Pohádková dovolená na Moravě

Pohádková dovolená na vás čeká na Moravě

Pustili jste se již do plánování letošní dovolené, ale nevíte, kam vyrazit? Jestli si chcete užít pohádkovou dovolenou v krásném prostředí, vyrazte na Moravu. Konkrétně tedy do Lednicko – valtického areálu. Která místa v něm stojí za návštěvu?

Lednicko – valtický areál

Lednicko – valtický areál je od roku 1996 zapsán na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO a jeho rozloha je téměř 284 km2. Díky tomu se jedná o vůbec nejrozsáhlejší krajinný celek v celé Evropě. Co vše se zde nachází? Kromě krajinotvorných prvků také lovecké zámečky, vyhlídky a samozřejmě dva zámky.

Lednický zámek

Jednou z dominant celého území je zámek Lednice. Ten leží ve stejnojmenném městečku a během své existence prošel celou řadou úprav. K zámku patří také zámecký skleník, jenž je možné navštívit přímo ze zámku. Zajímavé je, že i přesto, že skleník byl vystaven v 19. století, jeho konstrukce je z ocele, litiny a skla, což bylo v té době natolik netypické, že byl považován za velmi moderní stavbu. Chcete mít zámek Lednice i zámecký park a skleník nedaleko? Podívejte se na nabídku ubytování Lednice a užijte si pobyt v blízkém okolí tohoto nádherného zámku.

Zámek Valtice

Druhým významným zámkem v areálu je samozřejmě ten Valtický. Oproti Lednici má zámek Valtice mnohem menší zámecký park, jenž je koncipován do přírodního stylu a nacházejí se v něm také pískovcové plastiky inspirované mytologií. Co se stejnojmenného města týče, to bylo v minulost dokonce vypáleno, ale také jej schvátil mor a nevyhnulo se mu hned několik válek.

Dnešní podoba města Valtice se vám ale jistě bude zamlouvat, a to nejenom proto, že se jedná o vinařské městečko, ve kterém se vyskytuje mnoho vinných sklepů. Chcete-li pobyt na Moravě spojit s ochutnávkou vína, zajistěte si ubytování ve Valticích a navštivte několik místních sklípků.

Janův hrad

Známou součástí Lednicko – valtického areálu je také Janův hrad. Ten leží blízko východní strany zámeckého parku Lednice a byl vystaven na začátku 19. století v pseudogotickém stylu. Protože hrad je postaven na bažinatém podloží, před započetím stavby se muselo zpevnit podloží dřevěnými piloty a trámy. Architekt, jenž Janův hrad navrhoval, se inspiroval zříceninami nejrůznějších hradů a pokusil se navrhnout co nejvěrnější napodobeninu. V minulosti sloužil Janův hrad jako lovecký zámeček.

Rendez-vous alias Dianin chrám

Dalším loveckým zámeček je Rendez-vous. Ten najdeme pro změnu blíže k Valticím, a to přibližně 3 kilometry východně od města. Je-li pro vás název Rendez-vous neznámý, pravděpodobně jej znáte pod pojmem Dianin chrám. Zámeček je totiž zasvěcen bohyni Dianě, která je bohyní lovu a není proto divu, že se na zámečku vyskytují výjevy z antické mytologie. Od dubna do října je zámeček přístupný veřejnosti a také se v něm často konají nejrůznější kulturní a společenské akce.

Apollonův chrám

Velmi netypickou stavbou, jež by v Česku hledal jen málokdo, je Apollonův chrám. Jedná se o empírový zámeček, jenž je z jedné strany podpírán osmi mohutnými sloupy, které připomínají antické chrámy. Chrám leží na břehu rybníka jihovýchodním směrem od Lednického zámku a rozhodně jej nelze minout.

Jak si užít pohádkovou dovolenou naplno?

Abyste si pobyt nedaleko Lednicko-valtického areálu vychutnali opravdu naplno, nebojte se celou dovolenou pečlivě naplánovat. Sepište si dopředu seznam míst, která nechcete minout bez povšimnutí a pořiďte si k příležitosti Lednicko – valtické dovolené také vtipná trička s potiskem.

Zamluvte si své ubytování v Lednici či Valticích s předstihem a začněte si plánovat, jaká místa během svého pobytu rozhodně nevynecháte.

Zdroj obrázku: Marek Novak / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.