Chlapecká jména: Podle čeho vybírat a co vzít v úvahu?

Někteří budoucí rodiče mají jméno svého budoucího dítěte zvolené již od svého mládí, zatímco jiní stojí před náročným rozhodnutím a tápou, jaké jméno by měli pro svého syna vybrat. Výběr jména představuje významný a náročný úkolů. Proto nepospíchejte s rozhodováním a pečlivě si to všechno důkladně promyslete. V našem článku najdete návod, jak a podle čeho jméno vybírat a také mnoho tipů na různá jména pro chlapečky.

Jak vybrat jméno pro chlapečka

Rozmyslete si, jestli chcete jméno české nebo cizí, jméno neobvyklé nebo obvyklé. Pořiďte si seznam jmen a vyškrtejte jména, která nepřipadají v úvahu. Pak si vypracujte s partnerem každý svůj vlastní seznam jmen, porovnejte si je a zaškrtněte si shodná jména. Pokud žádná nejsou, začněte znovu.

Výběr jména pro chlapečka: Co vzít v úvahu, na co si dát pozor?

Výběr jména představuje jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí, která rodiče musí učinit. Jméno totiž bude provázet život dítěte po celou dobu a může ovlivnit i jeho osobnost a identitu. Při vybírání jména je klíčové zohlednit několik faktorů, abychom zajistili, že jméno pro chlapce bude vhodné a že ho bude moci nosit s hrdostí.

Rodinná tradice a význam jména

Mnoho rodin si stanovuje za cíl udržovat rodinnou tradici a pojmenovává své potomky podle předků. Taktéž vybírají jméno s určitým významem, které má pro rodinu zvláštní důležitost.

Složení jména a jeho zvučnost

Křetsní jméno pro chlapečka by mělo být snadno vyslovitelné a ladit s příjmením. Zkuste si jméno představit ve spojení s celým jménem a zjistěte, zdali se k sobě hodí.

Oblíbená jména vs. unikátnost

Pokud se rozhodnete pro jméno, které je oblíbené, buďte si vědomi, že vaše dítě by mohlo potkat v budoucnosti více jedinců se stejným jménem ve škole nebo jiných životních situacích. Na druhou stranu, úplně neobvyklé jméno může přinést radost, ale také nese riziko, že nebude správně chápáno nebo může vyvolat potíže při výslovnosti.

Pozor na příliš netradiční jména

Netradiční jména sice nejsou špatná, ovšem je třeba dávat si na ně velký pozor. Pokud se jedná o cizojazyčné jméno, někdy může s českým příjmením působit dost zvláštně až divně. Můžete se často setkávat s nepochopením a ve společnosti to totiž může vyvolat velký rozruch. Měli byste proto pečlivě zvážit, zda je vybrané jméno opravdu vhodné a nezpůsobí v budoucnu dítěti spíše více problémů. Děti i dospělí umí být krutí. Je důležité, aby dítě své jméno přijalo a mohlo jej pak hrdě nosit.

Mezinárodní jména

V případě, že máte v úmyslu cestovat nebo se pohybujete v mezinárodním prostředí, je vhodné uvažovat o jménu, které lze snadno vyslovit a rozumět i v různých kulturách a jazycích.

INFO BOX: Přemýšlejte také o tom, jaké přezdívky nebo zkratky mohou z jména vzniknout. Některá jména mají zkratky, které se dítěti později nemusí líbit.

Osobní význam

Někteří rodiče volí jména podle svých zálib, vzorů nebo filozofie. Jméno může odrážet něco, co má pro vás a vaši rodinu zvláštní význam.

Délka jména

Při výběru jména mějte na paměti, že krátká jména často působí výrazněji a jsou snadno zapamatovatelná.

Jméno a zákon

Při výběru jména musíte také vzít v potaz zákon, který má vymezená pravidla. Podle zákona své dítě:

  • nesmíte pojmenovat stejně jako jeho sourozence,
  • dítě může mít maximálně 2 křestní jména, která navíc nesmí být stejná
  • holčičku musíte pojmenovat holčičím jménem a chlapečka zase jménem pro chlapečky,
  • matriky vám pravděpodobně neuznají jména zkomolená a také zdrobněliny určitých jmen. 

A na co dalšího se zaměřit?

Myslete na to, aby se jméno hodilo k příjmení a klidně si vybraná jména zkuste napsat na papír. Mluvte na miminko vámi vybraným jménem, ať zjistíte, jak zní a jak se vám líbí. Podívejte se, kdy bude miminko přibližně slavit narozeniny a kdy bude mít svátek. V některých seznamech jmen si zjistíte i význam jména, jeho původ, datum svátku i různé zdrobněliny a domácí varianty. Inspirovat se můžete i numerologií.

