Kdy rostou zuby? Připravte se na výměnu mléčných zubů

Mnoho školáků jde do první třídy bez mléčných zubů. To je totiž přesně ta doba, kdy se dětem začínají vyměňovat mléčné zoubky za stálé zuby. Jak probíhá obměna mléčného chrupu a jak o tyto zuby pečovat? Podívejme se na to.

Vývoj chrupu

Vývoj chrupu začíná už před narozením dítěte, a to dokonce už v 6. týdnu těhotenství. Formují se zubní lišty, které určí tvar zubních oblouků a postupně se z nich vytvářejí zárodky jednotlivých zubů. Blíž k budoucím dásním se nejdříve zakládají zuby mléčné a nad nimi zuby stálé. Nejdříve se formují korunky zubů. Kořen se formuje až při jejich prořezávání. Po narození má miminko už připravené zárodky všech mléčných i stálých zubů ve dvou řadách nad sebou.

Mléčné zuby postupně dorůstají, dorůstají jim kořeny a zuby se prořezávají. Prořezávání prvních mléčných zubů probíhá většinou kolem 6. měsíce věku dítěte. Kompletní mléčný chrup má dítě asi ve věku 2,5 let, kdy se prořežou i poslední mléčné stoličky, tedy pětky. Stálé zuby se probouzí k dalšímu vývoji až v 5 až 6 letech věku dítěte. Vývoj chrupu je však vždy velmi individuální.

Kdy se mléčné zuby začnou viklat

Kolem 5. až 6. roku dítěte začíná výměna dočasných zubů za zuby stálé a probouzejí se zárodky stálých zubů. Dotvoří se korunka a pak začnou růst kořeny zubů. Jakmile kořen začne přibývat, vytlačuje směrem nahoru korunku, která cestou rozpouští kořen mléčného zubu nad sebou. Jakmile je stálý zub připravený k prořezání, z kořene mléčného zubu nad ním už nezbývá téměř nic, proto se začíná viklat, až nakonec zcela vypadne.

Pokud dítě pohybuje se zoubkem jazykem a prsty, pomůže mu vypadnout. Nakonec lze zub opatrně uchopit do čistého kapesníku a kývavými pohyby vyviklat.  Pokud se stálý zub prořeže v nezvyklé poloze a mléčný zub stále přetrvává, je nutné u zubního lékaře mléčný zub odstranit, aby tak vytvořil místo pro správné zařazení stálého zubu.

Výměna mléčných zubů za stálý chrup

Než začnou padat první mléčné zoubky, nejprve ve většině případů dochází k prořezání prvních stálých stoliček, tedy šestek, které jsou za posledními mléčnými zuby. Pokud se však neobjeví první stálá stolička do 8 let věku, jde o opožděné prořezávání, což může být dědičné, ale i následek nějakého onemocnění nebo mechanická překážky, tedy jizvy.

Pak teprve dochází k postupné výměně řezáků a jako první se většinou viklají dolní střední řezáky, následují horní střední řezáky a postranní řezáky obou čelistí. Tato výměna obvykle proběhne do 8 let. Špičáky a třenové zuby se mění kolem 9 až 12 let. Celá výměna je dokončena růstem druhých a třetích stoliček.

Mléčné zuby vypadávají na prvním stupni základní školy. Postupně dítěti vyroste 32 stálých zubů, respektive 28 zubů, neboť osmičky neboli zuby moudrosti, nemusí každému vyrůst. Zpravidla rostou poslední a mnohdy až v dospělém a pozdějším věku. Trvalý chrup tvoří 32 zubů, tedy 12 stoliček, 4 špičáky, 8 řezáků a 8 třenových zubů.

Péče o mléčné zuby a stálý chrup

Velmi důležitá je pravidelná, dostatečná a správná péče o dětský chrup. I když jsou vaše děti samostatné, raději na ně při čištění zubů dohlížejte. Odborníci uvádějí, že do 10 let věku dítěte by rodiče měli kontrolovat, jak důkladně si děti zuby vyčistily, případně jim je dočistit. Důležitá je také prevence u stomatologa. Preventivní kontroly mají probíhat 2x za rok. Lékař může během té doby odhalit některé potíže spojené se zuby a začít je řešit. Kontroluje vznik zubního kazu, zda se zuby správně prořezávají a jejich postavení. Proto dbejte i na pravidelné návštěvy zubaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.