Mnoho žen své těhotenství tuší ještě dříve, než si udělají těhotenský test, jiné ale o něm dlouho nevědí. Co může prozradit to, že jste opravdu těhotná i bez testu?
Ranní nevolnost, nadýmání i zácpa
Těhotenské ranní nevolnosti doplňuje pocit na zvracení, pálení žáhy a bolesti břicha, a to už před vynecháním menstruace. Nechutenství ovlivní hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka. Dá se zjistit z krve už 7 dní od početí. Nadýmání a zácpa se někdy objeví při zpomalení trávicích procesů díky hormonu progesteronu. Přidat se mohou bolesti hlavy, závratě a mdloby.
Nechuť k jídlu a změna chutí
Někdy budoucím matkám nechutná oblíbené jídlo a máte spíše chuť na okurky nebo melouny, i když je běžně moc nemusíte, tyto neobvyklé chutě mohou být dalším častým prvotním příznakem očekávání miminka. Kovová pachuť v ústech se objevuje díky těhotenskému hormonu progesteronu.
Přecitlivělý čich
Oblíbená vůně květin, jídla a parfémů vám najednou může vadit. Podle studií mají až 2/3 těhotných žen v těhotenství oblíbené jiné vůně než před jejich početím. Některé maminky mají velmi citlivý čich i na jemné a slabounké vůně, kterou by dříve vůbec necítily. Jiné zase nesnášejí třeba pach lednice nebo přepáleného tuku. Důvodem je rostoucí hladina hormonu estrogenu a zvětšující se objem krve v těle.
Únava a spavost, ale i nespavost a noční pocení
Mezi hlavní příznaky těhotenství v prvních dnech po oplodnění patří neobvyklá únava. V těle ženy začíná růst nový život a stoupá tvorba progesteronu, který pomáhá při vývoji mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle, tlumí předčasné kontrakce a současně způsobuje velkou únavu. Dopřejte si odpočinek, spánek a kvalitní stravu. Objevit se však může i nespavost a noční pocení.
Změny a výkyvy nálad
Pocity radosti a štěstí rychle střídá pláč, smutek a obava, někdy i úzkost a deprese. Těhotná žena prochází emocionální změnou, která působí kolísavé emoce jako na horské dráze. Změna nálad k těhotenství patří a je třeba jim přehnaně nepodléhat.
Bolest a tvrdnutí prsou a pigmentové skvrny
Již pár dní po oplodnění můžete pociťovat brnění, pnutí a zvýšenou citlivost prsou. Po oplodnění vajíčka tělo zaplaví hormony hCG a progesteron. Bolest prsou v těhotenství ovlivní zvětšující se a rostoucí mléčné žlázy, které se připravují na kojení. Tmavnutí a bolest bradavek ovlivní hormony melanocyty. Pigmentové skvrny se nejčastěji objevují jako čára mezi pupíkem a stydkou kostí a na tváři.
Časté močení a nucení na močení
Od začátku těhotenství většinou musíte chodit mnohem častěji na toaletu. Zvyšující se hladina hormonu hCG a rostoucí děloha tlačí na močový měchýř a způsobuje častější nucení jít na záchod, a to i v noci. Může dojít i k nežádoucímu úniku moči, zejména při kýchnutí nebo smíchu.
Vysoká bazální teplota
Pokud jste si před otěhotněním měřila svou bazální teplotu a sledovala plodné dny, můžete těhotenství odhalit z vašeho grafu. Bazální teplota se v průběhu cyklu mění. V první části cyklu před ovulací je nízká kolem 36,5 °C, po ovulaci se bazální teplota zvyšuje o 0,2 až 0,4°C a pak opět klesá na začátku menstruace. Při graviditě bazální teplota zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě.
Lehké krvácení a výtok
Mezi rané příznaky těhotenství patří lehké implantační krvácení, kterélze lehce zaměnit s menstruací. První špinění se může objevit od 10 dne po oplodnění vajíčka při uhnizďování vajíčka v prokrvené děložní stěně. Hormonální změny způsobují lehké křeče v podbřišku. Může dojít i ke krvácení po pohlavním styku. Objevit se může i téměř bezbarvý slabší výtok bez pálení a svědění.
Vynechání menstruace
Pokud máte pravidelnou menstruaci a nyní se vám opozdila, je čas si udělat těhotenský test. Vynechání menstruace může způsobit i velký úbytek nebo naopak přibírání na váze, stres a hormonální nerovnováha. Spolehlivým důkazem, že jste opravdu těhotná, je pozitivní těhotenský test na hCG. Rozpozná přítomnost těhotenského hormonu v krvi a ukáže pozitivní nebo negativní výsledek.