Podpora imunity u dětí: Jak jí pomoci?

Ve školkách, školách a dalších kolektivech jsou děti náchylnější na nachlazení, bakteriální infekce i virózy. Podívejme se, jak pomoci dětem zvýšit obranyschopnost.  

Oslabenou imunitu často u sebe i svých dětí dost často podceňujeme. Často máme my i naše děti nedostatek pohybu i spánku, trávíme minimum času na čerstvém vzduchu a konzumujeme málo pestrou a nekvalitní stravu a také. Jak podpořit dětský imunitní systém?

Jak podpořit imunitu u dětí

Děti je třeba vhodně oblékat, vystavovat ho různé přirozené zátěži prostředí, neizolovat je, nevyhýbat se návštěvám a kontaktu s jinými dětmi, zajišťovat jim dostatek pohybu i pobytu na čerstvém vzduchu a dbát na pestrou, výživnou stravu. Přehnané pohybové aktivity ale naopak imunitu dočasně snižují. Přirozené posilování imunity podpořte různými přípravky a vybudovat funkční imunitní systém.

Dostatek pohybu

Sportovní aktivity jsou pro dětský organismus a posílení imunitního systému důležité. Nejlepší je pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud dítě pravidelně sportuje, návyky si osvojí a zůstanou mu často i v dospělosti. Děti mohou začínat se sportem už ve věku 3 až 5 let, kdy už je tělo dostatečně vyvinuté na to, aby sneslo zátěž pravidelnými pohybovými aktivitami.

Dostatek kvalitního spánku

Dejte dětem kvalitní postel, rošt i matraci. Průměrná životnost matrace je 5 až 10 let, ale z hygienických důvodů ji u dětí častěji vyměňte za novou. Pravidelně matraci také čistěte. Dítě tráví spánkem více než třetinu dne. Aby byl spánek kvalitní, děti by se neměly 2 hodiny před spaním dívat na televizi, hrát hry na počítači, tabletu či telefonu, ani jíst nezdravá a těžce stravitelná jídla.

Vhodné potraviny

Na posílení imunity je vhodný domácí rakytníkový sirup. Obsahuje vitamíny A, C, D, F, K a vitamíny skupiny B, díky čemuž se zvýší odolnost proti infekcím. Dětem prospěje kysané zelí, které má důležitý vitamín C a B12 posilující činnost mozku a nervů. Dávejte dětem sezónní produkty. V chladných dnech čaje obohaťte čerstvým zázvorem a medem. Posílíte jim imunitu a rychleji se uzdraví při nachlazení.

Vyvážený jídelníček

V období chřipek a viróz vařte dětem husté zeleninové polévky s čerstvou natí a semínky, jako je chia, sezam, dýně a slunečnice. K zahřívacím potravinám patří také jáhly, pohanka nebo špalda. Přidejte červené papriky, brokolici, brambory i kiwi. Z potravinových doplňků přidejte B-komplex pro děti a multivitaminy ve formě sirupu nebo třeba želatinových bonbonů a žvýkacích tablet.

Babské rady

Nevěřte jen lékům a často zbytečně užívaným antibiotikům. Hned v počátcích nemoc zabrzděte přírodními prostředky a lidovými recepty. Pomáhá cibulový čaj, česnek či cibule v medu, bylinné sirupy nebo lipový čaj na průdušky, který podpoří pocení a fenykl s tymiánem uvolní hleny. Prodávají se i speciální bylinné dětské čaje a přidat můžete již zmíněný zázvor, který nastartuje imunitní systém.

Priessnitz obklad

Bolesti v krku zažene klasický Priessnitz obklad. Namočte kapesník, šátek či plenu do vody 22 ºC a vyždímejte. Přiložte ho na krk, dejte přes něj igelitové kryt, zabalte do dalšího šátku a nechte prohřát a zapařit. Děti nechte v teple a klidu s obkladem 2 hodiny. Obklad opakujte nejdříve po 3 až 4 hodinách. Prokrvení urychlí hojivé procesy v těle.

Nemoc se musí vyležet

Pokud už je dítě nemocné, nechte ho nemoc skutečně vyležet. Jakmile mu po pár dnech bude lépe, asi jej neudržíte v posteli, ale nechte jej v teple. Je důležité, aby mělo dostatek klidu, odpočinku i spánku a nechodilo ven. Zvolnění tempa urychlí uzdravení i ze zdánlivě banálních nachlazení, viróz a bakteriálních infekcí. Stačí 2 dny doma v klidu a často zabráníte oslabení imunity a závažnějším infekcím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.