proto perte prádlo alespoň při 60 °C. Miminka by měla mít bavlněné oblečení, které je šetrnější k jejich citlivé pokožce a snese praní na vyšší teploty, takže by to neměl být problém. Oblečení pro malé děti můžete vysušit v sušičce a pro další změkčení a dezinfekci ještě nakonec i vyžehlit.

V čem prát prádlo pro miminka

Protože je dětská pokožka tenká a více citlivá, pro novorozence jsou vhodné gely přímo určené na praní dětského prádla. Při použití běžného pracího prášku by mohlo miminko reagovat vyrážkou, ekzémem či jinými alergiemi. Nejméně do prvních narozenin se určitě zcela vyvarujte aviváže. Jako náhradu doporučujeme použít do prádla i máchání 50 ml octa, který zaručí lepší praní a dezinfekci.

Praní dětských látkových plen

Pokud nemáte starý typ dětských plen, které se dají vyvářet a v pračce se perou až na 95 °C, stejně jako při praní ostatního oblečení pro miminka, i při praní nových dětských plen stačí použít prací program s teplotou 60 °C. Pokud vaše miminko trpí průjmovým onemocněním, nebo pleny po vyprání zapáchají, perte pleny v pračce alespoň na 90 °C. Pračku nepřeplňujte, vždy použijte nejdelší možný prací program a přidejte máchání navíc. Před praním nezapomeňte z plen odstranit a vytřít dětskou stolici. Doporučujeme používat separační pleny.

Základní tvar ikony:

  • vanička – symbol praní
  • kroužek – symbol čištění
  • trojúhelník – symbol bělení
  • čtverec – symbol sušení
  • žehlička – symbol žehlení

Praní a prací symboly

Číslo ve vaničce označuje nejvyšší možnou prací teplotu. Podtržená vanička znamená šetrné praní s pozvolna klesající teplotou máchání a s mírným odstředěním prádla. Přerušované podtržení značí mírné máchání i odstřeďování a zákaz ručního ždímání. Dvojité podtržení značí výrazně zredukovat množství prádla alespoň na 1/3 bubnu. Vanička s vnořenou rukou označuje ruční praní prádla s teplotou vody maximálně 40 °C. Přeškrtnutá vanička praní zakazuje.

Žehlení a symboly

Symbol žehličky je doplněn tečkami, které značí maximální tepotu dotykové plochy žehličky, tedy 3 tečky jsou 200 °C, 2 tečky 150 °C a 1 tečka 110 °C. Přeškrtnutá žehlička žehlení zakazuje. Vystupující pára pod žehličkou doporučuje žehlení s napařováním, pokud je přeškrtnutá, tak jej zakazuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.