Jak čistit skvrny z oblečení

Některé skvrny a nečistoty je těžké odstranit a odolají i vícenásobnému vyprání v pračce. Mastnota, tráva, krev i červené víno dokáže odstranit soda, ocet i mléko. Připravili jsme pro vás hned několik osvědčených rad, jak odolné skvrny odstranit.

Univerzální zásady při čištění skvrn

Skvrnu začněte vždy čistit co nejdříve, než se špína vsákne hluboko do vláken. Díky tomu odstraníte skvrnu velmi snadno.

Ihned otřete skvrnu alespoň ubrouskem a pořádně ji vysušte. Nikdy skvrnu neroztírejte, ale nechejte jakoukoliv tekutinu do ubrousku pouze nasát.

Často si se skvrnami poradí obyčejná mýdlová voda, nebo mýdlová lázeň, do které dáte prádlo odmočit na několik hodin. Pak mechanicky promnete látku v ruce a prádlo pak běžným způsobem vyperte.

Odstranění skvrn od potu

Každý asi už ví, že pot je tak agresivní, že dokáže některé oblečení téměř zničit a dělá na nich zažloutlé fleky. Choulostivé jsou hlavně lněné, plátěné, tedy bavlněné a jemné hedvábné materiály. Skvrny vzniklé pocením odstraníte pomocí šťávy z citronu, kterou můžete použít na bílé i barevné prádlo. Do 1 litru horké vody přidejte šťávu z 1 až 2 citronů nebo 10 g kyseliny citronové v prášku. Nechte skvrny od potu hodinu odmočit a následně textil vyperte.

Jak vyčistit mastné skvrny

mastnými skvrnami si poradí i obyčejná jedlá soda. Naneste ji pouze na mastné skvrny, které předem namočíte a nechte sodu působit ideálně přes noc. Druhý den textilie vyperte promnutím v ruce a pak i v pračce.

Jak čistit skvrny od trávy

Skvrny od trávy vyčistíte velmi jednoduše pomocí octa. Namočte zašpiněné oblečení do octové lázně, na kterou použijete 3 lžíce octu na 1 litr vody a nechte textilii na pár hodin odmočit. Poté ji stačí běžně vyprat v pračce na běžný prací program.

Jak odstranit skvrny od červeného vína

Skvrny od červeného vína umí odstranit bílé víno. Skvrnu od vína rychle vysušte ubrouskem a následně potřete bílým vínem a posypte trochou kuchyňské soli. Oděvy a textil můžete také vyvařit v mléce.

Jak na odstranění skvrn od krve

Skvrny od krve vyčistíte pomocí 3% roztoku peroxidu vodíku, který však můžete použít pouze na bílé nebo světlé prádlo, protože má bělící účinky. Zaschlou krev můžete nejprve namočit ve studené vodě, posolit a následně nechat odmočit v octové lázni.

Odstranění červené rtěnky a make-upu z oblečení

Skvrny od červené rtěnky, zejména na bílém límečku halenky či košile snadno vyčistíte pomocí vlhčených ubrousků, které je dobré mít v těchto případech po ruce. Skvrny od make-upu vyčistíte jedlou sodou nebo pěnou na holení.

Jak na odstranění skvrn od inkoustu

Skvrny od inkoustu jsou velmi odolné, ale odstraníte ji i přírodními či domácími prostředky. Vyčistíte je pomocí mléka, octa nebo sody. Následně oděvy nebo ubrusy klasicky vyperte s pracím práškem v pračce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.