Jak zařídit podkrovní byt?

V podkroví je třeba opravdu velmi pečlivě rozmýšlet a snažit se využít každý centimetr prostoru. Využijte možnosti nábytku na míru pod šikmou střechu.

Výmalba podkroví

Pro podkrovní byt zvolte světlejší barvy. Zkosené stěny můžete vymalovat v tmavším odstínu. Pokud chcete použít tapety, dejte světlou tapetu pouze na jednu stěnu nebo na zkosené části místnosti. Jinak bude prostor působit stísněně.

Trámy jako designový prvek

Dominantním prvkem podkrovních bytů jsou jednoznačně trámy. Oživují prostor a vytváří unikátní vzhled útulného bydlení. Trámy však musí ladit s celkovým stylem bytu. Můžete zachovat jejich přírodní dřevěnou variantu, kterou opatříte ochranným lakem pro zvýraznění textury dřeva, nebo je můžete natřít barvou. Dají se také obložit sádrokartonem.

Pozor na nízké zešikmení stropu

Promyslete rozmístění nábytku. Do míst, kde je strop nižší, dejte sedací soupravu, pracovní stůl či postel. Vleže nebo vsedě nižší strop tolik nevadí. Kuchyni je potřeba umístit na stranu s vyšším stropem a doporučujeme pořízení si kuchyně na míru. Na šikmou stranu lze umísit poličky, které klesají společně se stěnou či stropem. V koupelně vhledem k mezenému prostoru a zkoseným stropům bude často lepší vana.

Byt v podkroví a nábytek na míru

Zkosené stropy jsou u podkrovní byty unikátní. Jejich nevýhodou je, že ubírají místo a málokdy se sem vejde klasický nábytek. Ideálním řešením je nábytek na míru, který vám umožní maximálně využít volné plochy. Má delší životnost a vzhled přizpůsobíte podle svých představ. Navíc využijete i atypické úložné prostory. Většina truhlářů a nábytkářských firem vám poradí i s optimálním rozestavěním.

Jak si osvítit prostor

V šikminách, zejména obložených palubkami, často nevedou rozvody elektřiny. Pokud je to i váš případ, použijte stabilní stojací lampy nad potřebná místa. Lehké přítmí v některých částech bytu působí romanticky. Na kuchyňské lince si nechte nainstalovat bodovky pro nasvícení pracovní plochy. Další variantou jsou světelné LED pásky v rozích na stěně pod stropem.

Co na šikmá okna

K bytu v podkroví patří velké prosklené plochy. Střešní okna přináší 2x více světla než ta klasická. To má příznivý dopad na zdraví. Dostatek denního světla zlepšuje psychickou pohodu, kvalitu spánku a u dětí ovlivňuje správný růst i vývoj. Na šikmá okna zvolte speciální záclony či rolety.

Předokenní rolety sníží účty za energie

Střešní okna jsou vystavována většímu náporu počasí než klasická okna, proto do podkrovních bytů pro ochranu raději nainstalujte předokenní rolety. Fungují jako zvuková bariéra a tepelný izolant v létě i v zimě, ono můžete zcela zatemnit a stažení i vytažení rolet si můžete naprogramovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.