heureka.cz_pohadkova-rise.cz_foto

Proč učit děti na hudební nástroj a který jim pořídit?

Přemýšlíte, že byste své dítě zapsali do hudebního kroužku a podporovali v nich tak lásku k hudbě? Hra na hudební nástroj má kromě toho také pozitivní vliv na vývoj dítěte, a to jak emocionální, tak psychický a v některých případech i fyzický. Kdy a jak začít s hrou na hudební nástroj?

Proč by děti měly hrát na hudební nástroj?

Ať už je to kytara, flétna, housle, nebo například klavír, hraní na hudební nástroj je pro děti přínosné. Nejenom že se dítě hraním baví a získává sebevědomí, ale také mu pomáhá v psychologické rovině. Mnoho studií dokázalo, že hudba má na naši psychiku blahodárné účinky. Kromě toho děti učí prioritizaci či lépe zacházet se svým časem. A v neposlední řadě hra na hudební nástroj podporuje také vývoj mozku.

Kdy s hrou na hudební nástroj začít?

Učit se hrát na hudební nástroj můžete v jakémkoliv věku, ať už jde o děti, nebo dospělé. V případě dětí je však důležité si uvědomit schopnosti a preference dítěte. To znamená nenutit ho hrát na housle jen proto, že to byl kdysi sen rodičů, nebo na klavír, protože rodiče vidí ve svém potomkovi světového virtuosa. Myslete na dítě a zjistěte, který nástroj ho bude bavit a na který se sám chce začít učit. Pak už je jedno, zda začnete ve školce, na prvním, nebo až na druhém stupni.

Jaký nástroj vybrat?

Výše jsme již zmínili, že je velmi důležité vybírat nástroj zejména na základě preferencí dítěte. Ovšem pokud by se váš potomek chtěl naučit hrát třeba na trombon, basu nebo akordeon, je pravděpodobné, že do malých ruček budou tyto nástroje nejenom příliš velké, ale zejména těžké. Děti je jednoduše neudrží, nedosáhnou na všechny klávesy nebo nedokážou správně uchopit struny. V takové situaci zvolte jiný, menší a lehčí nástroj ze stejné skupiny. V případě basy to mohou být housle, v případě dechových nástrojů děti nejčastěji začínají zobcovou flétnou. 

Zkuste více nástrojů

Pokud dítě projevuje zájem o hru na hudební nástroj, ale neumí se rozhodnout, který by ho bavil nejvíc, nebojte se zkusit více lekcí na různé nástroje. Díky tomu si pak zvládne vybrat ten, který mu bude vyhovovat nejvíce. Neustále ale myslete na potřeby dítěte. A když si dítě nástroj vybere, zejména větší nástroj, jako je klavír, nekupujte nový, ale sáhněte po starším kousku nebo si nástroj vypůjčte. Může se totiž stát, že dítě postupně zjistí, že mu vybraný nástroj nevyhovuje, a bude chtít nějaký jiný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.