Jak odstranit zápach z lednice

Jestliže se k vám po otevření lednice vine nepříjemný odér, je třeba ihned zasáhnout. Chladničku však čistěte i preventivně. Nevábný zápach zlikvidujte a lednici řádně desinfikujte.

Nepříjemné pachy, které se linou z lednice, nemusí vždy způsobovat nečistoty nebo zkažené pokrmy. Příčinou může být aromatická potravina v neúplně uzavřeném obalu, nebo ucpaný odtokový kanálek. Kromě drahých prostředků pro likvidaci zápachu zkuste běžnými přípravky, které máte v kuchyni.

Generální úklid lednice

Všechny potraviny vyndejte, pečlivě zkontrolujte a prošlé a zkažené potraviny vyhoďte. Lednici vypněte, a pokud to vyžaduje, nechte ji odmrazit. Vyjměte všechny zásuvky a police, pak je důkladně umyjte, vyčistěte odtokový kanálek a uvolněte jeho průtok pomocí špejle či párátka. Vnitřek lednice omyjte vlažnou vodou s octem, citrónem nebo jedlou sodu. Omyté plochy vytřete do sucha a nechte důkladně vyschnout. Generální úklid udělejte jednou měsíčně.

Uzavíratelné dózy

Silně aromatické potraviny jako jsou sýry a bylinky uchovávejte v dózách, které uzavřete. Ostatní potraviny také zabalte, ať se k nim nedostanou množící se bakterie či plísně. Uzavíratelné plastové misky s víčkem, uzavíratelné sklenice a potravinářská fólie je nutností. Maso skladujte bokem v oddělené zásuvce.

Pohlcovače pachů

Vložte do lednice pohlcovače pachů. Pokud jej nechcete kupovat v drogerii, zkuste domácí suroviny. Do lednice vložte hrst čerstvě mleté kávy, jedlou sodu či kypřící prášek v misce. Na odstranění zápachu poslouží i rozkrojené jablko, nakrájený citrón, vydlabaný citrón se solí, nastrouhaná pomerančová kůra, bavlněný sáček s rýží nebo sklenička s octem.

Pozor na teplotu

Teplotu uvnitř spotřebiče udržujte stabilní a zbytečně vnitřek chladničky neoteplujte častým otevíráním na delší dobu. Všechny potraviny, které do lednice vkládáte, nechte dostatečně vychladnout. Omezíte tím množení bakterií i růst plísní a ušetříte za elektrickou energii.

Kontrola těsnění v lednici

Pokud se problémy se zápachem v chladničce často opakují, problém může být i jinde. Možná vaše lednice už po čase důkladně netěsní a vyšší teplota množení bakterií a plísní přímo nahrává. Zápach se může také usadit v izolaci, odkud jde špatně odstranit. Obraťte se raději na odborníka, který vám s údržbou pomůže.

Skladování potravin v lednici

Uvařená a hotová jídla skladujte na horní polici. Do vyšších pater uložte jídlo určené k okamžité spotřebě, jako jsou salámy, šunky, sýry či máslo v uzavíratelné dóze. Na pohlcování pachů jsou nejnáchylnější mléčné výrobky, proto je skladujte v uzavřené v krabičkách. Maso, ovoce a zeleninu dejte dolů a oddělte je. Cibuli a česnek dejte do spíže, kde déle vydrží a jiné potraviny jimi nenačichnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.