Jak položit koberec: Zvládnete to?

Koberce zútulní bydlení, jsou příjemnější na nohy a děti si na nich mohou hrát. V bytech či kancelářích navíc plní funkci velmi dobrého tepelného izolantu. Jak je správně pokládat?

V nabídce obchodů a e-shopů naleznete různé kusové koberce i metrážové koberce, které jsou obvykle v šířkách 300, 400 a 500 centimetrů. Vždy bude snadnější výběr i pokládka kusového koberce, který zvolíte podle nároků a typu konkrétní místnosti, ale i podle správně změřených rozměrů.

Koberec podle typu místnosti

Do ložnice vám postačí užší koberec k posteli, do předsíně či chodby běhoun, zatímco v obýváku a dětském pokoji je lepší větší kusový koberec nebo metrážový koberec na celý povrch podlahy v místnosti. Vhodně zvolený koberec se může stát dominantou místnosti.

Jak položit koberec

Více pozornosti je třeba věnovat zejména pokládce metrážového koberce. Už při nákupu počítejte s rezervou a přidejte minimálně 10 centimetrů z každé strany navíc kvůli případné nerovnosti zdí. Pro pokoj o velikosti 285 × 460 centimetrů si vyberte koberec šířky 300 centimetrů a 4,7 bm – běžných metrů. Položení koberce zvládne běžný domácí kutil, který myslí na známé pravidlo dvakrát měř a jednou řež.

Položení metrážového koberce

Před pokládkou koberce vždy zkontrolujte stav podlahy. Ta musí být rovná, čistá a bez mastnoty. Odstraňte lišty a prahy, abyste mohli koberec položit po celé ploše a zajistit. Pokud má koberec vespod gumový nebo pěnový podklad, lépe přilne k podlaze. Můžete použít i protiskluzovou podložku pod koberec.

Větší a menší místnosti

U místností větších než 16 m² zvolte celoplošné podlepení koberce speciálním lepidlem, aby se vám pak na některých místech nezvedal, neohýbal, neshrnoval a celý nepohyboval. To by mohlo způsobit zranění, proto dbejte na bezpečnost. V menších místnostech stačí koberec vždy podlepit u stěn oboustrannou lepicí páskou. Při pokládce sledujte i směr vláken. Koberec má sytější barvu po směru vlasu, proto vždy pokládejte všechny pruhy koberce ve stejné orientaci vlasu.

Podlepení koberce lepicí páskou

Nalepte oboustrannou lepicí pásku na podlahu a ponechte na ní horní ochrannou vrstvu. Pak rozložte koberec na podlahu, vyrovnejte ho a pomocí pravítka či laťky přitlačte okraje koberce těsně ke stěnám. Koberce z přírodních materiálů vždy í nechte alespoň 24 hodin ležet, aby si sedly a uvolnily vlákna, zvykl si na teplotu a vlhkost.

Ořezávání koberce

Pak koberec u stěn postupně ořezávejte ostrým nožem, kterým současně tlačte k podlaze. Vyřízněte rohy a výklenky. Proti třepení okrajů koberce můžete použít kobercovou pásku. Až v momentě, kdy jste s položením a jeho úpravou koberce opravdu spokojeni, odstraňte ochrannou vrstvu z oboustranné lepicí pásky a přitlačte k ní na všech mích okraje koberce. Po obvodu stěn můžete koberec zajistit kobercovými lištami a zlepšit tak jejich vzhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.