Knihy

30 nejlepších pohádkových knížek

Děti je velmi dobré vést ke čtení, nejlépe již od narození. Díky knížkám se naučí poznávat svět přes obrázky a později i skrze písmena. Rozšíří si obzory, fantazii, ale i slovní zásobu. Jakmile sami začnou číst, osvojí si i gramatiku. Můžete je vést ke vzdělání pomocí dětských knih, rozvíjet je a hrát si s nimi třeba přes pohádky pro malé děti. Lásku ke knihám si budou pěstovat také v dospělosti.

České pohádkové knížky 

Fimfárum

Kniha Fimfárum je česká kniha, kterou napsal Jan Werich a ilustroval Jiří Trnka. Kniha je určena jak pro děti, tak si ji rádi přečtou i dospělí, protože se v knize dají najít zajímavá moudra, ponaučení i vtipný humor, který byl pro autora velmi typický. Kniha má součástí mnoho známých pohádek, například Lakomá Barka, Jak vyhynuli obři na Šumavě, Tři veteráni nebo Rozum a štěstí. 

České národní pohádky 

České národní pohádky je soubor krásných pohádek, které napsala pohádkářka Božena Němcová a o ilustraci se postarala Edita Plicková. Knížka je vhodná pro malé čtenáře, ale i malé posluchače. Najdete zde například známé pohádky jako jsou Čert a Káča, Princ Bajaja, Princezna se zlatou hvězdou nebo O Labuti a další

Honzíkova cesta 

Honzíkova cesta je kniha dětství každého z nás. Knihu napsal Bohumil Říha a ilustrace doplnila Helena Zmatlíková. Příběh popisuje malého Honzíka, který se sám vlakem vypravil k babičce a dědečkovi na vesnici do Koníkovic. Příběh je pojat velmi laskavě a mile, tudíž nejvhodnější bude kniha pro malé posluchače nebo začínající čtenáře. 

Řemeslné pohádky 

Řemeslné pohádky od autorky Sandry Dražilové Zlámalové se řadí mezi knihy pro nejmenší. Pohádky jsou rozděleny na jednotlivé kapitoly a každá pohádka poutavě představí jedno řemeslo. Příběhy se snadno čtou, jsou krátké, asi na dvě až tři stránky, dají se tedy číst i před spaním a děti se s pohádkovými příběhy rozhodně nenudí. Krátké kapitolky motivují k tomu, aby si děti chtěly přečíst další pohádku. U předškolních dětí má velký úspěch. Je psána opravdu čtivě a zaujme i malé děti.

O díře z trychtýře 

Autor Petr Stančík vytvořil unikátní artovou pohádkovou knihu. Místo hlavního hrdiny má jen jednu díru skrz knihu, přes kterou děti mohou foukat bubliny nebo pít brčkem. Napínavý příběh se odehrává v gastrokosmu v kuchyni, kde díra hledá planetu, na které žijí její kamarádky. Autor knihy Petr Stančík je držitel ceny Magnesia Litera za román pro dospělé Mlýn na mumie a výtvarnice Toy Box získala Zlatou stuhu za celostránkové ilustrace komiksu Moje kniha Vinnetou.

Áďa spadla do kanálu 

Pokud chcete dětem předat znalosti z historie formou pověstí, neměla by vám doma v knihovně chybět okouzlující kniha Áďa spadla do kanálu. Autorka Sylva Francová vám představí holčičku Áďu, která spadne do kanálu a díky tomu se dostane do staré Prahy. Pozná nové přátele a plno zajímavostí z pražských dějin. Potká se s alchymisty i s Golemem. Velkoformátové strany jsou plné nádherných a originálních ilustrací s kratšími texty, díky kterým se děti ponoří do příběhu až po uši.

Bobři jsou dobří 

Kniha od autorky Petry Santlerové s názvem Bobři jsou dobří, s ilustracemi Marie Koželuhové, dětem představí malého bobra Béďu a jeho rodinu, která se přestěhuje z velkoměsta na okraj Malešovic. Tam si postaví nový dům a poznávají nové kamarády. Seznamují se s různými zvířátky a zažívají spoustu dobrodružství. Díky poutavým příběhům se o bobrech děti dozví, kde vlastně bydlí, co jí, jak se chovají, k čemu používají ocas a proč koušou dřevo. Pohádky děti opravdu baví.

