Cestovní nevolnost vás potká na silnici, na moři i ve vzduchu. Špatně se dělá dětem i dospělým v autě, autobuse, ve vlaku, na lodi i v letadle. Kinetóza neboli nemoc z pohybu je dost častý problém. Jak se mu vyhnout a jak zahnat jeho příznaky?
Kinetóza
Cestovní nevolnost doprovází závratě, vyčerpání, zvedání žaludku, nutkání zvracet, zvýšené slinění, potíže s dechem i bolest hlavy. Nemoc z pohybu známá jako kinetóza nebo cestovní nevolnost nejčastěji postihuje malé děti a těhotné ženy, přichází rychle a dokáže znepříjemnit jakékoliv cestování. Proč je nám při jízdě autem, autobusem, vlakem, v letadle i na lodi špatně? Na vině je konflikt smyslů.
Mozek ve zmatku
Pokud při jízdě sledujete míhající se krajinu za oknem, pak si přečtete SMS na mobilu nebo si čtete a začne vám být špatně, vaše smysly se dostaly do konfliktu. Oči vidí jednu věc, svaly cítí druhou a vnitřní rovnovážné ústrojí v uších k tomu detekuje třetí. Mozek se s tolika smíšenými signály neumí srovnat a přijdou závratě. Nemoc z pohybu vzniká, když se pohyb, který vidíme, liší od pohybu, který cítíme.
Zkuste cestovat ve tmě
Hlavní roli hraje vnitřní ucho. Jeho součástí je velmi citlivý rovnovážný orgán pro detekci pohybu a zrychlení. Ten posílá mozku informace, co se kolem děje. Mozek signály převezme a zpracuje. Pokud dohromady nedávají smysl, neumí je zpracovat a přijdou nevolností. V autě máte pocit, že se pohybujete, ale oči a uši nevnímají, že jdete. Když sklopíte oči ke knize nebo displeji telefonu, čtete malá písmenka a periferně vnímáte míhající se krajinu za oknem, mozek je zmatený. Vyřaďte jeden ze smyslů, tedy zrak, cestujte za tmy, dejte si spací masku nebo oči zavřete.
Jak na příznaky
Pokud se nevolnost i tak dostaví, většinou rychle odezní. Obvykle stačí zvyknout si na houpavý pohyb dopravního prostředku. Připomíná to kolotoč. Zkuste se vzájemně podívat do očí v okamžiku, kdy zastaví a vy nejistě scházíte dolů. Cukavé pohyby očí do strany postupně zmizí současně s pocitem nejistoty v chůzi.
- Zavřete oči a relaxujte – zaměřte pozornost na něco jiného než na nevolnost. Dýchejte zhluboka nosem a počítejte. Pokuste se zklidnit.
- Sledujte stabilní objekt – na lodi se dívejte na obzor. V autě upírejte pohled třeba na čelní sklo.
- Žvýkejte čerstvý zázvor i mátu – zázvor pomáhá při léčbě nevolnosti a chuť i vůně máty uklidňují. Můžete zkusit i žvýkačku.
- Stlačte akupresurní bod – leží na šířku třech prstů pod zápěstím na vnitřním předloktí mezi dvěma šlachami. Opakovaně jej stimulujte 5 sekund.
- Využijte lék na kinetózu – ve formě tabletek, žvýkačky, bombónu či lízátka.
Necestujte nalačno
Doporučuje necestovat na lačný žaludek a malou nevolnost lehce zajíst něčím slaným. Sladké pokrmy mohou nevolnost zhoršit. Pomoci může mentolový bonbon i žvýkačka. Pokud závratě, bolesti hlavy i na hrudi, zhoršení sluchu či zvracení přichází opakovaně, a to i několik hodin po ukončení cesty, poraďte se s lékařem.