Rychlé půjčky a jejich rizika

Výhody a nevýhody rychlé půjčky

Rychlé půjčky v posledních letech zaznamenávají prudký nárůst popularity. Lákají na snadné a rychlé řešení finanční tísně a dostupné jsou i pro žadatele s horší bonitou. Je ale důležité si uvědomit, že s sebou přinášejí i řadu rizik, které je nutné zvážit před konečným rozhodnutím.

Výhody rychlé půjčky

Hlavními výhodami rychlých půjček jsou rychlost a dostupnost. Peníze na účtu máte během několika minut až hodin, a to i o víkendu nebo v noci. Žádost o půjčku lze vyřídit online z pohodlí domova bez nutnosti dokládat potvrzení o příjmu. Navíc jsou k dispozici i pro osoby se záznamem v registru dlužníků. Rychlá půjčka tak může v případě akutní finanční tísně, jako je oprava auta, rozbitá pračka nebo nedoplatek za energie, představovat rychlou pomoc.

Nevýhody rychlé půjčky

Mezi nevýhody rychlých půjček patří především vysoké úroky a poplatky. RPSN se může vyšplhat až na několik tisíc procent, a proto může být celková přeplatek i několikanásobně vyšší než půjčená částka. Vysoké splátky a poplatky tak snadno vedou do dluhové pasti, ze které se jen těžko uniká. Mnoho lidí si před sjednáním půjčky důkladně nepřečte smluvní podmínky a později se diví nečekaně vysokým splátkám. Navíc na trhu působí i nekalé společnosti, které se snaží z lidí vylákat peníze.

Jak si vybrat vhodného poskytovatele?

Rychlou půjčku byste si proto měli vzít pouze v případě, že máte absolutní jistotu, že ji budete schopni včas splatit. Před sjednáním půjčky si pečlivě porovnejte nabídky různých společností a důkladně si přečtěte smluvní podmínky. Nezapomeňte se zeptat na všechny poplatky a úroky. V případě nejasností se neváhejte obrátit na poradce.

Než se pro jakoukoli společnost rozhodnete, ověřte si, zda má licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů od České národní banky. Seznam licencovaných společností naleznete na webu ČNB. Půjčka od nelegálně působící společnosti může být riziková a vést k nepříjemným komplikacím. Nejenže se vystavujete riziku zneužití vašich osobních údajů, ale také hrozí, že se v případě problémů s půjčkou nebudete moci obrátit na žádný orgán státní správy.

Porovnejte úrokové sazby a RPSN (roční procentní sazbu nákladů) u různých poskytovatelů. RPSN zahrnuje úroky i všechny poplatky spojené s půjčkou, takže je to nejrelevantnější údaj pro posouzení celkové ceny půjčky.

Pečlivě si přečtěte podmínky splácení půjčky, včetně výše splátek, délky splatnosti a možností předčasného splacení. Vyberte si poskytovatele, který je transparentní a jasně prezentuje všechny informace o půjčce, včetně úroků, poplatků a sankcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.