Příhody placatého čumáčku 

Pro malé milovníky psů je tu knížka Příhody placatého čumáčku od české autorky Anny Beatrix Bártovék která vypráví příběh malého boxeřího štěňátka Baronka od narození po dospívání. Malé štěně musí chodit do psí školky, učit se a poznávat svět kolem sebe. Musí také dobře jíst, aby správně rostl, a když onemocní, stará se o něj hodná babička. Doprovází ho velký psí kamarád, labrador Lord, a učí ho, o čem je život, ale i lumpárny. Děti se pořádně zasmějí a naučí se, jak se starat o pejsky.

České pohádky pro malé děti

Kniha České pohádky pro malé děti, kterou napsala Eva Mrázková a ilustrace přidal Aleš Čuma se jen krásnými ilustracemi hemží. Najdete zde velmi známé pohádky jako Červená karkulka, Hrneček, co umí vařit tu nejsladší kaši na světě nebo O perníkové chaloupce. Knížka je vhodná pro rodiče a malé posluchače nebo pro děti, které si už umí číst sami. 

Povídání o pejskovi a kočičce

Josef Čapek je autorem této krásné knihy, která patří mezi klenoty české dětské literatury. Kniha popisuje život pejska a kočičky, kteří spolu žijí v domečku a mají svoji domácnost. Snaží se oba žít a dělat věci tak, jako kdyby byli dospělí lidé. Chtějí péct dort, umýt špinavou podlahu, ale také hrát divadlo. Ne vždy se jim to podaří podle svých představ. Kniha se bude líbit malý posluchačům, ale také dětem, které už umí číst. 

Z deníku kocourka Modroočka

Kniha Z deníku kocoura Modroočka je oblíbená kniha téměř každého dospělého, který ji četl ve svém dětství. Autorem je Josef Kolář a velmi hezké ilustrace doplnila Helena Zmatlíková. Modroočko je hlavní hrdina příběhu, kocourek, který vypráví to, co zažívá ve světě lidí. Knížka je vhodná jak pro malé čtenáře, tak i posluchače. Ostatně ke knize se vrací i dospělí. 

Špalíček veršů a pohádek

František Hrubín je autorem a Jiří Trnka nakreslil do knihy mnoho ilustrací. Knížka je souborem mnoha krásných básniček, říkanek a pohádek. Inspirací básniček jsou zvířata, rostliny, lidé a celý život okolo nás. Z pohádek se můžete těšit na mnoho známých, například O veliké řepě, Kráska a netvor nebo Smolíček. Tato kniha je nezbytnou součástí všech domácností, kde jsou malé děti. 

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem od Lenky Jakešové osloví malé děti. Můžete jim číst krásné pohádky před spaním. Snovík za dětmi přišel z planety snění plné bezbřehé fantazie, kde se může úplně všechno. V knížce se jeden chlapec o prázdninách docela nudí, Snovík jej vezme do svého úžasného světa a ukáže mu, že snění je nádherná zábava a opravdové dobrodružství. Krátké a poutavé kapitolky motivují děti k pokračování ve čtení. Děti se díky knížce nebudou ani chvilku nudit. Příběhy našich autorů představují i české TV pohádky v televizi.

Zlobilky

Kniha s názvem Zlobilky napsala Martina Drijverová o ilustrace se postarala Markéta Vydrová. Autorka napsala celkem 4 knihy v této zlobivé sekcy: Zlobilky, Nezbedníci, Příšerné zlobilky a Příšerní nezbedníci. Tyto všechny 4 knihy se zabývají o tom, že zlobit se nemá a nevyplácí se (nezdravení, kopání, okusování tužek strkání věcí do nosu a podobně). Kniha Zlobilky popisuje život holčiček, které moc zlobily. Jedna si ráda vymýšlela a nemluvila pravdu, druhá se nechtěla umývat, další se toulala, neuklízela si svůj pokojíček. I na holčičky došlo a tohle chování se jim vymstilo.

Dášenka čili Život štěněte

Knížku s názvem Dášenka čili Život štěněte napsal a nakreslil Karel Čapek. Je takovou českou klasikou, kterou si rádi přečtou malé děti, tak i dospělí, aby se vrátili do svého dětství. Příběh vypráví o životě psů. Karel Čapek má pejska jménem Dášenku. V knize najdete vyprávění o pejskovi a také mnoho fotografií samotné Dášenky. 

