Malování na kamínky: Aktivita s dětmi

Malování na kamínky s dětmi je dobrá relaxace, zábava i podpora kreativity, barevného vnímání a motoriky. Zapojte svou fantazii a zkuste to proto s dětmi taky!

Co malovat na kamínky

Kamínků a oblázků si při procházkách nasbíráte v přírodě dost. Klidně můžete s dětmi namalovat kamínky a pak je někde venku pokládat pro radost ostatním. Nezáleží vůbec na tom, jaký motiv si zvolíte. Děti rádi kreslí kytičky, zvířátka, populární jsou postavy animovaných postaviček a hrdinů z filmů, domečky, historické památky, mandaly i abstraktní obrazce.

Můžete i sdílet

Na sociálních sítích je celá řada skupin, prostřednictvím kterých můžete sledovat, kam až váš kamínek doputoval. Stačí na zadní stranu kamenu napsat klíčové slovo a PSČ města, odkud jste. Na FB je třeba obrovská facebooková skupina „Kamínky“, anebo „Malujeme kamínky“, „Kamínkování“, „Kamínky malované a jinak zdobené“ a mnoho dalších.

Příprava kamenů na malování

Kamínky si můžete donést z procházky, výletu i dovolené. Před malováním je omyjte a nechte vyschnout. Neodnášejte kameny z přírodních rezervací. Kamínky různých velikostí sbírejte v různém tvaru i druhu. Na hladké kameny se však barva nanáší snadněji než na ty s hrubým povrchem. Nejlepší jsou symetrické valounky, ale malovat se dá na všechny kameny. Stačí zapojit fantazii a popustit uzdu kreativitě.

Barvy a pomůcky na malování kamínků

Při malování na kameny nejde o tvorbu velkého uměleckého díla, ale především o radost. Zapojit můžete i malé děti. Skvěle je tím zabavíte na dlouhé hodiny. Motiv si předkreslete měkkou tužkou a použijte vhodné barvy. Tvar ornamentu můžete nanést i pomocí šablony přes uhlový papír tužkou. Vše pořídíte v papírnictví, hobby potřebách nebo v prodejnách barev a laků. Nakupte si různě tlusté štětce a pro metodu tečkování párrůzně velkých tečkovacích nástrojů.

Jaké zvolit barvy

Vhodné jsou akrylové barvy nebo akrylové fixy, například fixy Decor Pen od Centropenu. Na podklad můžete použít i univerzální vodou ředitelné barvy od Balakrylu. Aby obrázek na kamínku vydržel a venku časem nepodlehl rozmarům počasí, kamínek nakonec přelakujte akrylovým nebo disperzním bezbarvým lakem, lesklým nebo matným. Před malováním další vrstvy nebo lakováním nechte barvy dobře uschnout, jinak se vám do sebe rozpijí.

Na co si dát pozor

Temperami, vodovkami, akvarelovými barvami ani lakem na nehty své kamínky raději nemalujte. Málo kryjí, na povrchu kamenů nedrží a loupou se. Olejové barvy zase dlouho schnou. K fixaci obrázku nepoužívejte lak na vlasy, který se rychle deštěm smyje. Lepidlo Herkules zase brzy popraská a deštěm i rosou se smývá.  Pokud chcete koupit kameny ve stavebninách či hobby marketech, bývají povrchově upravené a lesklé, určené pro dekorační účely a barvy na nich moc nedrží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.