Podzimní práce na zahradě

Podzimní práce na zahradě. Na co nezapomenout, aby mohla na jaře opět zazářit?

Každé roční období s sebou přináší nemálo povinností kolem našich příbytků. Specifickým obdobím v rámci péče o zahradu je právě podzim. Příroda se sice ukládá na zimní spánek bez našeho přičinění, ale aby naše parcela na jaře opět zazářila, je nezbytné jí trochu pomoci. Navíc, některé práce na podzim vám usnadní jarní výsadbu, což rozhodně stojí za vynaložený čas.

Připravte květiny na zimní spánek

Pestrobarevné květiny jsou chloubou každé zahrady a vizuálně oživí všechny rodinné domy. Nezáleží na tom, jestli je vaší prioritou dokonalá předzahrádka nebo záhon lučních květin na úplném konci vašeho pozemku. Na podzim potřebují všechny rostliny adekvátní péči. Teploty blížící se každou noc k nule mohou způsobit jejich umrznutí, proto byste si měli co nejdříve vyhradit čas na následující činnosti:

  • Květináčové rostliny zazimujte v teplejších prostorách. Řešením může být jejich umístění přímo ve vašem obývacím pokoji či kuchyni, ale posloužit může také prostorná garáž. Vždy však dbejte na to, aby měly dostatek přirozeného světla, vyžaduje-li to jejich charakter.
Zdroj: pexels.com
  • Rostliny v květináčích, které se se zimou kamarádí, můžete klidně nechat venku. Aby však nedošlo k prasknutí květináče, měli byste jej pořádně zaizolovat. Pár minut při podzimních pracích navíc vám dokáže během zimy ušetřit spoustu starostí.
  • Cibuloviny, které nyní musí přečkat dlouhou zimu, vyjměte ze země. Vyschlé je skladujte v nádobě s pískem s dostatečnými rozestupy. Díky tomu příští jaro opět zkrášlí váš pozemek a vykouzlí nejeden úsměv na tvářích kolemjdoucích.

Dopřejte trávníku zasloužený odpočinek

Zářivě zelený trávník posekaný každý týden podle pravítka si své období slávy zažil během teplých měsíců. V zimě byste mu proto měli dopřát zasloužený odpočinek. I na ten je však třeba jej pořádně připravit. Poslední sečení proveďte začátkem listopadu, ale tentokrát si dejte záležet na minimální délce 5 centimetrů. V opačném případě by vás mohla na jaře překvapit nepěkná suchá místa.

Zdroj: pexels.com

Po sečení provzdušněte trávník vertikutátorem. Menší travnaté plochy si vystačí s vertikutačními hráběmi, s většími plochami vám hravě pomůže tichý aku vertikutátor. Po provzdušnění sice budete mít pocit, že tento krok vašemu trávníku uškodil, ale s aplikováním správného dlouho působícího hnojiva se na jaře vrátí ještě ve větší parádě.

Na jarní výsadbu myslete už na podzim

Myslet předem se vždy vyplatí. V případě zahrady se vám podzimní příprava na výsadbu vrátí s příchodem prvních teplejších dnů. Právě teď máte čas na to, abyste svůj pozemek důkladně očistili od plevele, mechu či listí. Vyčerpané zemi pomůže i provzdušnění okopáváním, rytím a v některých případech i oráním.

Zdroj: pexels.com

Vaše budoucí já vám také poděkuje, pokud ještě před zimou stihnete očistit veškeré zahradní vybavení. Vyprázdněte sběrné nádoby na vodu, očistěte nářadí od hlíny a postarejte se také o důslednou údržbu sekačky. Ta ji v zimě ochrání před rezivěním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.