Světové pohádkové knížky 

Malý princ

Kniha Malý princ se řadí mezi nejslavnější knihy moderní světové literatury. Antoine De Saint-Exupéry je samotným autorem a také ilustrátorem. Kniha je dle mého názoru takovým pohlazením po duši a měl by si ji přečíst povinně každý a několikrát za svůj život, jelikož v každém věku vám přinese něco jiného. Příběh se odehrává v africké poušti, kde se setkává Malý princ s opuštěným letcem, který je sám autor. Při své setkání si povídají o všem možném, o dobru, o zlu, o smyslu života a také o pravém štěstí.

Děti z Bullerbynu

Astrid Lindgrenová je autorkou slavné knihy z názvem Děti z Bullerbynu. Šest dětí, Anna, Britta, Lisa, Bosse, Lasse a Olle jsou kamarádi kteří bydlí ve stejné vesnici. Tráví spolu veškerý čas, chodí společně do školy, hrají si na všechny možné způsoby, tráví společně prázdniny i ty Vánoční. Prožívají zajímavá dobrodružství, která jsou velmi podobná u našich dětí. Kniha je vhodná pro dětské posluchače, ale také pro děti, které už umí zdařile číst.

Kde si Píťa chladí tlapky? 

Poutavé příběhy o přírodě, ze kterých se malé děti hodně naučí, napsali manželé Catrin a Peter Wohlleben. Společně vytvořili leporelo s krátkými čtivými texty s názvem Kde si Píťa zchladí tlapky? Děti poznají hajného Petra a veverčáka Píťu, kterým je v parném létě pořádné horko a tak se vydávají zchladit do lesa. Tam potkávají různá zvířátka, která jim prozrazují, co jim v horku nejvíce pomáhá na ochlazení. Přečtete dětem poutavý a poučný příběh doplněný krásnými ilustracemi od Stefanie Reich. Ve skrytých okéncích mohou děti odkrývat tajemství zvířátek.

Velká knížka NA DOBROU NOC pro malé vypravěče 

Mezi velkoformátová leporela, která se v posledních několika letech stala hitem, patří kniha s názvem Velká knížka NA DOBROU NOC pro malé vypravěče. Dvojstrany plné velkoformátových ilustrací dětem ukazují plno zajímavých scén. Můžete s dětmi hledat různé věci, zvířátka a postavičky, sledovat a co právě dělají. Jaký příběh budete dětem vyprávět a o čem vlastně bude, bude jen na vás. Děti si rády prohlížejí obrázky a rozvíjí fantazii nad neuvěřitelné příběhy.

Pohádkosnění

Pokud mají vaše děti problémy s usínáním, v noci se budí a spí neklidně, spánková terapeutka Lenka Medvecová Tinková pro ně napsala knížku Pohádkosnění. Ta přináší 14 pohádek pro malé děti elegantně protkané emocemi a potížemi, které často dětem brání v klidném spánku. V knížce jsou pohádky o trpělivosti, zklidnění myšlenek, sourozenecké spolupráci, práci se sny a myšlenkami, osamostatňování i sebedůvěře. Laskavé příběhy děti uklidní a ukolébají ke klidnému spánku. Pomohou jim vyrovnat se s častými problémy provázejícími změny v životě dětí od 3 do 6 let.

Kdopak se tu chechtá? Chodí mýval brzy spát? Musí si lvi stříhat hřívu? Copak ze mě bude? 

Série knížek, které naučí děti milovat přírodu, autorů S. Ernsten a T. Pahlke zahrnuje knihy: Kdopak se tu chechtá? Chodí mýval brzy spát? Musí si lvi stříhat hřívu? a Copak ze mě bude? Krásná ilustrovaná encyklopedie určena dětem od 4 let přináší dvoustrany se zvířátky se spoustou zajímavostí. Třeba kolik mají zubů, k čemu mají kly, nebo k čemu používají ocas. Poutavé texty s krásnými ilustracemi zvířat děti okamžitě zaujmou. Naučná publikace má podobu originálních pohádek pro děti. Pokud zrovna nestíháte dětem číst, vyzkoušejte youtube pohádky.

Gerda: Příběh velryby

Adrián Macha je autor a také ilustrátor této knihy. Tato kniha se pyšní velmi krásnými ilustracemi, které zaujmout jak děti, tak i dospělé. Příběh vypráví o podmořském světě a o životě malé velryby Gerdy, která má hezké a spokojené dětství. Jednoho dne se ztratí a zůstane bez rodiny. Na své cestě potkává další přátele z podmořského světa. Společně proplouvají životem a mluví o životě a jeho krásách. Kniha je díky svému příběhu vhodná, jak pro děti posluchače, tak i pro děti které si ji mohou sami přečíst.