1. Nejoblíbenější chlapecká česká jména

Máte v plánu pro svého syna zvolit klasické jméno s tradicí? V České republice jsou tradiční česká jména často vyhledávána a oblíbená volba.

Níže najdete výčet 20 nejpopulárnějších českých chlapeckých jmen, která jsou aktuálně nejpoužívanější u nás. Zdá se vám to málo? Podívejte se na náš článek česká chlapecká jména, kde najdete celkem 350 tipů na tradiční česká jména pro kluky.

1.Jan11.Ondřej
2.Jakub12.Daniel
3.Tomáš13.David
4.Matyáš14.Dominik
5.Adam15.Antonín
6.Filip16.Michal
7.Vojtěch17.Petr
8.Lukáš18.Štěpán
9.Martin19.Tobiáš
10.Matěj20.Marek

2. Neobvyklá chlapecká jména

Rozhodnout se pro netradiční nebo neobvyklé jméno pro svého syna může představovat zajímavý krok, který vyjadřuje individualitu a originalitu. Nicméně je klíčové tato jména vybírat s opatrností a citlivostí. Může se stát, že často narazíte na nepochopení a v rámci společnosti může toto rozhodnutí způsobit značný rozruch. Je proto důležité pečlivě zvážit, zda je zvolené jméno skutečně vhodné a zda nezpůsobí dítěti v budoucnosti nadměrné obtíže.

Níže najdete výčet 20 neobvyklých jmen pro kluky. Pokud vám to nestačí, podívejte se na náš článek neobvyklá chlapecká jména, kde najdete 245 tipů na zajímavá jména, ať už z Česka nebo zahraničí.

1.Áron11.Matto
2.Calvin12.Rafael
3.Darek13.Ronald
4.Deniel14.Timotej
5.Diego15Tod
6.Eden16.Walter
7.Faris17.Gančo
8.Gopál18.Glenn
9.Leon19.Eckbert
10. Luca20.Torjan

3. Anglická chlapecká jména

Mnoho anglických jmen je mezinárodně uznávaných a rozpoznatelných, což může být výhodné, pokud se plánujete přestěhovat nebo pokud máte vazby na anglicky mluvící země 

Níže najdete výčet 20 anglických jmen pro kluky, která jsou hezká a často používaná. Pokud vám to nestačí, podívejte se na náš článek anglická chlapecká jména, kde najdete 251 tipů na nejznámější anglická jména. 

1.Theo11.Teddy
2.Noah12.Jack
3.Leo13.Henry
4.Freddie14.Oscar
5.Archie15Connor
6.Charlie16.Damian
7.Tommy17.Joe
8.Arlo18.Ethan
9.Luca19.Daniel
10. Jacob20.Kyle

4. Cizí chlapecká jména

Pokud plánujete cestovat nebo se budete pohybovat v mezinárodním prostředí, je rozumné zvážit jméno, které je snadno vyslovitelné a pochopitelné i v různých kulturách a jazycích.

Níže najdete výčet 20 cizích chlapeckých jmen. Pokud vám to nestačí, podívejte se na náš článek cizí chlapecká jména, kde najdete 331 tipů na nejoblíbenější mezinárodní jména pro chlapečky z různých koutů světa.

1.Leon11.Elis
2.Lyam12.Noah
3.Alois13.Alvaro
4.Riccardo14.PaBlo
5.Lorenzo15Jose
6.Olavi16.Maxmilián
7.Jasper17.David
8.Hassan18.Riley
9.Alec19.Oliver
10. Atticus20.Thomas

Vybrali jste jméno, které není v seznamu?

Na každé větší matrice jsou k dispozici dlouhosáhlé seznamy jmen. V případě, že zvolíte jméno, které není na seznamu uvedeno, budete nuceni požádat Ústav pro jazyk český v Praze o posouzení a schválení tohoto jména. Tento proces obnáší poplatek, jehož výše se pohybuje mezi 600 až 1 100 Kč. Důležité je také zmínit, že možnost zapsat do zápisové listiny dvě křestní jména je v současné době velmi populární trend.

Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte

Do porodnice si nezapomeňte přinést Prohlášení rodičů týkající se volby jména pro vaše dítě. Tento formulář můžete získat v předstihu buď v těhotenské poradně pro těhotné nebo přímo v porodnici, kde máte v plánu porodit. Na tomto dokumentu vyplníte jméno jak pro dívku, tak pro chlapce, a následně ho spolu s partnerem podepíšete. Můžete jej vyplnit a odevzdat také až po narození miminka před předáním dokladů matrice k vystavení rodného listu a určení rodného čísla dítěte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.