Duševní pohoda po porodu

Neztraťte po porodu samu sebe aneb Duševní pohoda čerstvých maminek

Každá žena před porodem se těší, až si domů přiveze miminko a bude se hodiny rozplývat nad naplněnou postýlkou. A každá maminka vám potvrdí, že tato představa může být od reality hodně vzdálená. Šestinedělí a následující týdny až měsíce bývají velmi náročné – fyzicky i psychicky. Jak najít čas na miminko, odpočinek, koníčky i domácnost a neztratit přitom samu sebe?

3 body k uklidnění mysli a spokojené rodině

Hektické období několika měsíců po narození miminka je náročné pro prvorodičky, které zažívají životní převrat, i pro zkušené maminky, jež musejí skloubit péči o miminko a o jeho odrostlejší sourozence. Klíč ke spokojenosti celé rodiny najdete v sestavení priorit a nalezení uklidňovacích rituálů o samotě – může to být cokoliv, co vás baví, třeba relaxace při knize, masáž pleti face rollerem nebo procházky v přírodě. Jak toto období zvládnout co nejklidněji?

1. Na náročné první týdny se připravte již před porodem

O tom, že nastane ve vaší rodině změna, mluvte s partnerem (i dětmi) již před porodem. Připravte je na to, že se většina vaší pozornosti bude točit kolem miminka a že nejspíš budete potřebovat pomoci s běžnými povinnostmi. Nepodceňte ani praktické kroky – vyplatí se naplnit mrazák hotovými jídly, která v časovém presu jen ohřejete, či si nakoupit trvanlivé potraviny do zásoby. Pokud máte tu možnost, domluvte se předem na hlídání nebo pomoci v domácnosti s babičkami či jinými blízkými.

2. Priority se mění

Opravdu nemusíte mít naleštěný nábytek ani denně navařeno a napečeno. Je v pořádku, že najednou vaše domácnost vypadá jinak. Nenechte se rozhodit instagramovými dokonalými životy či „dobrými radami“ ostatních. Řešte jen ty nejdůležitější potřeby – pravidelně jezte a pijte, užívejte si společný čas s miminkem a rodinou a odpočívejte. Zejména v prvních týdnech se nestyďte si přes den zdřímnout – generální úklid nechte na volnější období. Vaše pohoda je mnohem důležitější.

Tip: Přerůstá vám najednou život přes hlavu? Nebojte se říci si o podporu partnerovi či jiným blízkým osobám. Pokud máte pocit, že se vaše psychika otřásá v základech, využijte služeb psychologické poradny v porodnici nebo laktační poradkyni. Poporodní blues je běžné až u 80 % čerstvých maminek a díky cílené pomoci si s nepříjemným stavem rychle poradíte.

3. Každý den chvilka pro sebe

Věnujte se duševní hygieně. Váš psychický stav možná silně ovlivňují hormony i fyzické vypětí. Domluvte se s partnerem či babičkami na pravidelném hlídání miminka (a odrostlých dětí) a věnujte se sama sobě. I půlhodinka denně dokáže zázraky. Najděte si rituály, jež vás těší – třeba pravidelné cvičení (vhodné po porodu), káva s oblíbeným časopisem, procházka o samotě, hloubková relaxační masáž obličeje face rollerem, ruční práce nebo popovídání si s přáteli.

Každé období jednou skončí (a začne jiné)

I když jsou první týdny a měsíce s miminkem vyčerpávající, jsou zároveň neopakovatelné. Zapojte do péče o něj i o domácnost celou rodinu a odhoďte tendence k perfekcionismu. Pečujte o sebe a svou duševní pohodu a ve chvílích nejtěžších si vzpomeňte na pravdivou větu zkušených matek: „Je to jen období.“

Zdroj obrázku: UvGroup / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.