Styl provence v bydlení: Co to je?

Provence styl je vhodný pro romantiky i milovníky útulného prostoru. Vnese vám domů hřejivé teplo, slunce, moře, přírodu, světlé barvy i vůni levandule. Vdechněte interiéru francouzský stylu.

Provence styl je jedním z hlavních symbolů francouzského venkova, vychází především z přírodního materiálu a jednoduchosti, působí klidně, útulně a romanticky.

Barvy provence interiéru

Stylizace bytu či domu do provence stylu vyžaduje vhodný výběr barvy zdí a dekorací. Nesmí chybět světlá levandulová, lila či fialková barva. Můžete ji kombinovat s bílou, béžovou, smetanovou i slonově bílou barvou. Ve Francii dominují také pastelové odstíny modré nebo zelené barvy, které se často používají na okenice, dveře a doplňky. Použít můžete i světle růžovou a hnědou.

Přírodní materiály a zaoblené tvary

Na nábytek se používá masivní dřevo, které se natírá do pastelových barev. Skříňky a komody mívají elegantně prohnuté nohy. Nábytek může být i s kováním a patinovaným povrchem na dřevě i kování. Světlý nábytek i doplňky místnost prosvětlí a působí vzdušně.

Provence styl v kuchyni

V kuchyních v provence stylu se často používají světlé keramické nebo kamenné obklady, otevřené skříňky a police s vystaveným nádobím. Provence styl podtrhne dřevěný jídelní stůl, lněný ubrus, váza s levandulí a talíře s krajkovým okrajem. Dřevěné židle by měly mít pletené sedáky a vysoká opěradla. Přidejte typický dřevěný příborník, komodu nebo starou a oprýskanou lavici s patinou.

Provence styl v koupelně

Dominantou koupelny v provence stylu je velké umyvadlo posazené na dřevěnou desku či komodu a volně stojící vana na nožkách umístěná do prostoru s baterií s pěkným tvarem i povrchovou úpravou. Přidejte pletené košíčky na kosmetiku, levandulová mýdla i svíčky a sušenou levanduli. Na okna dejte závěsy sdrobnými květy v bílé či béžové a fialové barvě a slaďte je s ručníky a osušky.

Dekorace v provence stylu

Použijte spoustu polštářů a plédů s květinovými vzory. Typické jsou starožitné předměty, oválné rámy, zrcadla, staré nádobí a živé i sušené rostliny včetně levandule. Vhodné jsou i bytové doplňky, jako například lampy, stolky, stoličky, lavice, svícny, vázy, světlá keramika i porcelán, nádobí s patinou, stylové konve, plechové krabičky, proutěné košíky a křišťálové závěsy.

Útulný styl

Domov zařízený v Provence stylu na vás dýchne útulným prostředím, vůní levandule, a romantikou. Můžete si jej vytvořit v rodinném domě i bytě, na vesnici i ve městě. Provence styl si může dovolit i v centru rušného města a vytvořit si tak doma oázu klidu. Nezapomeňte na venkovní posezení nebo zimní zahradu, která bude ve stylu provence zcela výjimečná. S dekoracemi to přeženete, ať nedocílíte chaosu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.