Pohádky bratří Grimmů

Jacob Ludwig Carl Grimm na jeho bratři sepsali tuto krásnou knihu s názvem Pohádky bratří Grimmů. Kniha se skládá z 29 známých a krásných pohádek. Můžete se zde setkat s pohádkami: Popelka, Sněhurka, O králi žabákovi, Lesní šedivec, Čert a jeho babička, O vlkovi a kůzlátkách nebo Sladká kaše. Bratři Grimmové jsou považováni za autory pohádek, ale ve skutečnosti jsou jejich knihy pouze sbírkami příběhů pohádek, které už existovali, ale autoři nechtěli, aby tyto příběhy zanikly v zapomnění.

Čti mi před spaním

Knížka Čti mi před spaním je knížka dvou autorů Claire Hawkock a Charlotte Cooke. Je vhodná jak pro dětské posluchače, tak i pro ty, co už umí číst. Knížka plná příběhů je pro všechny děti, které nechtějí a nebo jim nejde usnout. V knížce se popisuje, jak zvířátka usínají a chodí spát. Slovní spojení v knize je vytvořeno tak, aby bylo pro dítě vytvořeno příjemné a milé prostřední k usínání.

Velké překvapení pro malého tučňáka

Knihu napsala Marie-Danielle Croteau a líbezné ilustrace doplnil France Brassard. Samotný příběh knihy popisuje život malého médi a malého tučňáka. Oba žijí na severu naší země. Jednoho dne se oba svým rodičům ztratí, protože je zasáhne obrovská sněhová bouře, potkají se se stejným osudem uvnitř ledovce a stanou se z nich nerozluční kamarádi. Tučňák je chytřejší, Méďa má zase sílu. Oba dva společně zažívají obrovské množství různých dobrodružství. Kniha je vhodná, jak pro dětské posluchače, ale také začínající čtenáře. 

Edmond a oslava při měsíčku

Autorem knihy s názvem Edmond a oslava při měsíčku je Astrid Desbordes a ilustrace nakreslil Marc Boutavant. Příběh popisuje život medvěda Eduarda a jeho zvířecí sousedy. Eduard miluje oslavy a rád je pořádá, veverák Edmond tráví barevné pomponky a vaří marmeládu, sova Jiřina zase ráda vyrábí kostýmy. Jednoho dne se to všechno změní, protože někdo zaklepe na dveře. Kniha je vhodná pro malé posluchače, ale také začínající čtenáře.

Sourozenci

Knihu Sourozenci napsal a nakreslil Rocio Bonilla. Knížka je koncipována oboustranně, dívka popisuje soužití a život se svým bratrem, a naopak bratr popisuje jeho život se svojí sestrou. Hlavním poselstvím knihy je, že i když se někdy se sourozenci nedohodneme, jsou pro nás pořád moc důležité osoby v našem životě. Kniha je určena pro malé děti, které umí číst nebo pro malé posluchače.

Země příběhů – Kouzelné přání

Knihu Země příběhů – Kouzelné přání napsal Chris Colfer a ilustroval Brandon Dorman. Kniha je vhodná pro malé posluchače a také pro ty, co už umí číst. Hlavními hrdiny knížky jsou dvojčata, Alex a Connera, kteří jsou jednoho dne pomocí kouzelné knihy přenesení na tajemné místo. Ocitnou se v Zemi pohádkových příběhů. Dvojčata budou muset čelit jak příjemným setkáním, tak i nepříjemným. Budou zažívat mnoho dobrodružství, překvapení a kouzel. 

Anna ze Zeleného domu

Knížku napsala autorka Lucy Maud Montgomery. Kniha je vhodná pro děti, které už umí číst. Příběh popisuje sirotka, dívku jménem Anna, která žije na osamělé farmě u dvou sourozenců. Anna je velmi veselá, optimistická a má neuvěřitelnou fantazii. Pojďte se s ní společně ponořit do jejího zajímavého světa plného dobrodružství. 

Luisa a Lotka 

Autorem knihy s názvem Luisa a Lotka je Erich Kästner. Kniha popisuje příběh dvou dívek Luisy a Lotky, které se jednoho dne potkají na táboře o prázdninách a stanou se z nich velké kamarádky. Najednou zjistí, že jsou to sestry, respektive dvojčata, které musí žít po rozvodu rodičů odděleně a každá v jiném městě. Společně se tajně domluví na výměně, a tak se každá z nich ocitne u druhého rodiče. Kniha je vhodná pro děti, které už umí číst.

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.