První pomoc při otravě jídlem: Co dělat?

Děti jsou velmi zvídavé, a proto se také velmi rychle učí a vyvíjí. Díky tomu se však tyto zvědavé děti můžou dostat k různým látkám, díky kterým se mohou otrávit. To se může stát prakticky kdekoliv a kdykoliv. Co v těchto případech dělat?

Nebezpečím mohou být léky, čisticí prostředky i potraviny. Venku jsou nebezpečné bobule, houby, ale třeba i nastražené návnady, jako je jed na krysy. Podívejme se proto, jak se zachovat v případě některých otrav a podat dětem první pomoc.

Otrava houbami

Při sběru hub dbejte na prevenci, aby nedošlo k otravě houbami. Sbírejte jen ty houby, které opravdu znáte. Pokud je kupujte, volte jen prověřeného prodejce, kterého znáte, nebo vlastní certifikát o znalosti hub. Jed v houbách zůstává i po usušení, zmrazení a vaření.  

Příznaky otravy houbami

  • bolesti břicha
  • průjem
  • silné slinění
  • slzení očí
  • poruchy vidění
  • snížená tepová frekvence

První pomoc při otravě houbami

V případě, že je pacient při vědomí, vyvolejte zvracení drážděním hrdla zvenku, anebo strčením prstu nebo lžičky do krku. Pomůže také podání teplé slané vody v poměru 1 lžíce soli na 1 sklenici. Podejte mu 1 až 2 sklenice teplé slané vody. K vyvolání zvracení dojde během 10 minut. Nechte ho zvracet do nádoby, kterou vezměte k lékaři pro toxikologické vyšetření.

Otrava léky

Pokud máte malé děti, veškeré léky dávejte preventivně do vyšších polic a raději je zamkněte, nebo si pořiďte dětské pojistky na skříňky, aby se k nim děti nedostaly. Po požití léků vyvolejte zvracení. Následně postiženému podejte 1 šálek vody se 4 až 8 tabletami živočišného uhlí. Aktivní nebo také černé uhlí představují přípravky Carbosorb nebo Carbotox.

Dítě se může otrávit i běžným Acylpirnem, tedy kyselinou acetylistovou. Projeví se to pocením bolest břicha, zvracením krve, zrychleným dechem a horečkou. Smrtelná dávka u dospělého je asi 30 tablet.

Důležitá telefonní čísla

Můžete si nainstalovat mobilní aplikaci ZÁCHRANKA. Přímé vytočení čísla 155 případně 112 je však většinou o něco rychlejší. Telefonní číslo na Toxikologické informační středisko – TIS je 224 919 293 a 224 915 402. Podají vám odborné informace o toxicitě zkonzumované látky, jejich účincích i příznacích a poradí, co dělat.

Pozor na jedovaté bobule

  • Pámelník
  • Ptačí zob
  • Bobkovišeň
  • Tis červený
  • Lýkovec jedovatý

Někdy stačí sníst třeba jen 5 bobulí, které za pár vteřin vaší nepozornosti dítěti způsobí nevratné škody na zdraví. Okamžitě volejte toxikologii. Pár kuliček způsobí nevolnost, zvracení, bolesti břicha či průjem, ale větší množství už může dítě otrávit.

Dávejte si pozor na chemikálie

V domácnosti s malými dětmi, na chatách, chalupách, zahradách a zejména v technických místnostech, dílnách a garážích si dávejte pozor na všechny chemické prostředky, čisticí pomůcky, kosmetické přípravky, tablety do myčky, postřiky a hnojiva. Zabezpečte i alkoholické nápoje a uložte je mimo dosah dětí.

Nemrznoucí směs Fridex

Nespoléhejte se jen na dětské pojistky uzávěrů, protože z naší zkušenosti s nimi mají obvykle větší problém spíše dospělí než děti. O těchto zásadách poučte i prarodiče. Okamžitě po požití Fridexu podejte 100 až 200 ml tvrdého alkoholu nad 40% a vyrazte k lékaři. Dejte si však pozor na sekundárně vzniklou otravu alkoholem.

Kyseliny a zásady

Pokud dítě požije kyselinu nebo zásadu, vyvolání zvracení další podráždění úst, hltanu a jícnu. Postiženému dejte vypít alespoň půl litru vody a ihned ho transportujeme do nemocnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.