Lyžařské boty

Jaký je rozdíl mezi skialpovou a klasickou lyžařskou botou?

Klasické přezkáče mají dalšího konkurenta. Sportovce, kteří se nebojí výšlapů zasněženou krajinou, lákají skialpové boty. Víte, čím se liší od těch lyžařských?

Na sjezdovkách lidí jak na Václaváku a u lanovek fronty na hodinu. Tahle kombinace dokáže spolehlivě odradit i sebenadšenějšího lyžaře. Proto stále více lidí dává přednost skialpinismu před lyžováním. Je to sice větší záhul, ale na vykoupený zážitek jen tak nezapomenete.

Tip: Pro každého pořádného skialpinistu jsou nepostradatelnou výbavou smart hodinky se zabudovaným GPS modulem. Pomohou vám s orientací v terénu, abyste se z pusté krajiny bez lidí vždy dostali bezpečně domů.

Pohodlnější chůze

Kdo pravidelně sjíždí svahy na lyžích, ví, že klasické přezkáče nejsou na chůzi nijak extra pohodlné. Pro běžné pochodování přichází na scénu skialpové boty. Díky tomu, že je lze přepínat mezi chůzí a sjezdem, si v nich parádně zalyžujete, ale také se v pohodě projdete až na vrchol hory.

Skialpové boty jsou oproti těm lyžařským lehčí, méně robustní, měkčí a mají menší komín. Podrážkou se navíc podobají spíše pohorkám než lyžákům. Díky tomu je ve skialpových botách chůze výrazně jednodušší a bez problému v nich vydržíte celý den.

Na sjíždění černé to nebude

Na udusané upravené sjezdovce s nimi ale moc nepochodíte. I když je sjezd se skialpovými botami možný, požitek z plnohodnotného lyžování, které nabízejí přezkáče, nevynahradí. Na trhu existuje několik typů skialpových bot. Zpravidla platí, že čím lépe se v nich chodí, tím hůře se sjíždějí svahy.

Všechno se odvíjí od množství přezek a rozsahu pohybu. Ty nejpohodlnější boty mají zpravidla pouze dvě přezky a sklon až 60°. Čtyřpřezkové boty už jsou lepší ve sjezdu, na druhou stranu mají sklon pouze 40°, což omezuje chůzi.

Přes všechny nevýhody během lyžování má skialpinismus něco do sebe. Pokud netoužíte jen po adrenalinu ze sjíždění svahů, ale chcete si naplno vychutnat kouzlo zimní krajiny, dejte mu šanci. Navíc smart hodinky budou mít jistě radost z počtu kroků, které ve skialpových botách poctivě našlapete.

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.