Chlapecká jména: Podle čeho vybírat?

Některé budoucí maminky mají jméno vybrané už od mládí, jiné stojí před těžkým rozhodováním a neví, jaké jméno vybrat. Výběr jména je důležitá a složitá věc. S rozhodováním nepospíchejte a důkladně si to promyslete.

Jak vybrat jméno pro chlapečka

Rozmyslete si, jestli chcete jméno české nebo cizí, jméno jedinečné nebo obvyklé. Pořiďte si seznam jmen třeba na internetu a vyškrtejte jména, která nepřipadají v úvahu. Pak si vypracujte s partnerem každý svůj vlastní seznam jmen, porovnejte si je a zaškrtněte si shodná jména. Pokud žádná nejsou, začněte znovu.

Co vzít v úvahu

Myslete na to, aby se jméno hodilo k příjmení a klidně si vybraná jména zkuste napsat na papír. Mluvte na miminko vámi vybraným jménem, ať zjistíte, jak to zní. Podívejte se, kdy bude miminko přibližně slavit narozeniny a kdy bude mít svátek. V některých seznamech jmen si zjistíte i význam jména, jeho původ, datum svátku i různé zdrobněliny a domácí varianty. Inspirovat se můžete i numerologií.

Chlapecká jména

V České republice bývají při pojmenovávání chlapců rodiče konzervativnější. Trendy jdou u chlapeckých jmen pomaleji než u děvčat. Chlapci také mnohem častěji dědí jména po svých otcích než holčičky po matkách. Nejčastěji jde o jméno Jan neboli Honzík. Následuje jméno Jakub a Tomáš. Mezi další oblíbená jména patří Lukáš, Ondřej, Matěj, Filip, Vojtěch, Lukáš, Matyáš, Michal, Martin, Adam a Antonín. Z novějších a méně tradičních jmen je trendem jméno Tobiáš, Samuel, Oliver a Jonáš. Z neobvyklých jmen je to u chlapců Heliodor, Atrey, Lionel a Loki.

Pozor na příliš netradiční jména

Netradiční jména sice nejsou špatná, ovšem je třeba dávat si na ně velký pozor. Pokud se jedná o cizojazyčné jméno, někdy může českým příjmením působit dost zvláštně až divně. Můžete se často setkávat s nepochopením a ve společnosti to totiž může vyvolat velký rozruch. Měli byste proto pečlivě zvážit, zda je vybrané jméno opravdu vhodné a nezpůsobí v budoucnu dítěti spíše více problémů. Děti i dospělí umí být krutí. Je důležité, aby dítě své jméno přijalo a mohlo jej pak hrdě nosit.

Vybrali jste jméno, které není v seznamu?

Na každé větší matrice jsou k dispozici seznamy jmen. V současné době máte na výběr z více než 4885 křestních jmen. Pokud si vyberete jméno, které v seznamu uvedeno není, musíte požádat Ústav pro jazyk český v Praze o vyjádření a schválení vámi vybraného jména. Zaplatíte poplatek ve výši 600 až 1100 Kč. Zapsána mohou být i 2 křestní jména, což je dnes trendem, která nesmí být stejná.

Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte

Do porodnice si s sebou přineste Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte. Formulář můžete předtím dostat v těhotenské poradně nebo přímo v porodnici, kde budete rodit. Na tiskopisu vyplníte jméno pro holčičku i pro chlapečka a pak formulář podepíšete společně s partnerem. Můžete jej vyplnit a odevzdat také až po narození miminka před předáním dokladů matrice k vystavení rodného listu a určení rodného čísla dítěte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *